Historia projektu / 2024 / 03

Historia projektu

1 mar

Gdańska Szkoła pod Żaglami 2024 – zapraszamy!

Gdańsk przygotował wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów z całej Polski. To najważniejsze wydarzenie żeglarskie sezonu i najdłuższy rejs. Tym razem “Gdańska Szkoła pod Żaglami” zabierze młodzież do urokliwych turystycznie i przyrodniczo zakątków północy i jeszcze dalej na wschód, a rejs zakończy się w Turku, mieście-gospodarzu światowej sławy regat “The Tall Ships Races”.

Organizowana już po raz dziewiąty „Gdańska Szkoła pod Żaglami” to rejs tradycyjnym historycznym żaglowcem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

13-dniowy rejs rozpocznie się w Gdańsku, a jego program jest naprawdę okazały i naszpikowany różnorodnymi atrakcjami. Jak planuje kpt. Adam Walczukiewicz:

Odwiedzimy Visby, stolicę Gotlandii, gdzie jedną z wielkich atrakcji jest Muzeum Ziemi Gotlandzkiej. Opłyniemy Gotlandię, odwiedzimy Farosund i malowniczą wyspę Faro, którą można zwiedzić rowerami. Miłośników kina może ucieszyć Dyskusyjny Klub Filmowy w czasie rejsu, a także okazja do złożenia hołdu jednemu z wielkich reżyserów, bowiem Ingmar Bergman ma tam swój grób i muzeum. W planie, wzorem baśniowych piratów czy odkrywców, jest zdobycie bezludnej wyspy Gotska Sandon, gdzie zlokalizowany jest rezerwat ptaków. Potem pożeglujemy dalej na wschód, gdzie też jest sporo możliwości: port Ventspils z Muzeum Regionalnym i Zamkiem Zakonu Kawalerów Mieczowych, rowery na wyspie Kihnu w Zatoce Ryskiej i stolice Łotwy oraz Estonii, gdzie jedną z atrakcji jest Muzeum Morskie. Plan jest ambitny i szeroko zakrojony, ale wszystko zależy od pogody i tego jak ułoży nam się żegluga. Rejs zakończymy w Turku, które również ma ciekawe propozycje turystyczne, jak Muzeum Morskie czy średniowieczna warownia z XIII w. Jednak chyba największą atrakcją w Turku będzie zlot najwspanialszych żaglowców świata, rywalizujących w regatach “The Tall Ships Races” 🙂

Jak sama nazwa “Gdańska Szkoła pod Żaglami” sugeruje, po wyjściu w morze zaczynają się zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących. Młodzież będzie zdobywać wiedzę z zakresu budowy i obsługi takielunku, podstaw nawigacji i locji, historii żeglarstwa oraz morskich tradycji i obyczajów. Nie zabraknie też podstaw meteorologii oraz praw fizyki wykorzystywanych na żaglowcu, a także specyfiki miejsc odwiedzanych w czasie rejsu. Do tego spora dawka wiedzy oraz praktyki z zakresu ratownictwa i bezpieczeństwa na morzu. Część humanistyczna natomiast przybliży kadetom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce gen. Mariusza Zaruskiego oraz ideę wychowania morskiego. Będzie to także okazja do zapoznania się z literaturą marynistyczną oraz szlifowania znajomości języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Pamiętajcie, że zgłoszenia wraz z listem motywacyjnym na 1 stronie A4, należy dokonać NA TEJ STRONIE do 14.04.2024 r. A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 7.07.2024 r. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy w kierunku Szwecji, a w drodze rozpoczynają się zajęcia edukacyjne wynikające z programu rejsu. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania!

W rejsie weźmie udział 20 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu.
Szczegóły znajdziecie w regulaminie oraz prezentacji programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” (pliki do pobrania po lewej stronie).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym drewnianym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”! 🤪 🌊 🤩 ⛵️ 🤡 ⚓️ 🎉 💥 🚀 🥳 🌈 🌞

 

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga