Historia projektu / 2016 / 02

Historia projektu

24 lut

Ferie z płetwonurkiem :)

Dziś, podczas zajęć edukacyjnych w czasie ferii na Zaruskim, miała miejsce niecodzienna akcja.

Przy współpracy kolegów z Miejskiego WOPR w Gdańsku, dokonano przedsezonowej inspekcji podwodnej części kadłuba i mechanizmów się tam znajdujących, oraz serwisu składanych śrub napędowych VariProp. Towarzyszył temu zapis wideo, więc będzie co obejrzeć :).

A już teraz zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmu z tej akcji oraz porcji zdjęć 🙂

19 lut

Ferie na półmetku

Ferie na Zaruskim osiągnęły półmetek. W zajęciach oraz zwiedzaniu jachtu wzięło udział 30 osób, co zważywszy na specyfikę jednostki, jej pojemność i charakter zajęć, jest dobrym wynikiem.

Dzieci i młodzież świetnie się bawiły, a zdobyta wiedza na pewno poszerzy horyzonty. Mamy nadzieję na wspólne rejsy, by za teorią poszła też praktyka.
Tegorocznym handicapem jest pogoda: z jednej strony brak klasycznej zimy, nie stwarza warunków do zajęć na śniegu (bo go nie ma :)), a z drugiej dodatnie temperatury sprzyjają zajęciom świetlicowym na Zaruskim (bo jest ciepło :)).
Jeśli ktoś z Was chciałby do nas dołączyć w drugim tygodniu zimowej kanikuły – zapraszamy! 🙂

17 lut

ABC Żeglarstwa – zapraszamy! :)

Już za niecałe trzy tygodnie rozpocznie się tegoroczna edycja bezpłatnego kursu "ABC żeglarstwa".

Do zdobycia sporo ciekawych informacji z zakresu żeglarstwa, jego historii, zasad bezpieczeństwa na morzu, meteorologii, nawigacji itp. Najlepsi kursanci popłyną z nami wiosną w jednodniowy rejs, by w praktyce doświadczyć wartości zdobytej wiedzy:).

Zajęcia rozpoczynają się w poniedziałek 7 marca 2016 r. i trwać będą przez trzy następne dni, do czwartku, w godz. 16:00-18:00. STS “Generał Zaruski”, który będzie gościł uczestników kursu, zacumowany jest w swoim honorowym miejscu – przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance i dziobem ss “Sołdek”. Zapraszamy osoby w wieku 15-25 lat. Aby wziąć udział w kursie należy pobrać formularz zgłoszeniowy który znajdziecie poniżej, wypełnić i wysłać na adres mailowy:
piotr.krolak@mosir.gda.pl

Grupa składa się z 10 osób. O zakwalifikowaniu się na kurs decyduje prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy i kolejność zgłoszeń.
Kurs jest bezpłatny.

W programie:
Poniedziałek, 07.03.2016 r.:
Dlaczego warto żeglować – wprowadzenie.
Historia żeglarstwa – ewolucja żeglarstwa, wielkie wyprawy, historia STS „Generał Zaruski”.
Wtorek, 08.03.2016 r.:
Specyfika życia na jachcie – podział na wachty, obyczaje i tradycje żeglarskie.
Wiadomości o jachtach żaglowych – praktyczne poznanie budowy STS „Generał Zaruski”.
Środa, 09.03.2016 r.:
Podstawy nawigacji i meteorologii – nauka pracy z mapą, poznanie działania urządzeń nawigacyjnych, pozyskiwanie i analiza prognozy pogody.
Czwartek, 10.03.2016 r.:
Bezpieczeństwo na jachcie.
Konkurs z nagrodami – podsumowanie wiedzy zdobytej podczas kursu.
Co dalej? Propozycje żeglarskie na przyszłość.
Zapewniamy herbatę, kawę i dobrą zabawę 🙂

UWAGA!
Najlepsi kursanci będą mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym jednodniowym rejsie na STS „Generał Zaruski”.

Zapraszamy!

Formularz_zgloszeniowy_ABC_zeglarstwa.pdf

15 lut

Być jak Zaruski…

W piątek w ZKPiG w Kolbudach odbył się finał konkursu "Być jak Mariusz Zaruski", w którym dzieci i młodzież wykazywały się wiedzą na temat patrona szkoły i szeroko rozumianej kultury morskiej.

Na początku w części pisemnej uczniowie klas IV-VI szkoły podstawowej wypełniali test na temat życiorysu Mariusza Zaruskiego. W części ustnej było losowanie pytań z pojęciami żeglarskimi i historią jachtów Zawisza Czarny i Generał Zaruski. Następnie recytowano sonety Patrona: „Chór marynarzy”, „Żegluga” i „Nokturno”. Ocenie podlegał również śpiew pieśni „Pod żaglami Zawiszy”. Ostatnią konkurencją było wiązanie węzłów na czas, które osobiście oceniał kapitan żaglowca Jerzy Jaszczuk.

Wszyscy świetnie się bawili, klasy gorąco dopingowały reprezentantów, a jury miało ręce pełne roboty. Tym bardziej było nam miło włączyć się w te działania, wesprzeć pracę jury, złożonego z ludzi morza, ufundować nagrody.
Współorganizatorami akcji i jednocześnie jurorami, byli: Centrum Wychowania Morskiego ZHP w Gdyni, reprezentowane przez harcmistrza Rafała Klepacza, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku, który reprezentowali kapitan Jerzy Jaszczuk i oficer programowy Piotr Królak, Urząd Gminy Kolbudy w osobach wójta Leszka Grombali i wicewójta Marka Golińskiego, a także Andrzej Klimek właściciel ośrodka narciarskiego w Trzepowie.

Parafrazując słowa wieszcza, serce roście patrząc na takie działania. ZKPiG w Kolbudach po raz kolejny pokazał swoje zainteresowanie morzem. Latem żeglują, zimą się kształcą. To się nazywa edukacja morska! BRAWO!!!

15 lut

Pomyśl o feriach – czas płynie szybko

Zapraszamy na stacjonarne zajęcia na STS "Generał Zaruski" w okresie 15-28.02.2016 r. Będziemy się dobrze bawić bez względu na pogodę :)

Wzorem lat ubiegłych, zapraszamy dzieci i młodzież na żeglarskie zajęcia na pokładzie gdańskiej jednostki flagowej. O zajęciach świetlicowych na Zaruskim w czasie ferii, opowiadaliśmy uczniom gdańskich szkół podczas niedawnych odwiedzin i zwiedzania statku. Dobrze już teraz mieć tę propozycję na uwadze i dobrze zaplanować zimową kanikułę.
Miejsce to nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, vis a vis Gdańskiego Żurawia, a Zaruski cumuje przed dziobem statku-muzeum “Sołdek”. Na dole znajdziecie mapkę, która pomoże Wam do nas trafić.
Gdy ferie będą już blisko, poinformujemy Was o programie i formie zgłaszania się na zajęcia.

Śledźcie wiadomości na stronie i naszym profilu Facebook, to na pewno nie przegapicie naszej oferty 🙂

2 lut

Ferie tuż tuż – zapraszamy! :)

Zapraszamy na stacjonarne zajęcia na STS "Generał Zaruski" w okresie 15-28.02.2016 r. Będziemy się dobrze bawić bez względu na pogodę :)

Miejsce: nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance, vis a vis Gdańskiego Żurawia, a Zaruski cumuje przed dziobem statku-muzeum “Sołdek”. Na dole znajdziecie mapkę, która pomoże Wam do nas trafić. Warto też ciepło się ubrać, jak to w zimowe ferie 🙂

Termin: 15 – 28 lutego 2016r.
Zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-13:00.

Warunki uczestnictwa:
» Program skierowany jest głównie do uczniów szkół gimnazjalnych i średnich.
» Udział w zajęciach jest bezpłatny.
» Liczba miejsc na żaglowcu jest ograniczona, dlatego jednocześnie w zajęciach może brać udział maksymalnie 15 osób.
» Jeśli chcesz nas odwiedzić, wyślij e-mail na adrespiotr.krolak@mosir.gda.pl ze swoim imieniem i nazwiskiem oraz planowanym terminem (dzień i godzina) wizyty.
» Koniecznie weź ze sobą ważną legitymację szkolną lub dowód osobisty.

W programie:
kino pod żaglami, czyli emisja filmów żeglarskich i przyrodniczych,
warsztaty nawigacyjne i meteorologiczne,
poznanie historii żaglowca i jego patrona gen. Mariusza Zaruskiego,
nauka węzłów żeglarskich,
poznanie tradycji i zwyczajów żeglarskich,
propozycje żeglarskie na sezon 2016,
konkursy i wiele innych atrakcji.
Kontakt:
Piotr Królak
Oficer programowy STS „Generał Zaruski”
e-mail: piotr.krolak@mosir.gda.pl

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga