Historia projektu / 2012 / 05

Historia projektu

31 maj

Wideoreportaż z GSR 29.05.2012 r.

Najnowsze zdjęcia z remontowanego w GSR legendarnego jechtu Generał Zaruski. Widać już niemal wszystkie nadbudówki, sporo wykończeń wnętrza oraz część nadburcia, które po spasowaniu jest demontowane do frezowania, konserwacji i malowania, by potem wrócić na miejsce i zostać zamontowane na stałe. W połowie czerwca planowane jest stawianie masztów i drzewc oraz montaż takielunku stałego 🙂

25 maj

Sezon otwarty!

W minioną sobotę na Targu Rybnym w Gdańsku miało miejsce zapowiadane przez nas wcześniej otwarcie sezonu żeglarskiego.

Impreza udała się wyśmienicie, dopisała pogoda, przypłynęło 150 jachtów i wszyscy się świetnie bawili. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, a całość zamykała parada jednostek, wśród których można było podziwiać wiele ciekawych specjalistycznych konstrukcji, co zebrani na nabrzeżu widzowie obserwowali z zainteresowaniem.

Również i my rozpoczęliśmy tego dnia kolejny sezon promocji projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec”, a na naszym stoisku można było zobaczyć pamiątki z Zaruskiego oraz specjalnie przygotowane na nowy sezon materiały informacyjne, które cieszyły się sporym wzięciem.

Mamy nadzieję że podczas następnego otwarcia sezonu STS Generał Zaruski będzie atrakcją imprezy nie w postaci pamiątek i materiałów promocyjnych, ale we własnej od lat wyczekiwanej osobie 🙂 .

Przy tej okazji pragnę gorąco podziękować młodzieży z gdańskiego Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego, która dzielnie wspierała nas na stoisku promocyjnym, oraz wszystkim tym którzy odwiedzając nas wsparli nasze dzieło datkiem do skarbony, troską i zainteresowaniem.

Do zobaczenia następnym razem! 🙂

25 maj

Jutro wielkie wodniackie święto!!!

Z największą przyjemnością zapraszamy Was jutro na Targ Rybny w Gdańsku na IX Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego, Okręgowe Otwarcie Sezonu Żeglarskiego oraz Okręgowe Otwarcie Sezonu Motorowodnego.

W pięknej słonecznej (mamy taką nadzieję) pogodzie, wodniacki Gdańsk rozpocznie nowy rozdział swej historii. A okazji do świętowania będzie niemało. Organizatorzy zapewniają wiele atrakcji wśród których nie zabraknie promocyjnego stoiska STS Generał Zaruski. Ostatni raz w tej formie, bo wraz z końcem wakacji Zaruski wraca do morskiej służby i następnym razem przy tego typu okazji spotkacie się z nim osobiście 🙂 .

Od godziny 10:00 w Miasteczku Wodniackim czekają na Was koncerty, pokazy, konkursy i wiele innych zabaw. O godz. 15:00 rozpocznie się uroczystość Otwarcia Sezonu, a już godzinę później Parada Jachtów – swoje przybycie zapowiedziało ponad 100 jednostek!!! Będzie się działo!!! 🙂

Po szczegóły jutrzejszego święta odsyłam Was na stronę MOSiR w Gdańsku Marina Gdańsk

Do zobaczenia!!! 🙂

22 maj

Pierwszy raz w pełnym słońcu

Dziś będąc w stoczni mogliśmy asystować przy operacji demontażu namiotu, który od grudnia chronił jacht przed niepogodą i mrozami.
Chociaż pod smukłym namiotem Zaruski wyglądał ciekawie (czy wręcz osobliwie), to jednak aktualny widok cieszy oko jeszcze bardziej. Zobaczcie sami 🙂

18 maj

Wideoreportaż GSR 18.05.2012 r.

Zapraszam Was na video-spacer po Zaruskim w stanie jakim był dzisiejszego ranka. Jest kilka długich ujęć, dzięki którym możecie zwiedzić wnętrze i poczuć jak to wszystko będzie wyglądało. Nie trzeba wielkiej wyobraźni by już teraz widzieć jej oczyma jak odbudowany Zaruski wraca na morze 🙂 . To już blisko… 🙂

16 maj

Zaruski ponownie z Kusznierewiczem

W dniu wczorajszym w nowo wybudowanym Ośrodku Kultury Morskiej CMM w Gdańsku, miała swą inaugurację kolejna edycja Programu Edukacji Morskiej.

Przypomnijmy że pomysłodawcą tego edukacyjnego przedsięwzięcia jest Ambasador Miasta Gdańska ds. Morskich Mateusz Kusznierewicz, a Program na zlecenie Prezydenta Miasta realizuje Fundacja Gdańska. W tegorocznej trzeciej już edycji ok. 3500 gdańskich gimnazjalistów (tym razem z klas pierwszych), będzie miało okazję zasmakować żeglarskiej przygody. W tak chwalebnym żeglarskim przedsięwzięciu nie mogło zabraknąć Zaruskiego. Od początku akcji wspieramy ją sercem i czynem, zaopatrując uczestników programu w aktualne foldery poświęcone odbudowie Zaruskiego i pamiątkowe wlepki “Generał Zaruski – ratuję Żaglowiec”. Mamy nadzieję że młodzi ludzie zwiążą się z żeglarstwem i w przyszłości staną na pokładzie Generała.

Tak trzymać! AHOJ! 🙂

16 maj

Nowy bukszpryt Zaruskiego

Prezentujemy Wam zdjęcia właśnie dostarczonego nowego bukszprytu dla naszego Generała.

Jest to ostatni z drzewc jakiego nam brakowało, element niezbędny i zarazem dekoracyjny. Wykonany został przez pucką firmę Complex Jacht (producenta wszystkich pozostałych masztów i drzewc), ze specjalnie sprowadzanej z Niemiec sośniny najlepszej dostępnej jakości. Największą zaletą jest to że wykonano go z możliwie najmniejszej ilości klejonych elementów, które nie są łączone wzdłużnie.

9 maj

Medialna majówka na Zaruskim

Przy pięknej wiosennej pogodzie Zaruskiego odwiedziły media oraz dziennikarze kibicujący odbudowie jachtu od samego początku.

Postęp prac od ostatniej wizyty wprawił wszystkich w świetne humory – można powiedzieć iż zasadniczy proces wybudowy wnętrza został zakończony i szkutnicy mogą przystępować do prac wykończeniowych, budowy mebli i wyposażenia.

Na finiszu jest też obecnie montaż siłowni. Wnętrze kadłuba posiada już wszystkie pomieszczenia, koje, zabudowę mesy, kubryka, węzłów sanitarnych, kabin oficerskich. Montowane są pierwsze szafki dalszego umeblowania jednostki. Wszędzie widać mnóstwo różnych instalacji: elektrycznych, grzewczych, wodnych oraz związanych z siłownią.
Na pokładzie dumnie pręży się pierwsza wybudowana pokładówka – nawigacyjna, lśniąc spod lakieru mahoniem. Mocno zaawansowana jest też budowa pozostałych i tylko patrzeć jak staną na pokładzie. Lada dzień zdemontowany będzie namiot chroniący kadłub przed zimą i rozpoczną się prace przy nadburciu. A to oznacza że na przełomie maja i czerwca postawione będą maszty i rozpocznie się montaż takielunku, szycie żagli i prace wykończeniowe. Po drodze oczywiście jeszcze będzie kambuz i mnóstwo innych elementów wyposażenia, ale widać już metaforyczną metę.
Szkutnicy bardzo się starają by jacht wrócił do morskiej służby przed planowanym terminem, co pozwala optymistycznie patrzeć na zbliżający się sezon żeglarski. Morska gotowość Zaruskiego planowana jest na przełomie sierpnia i września.

Ważnym wydarzeniem podczas dzisiejszego spotkania z mediami, była prezentacja nowo wybranego Prezesa Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Bogusława Witkowskiego. Ten nowoczesny menedżer i człowiek sukcesu (VBW Clima), znany z zamiłowania do sportu i żeglarstwa, rozpoczął swe rządy w POZŻ od podjęcia z Miastem Gdańsk wspólnych inicjatyw wspierających żeglarstwo oraz angażując się w odbudowę Zaruskiego. Z tego powodu podczas dzisiejszego spotkania doszło do podpisania listu intencyjnego pomiędzy MOSiR w Gdańsku a POZŻ, który ufunduje Zaruskiemu wyposażenie przeciwpożarowe oraz nowe napisy burtowe. Tak więc Zaruski zyskał kolejnego mecenasa i przyjaciela, a POZŻ powód do satysfakcji z przyczynienia się do tak znaczącego dzieła.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga