Historia projektu / 2020 / 09

Historia projektu

28 wrz

Pracowity tydzień Zaruskiego

Ostatni letni tydzień roku był bardzo pracowity dla gdańskiego żaglowca. Aura tym razem stanęła na wysokości zadania i fakt, że był to ostatni tydzień lata, znalazł pokrycie w pogodzie :)

Ciepło, słonecznie i odpowiedni wiaterek. Czego chcieć więcej na swoją pierwszą żeglarską przygodę? A dla wielu tak właśnie było. Odbył się istny maraton rejsów jednodniowych, zwieńczony multi-rejsem “Poznaj Gdańskie Oldtimery”. Natomiast w niedzielę wyruszyliśmy w tygodniowy rejs z załogą licealistów z IX LO z Gdańska.

Ale po kolei. Nasz maraton zaczął się we wtorek rejsem dla wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Była to forma podziękowania za ich utylitarną postawę i zaangażowanie w swoją bezinteresowną pracę i pomoc w różnych przedsięwzięciach. Wolontariat od początku projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, ma znaczące miejsce w naszym systemie wartości, sami korzystamy z pomocy wolontariuszy i staramy się wspierać tę wychowującą i potrzebną społecznie działalność.

W kolejnym dniu popłynęli z nami licealiści z VI LO w Gdańsku. Dodać należy, iż generalnie organizacja rejsów szkolnych we wrześniu, nie należała do przedsięwzięć łatwych. Szkoły po wakacjach i półrocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, wróciły do normalnej pracy. Spraw organizacyjnych, zważywszy na rygory sanitarne, było bez liku, więc byliśmy pełni obaw, czy nauczyciele którzy wczesną wiosną zaplanowali wrześniowe rejsy, podołają tym wszystkim wyzwaniom. Ale udało się. Brawa dla nich!

Następnego dnia rejsową pałeczkę przejęli przyszli marynarze (oby) i pracownicy branży morskiej, czyli licealiści z gdańskiego Zespołu Szkół Morskich. Ich rejs, początkowo zaplanowany na czerwiec, został odwołany z powodu epidemii. Ale pomyślny obrót spraw i determinacja pani Basi Bielenkiewicz, spowodowały że rejs doszedł do skutku w terminie wrześniowym.

Stawkę zamknął piątkowy rejs załogi z I Gdańskiego LO i SP. Korzystając z ostatnich pogodnych chwil, wszyscy świetnie się bawili.

Na sobotę zaś przypadł termin wyjątkowego wydarzenia żeglarskiego, jakim był wspólny rejs pięciu wspaniałych starych i tradycyjnych jachtów pod hasłem “Poznaj Gdańskie Oldtimery”. “Antica”, “Baltic Star”, “Bonawentrua”, “Bryza H” i “Generał Zaruski”, wypłynęły razem na Zatokę, zabierając na pokład niemal setkę gdańszczan i turystów. Choć poranek był tego dnia mało zachęcający pod względem pogody, to nikt nie dał się zniechęcić i dopisała nam cała spodziewana frekwencja. I bardzo dobrze, bo potem się wypogodziło, a zbliżająca się zmiana frontów atmosferycznych, przywiała nam całkiem fajny wiaterek. Zabawa była więc pyszna 🙂

A od niedzieli gdański żaglowiec szkolny, przemierza Bałtyk z dzielną załogą IX LO. Na naszym profilu na Facebooku możecie zobaczyć fajny filmik z początku rejsu 🙂 Życzymy stopy wody pod kilem i wspaniałej żeglarskiej przygody! 🙂

22 wrz

Warsztaty żeglarskie “Akademii Zaruskiego” – nowa propozycja!

Jeśli masz 15-25 lat, pragniesz przeżyć przygodę, jesteś ciekawy świata, masz dość nudy, chcesz poznać wartościowych ludzi – dołącz do nas! Zapisz się na warsztaty żeglarskie „Akademii Zaruskiego”!

„Akademia Zaruskiego” obejmuje szereg aktywności realizowanych w ramach działalności gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski” w zakresie wychowania morskiego i edukacji nieformalnej młodzieży. Organizujemy rejsy zatokowe i pełnomorskie, spotkania w szkołach, zwiedzanie żaglowca, „Ferie na Zaruskim”, „Gdańską Szkołę pod Żaglami”, a od tego roku również warsztaty żeglarskie – mówi Piotr Królak, oficer programowy gdańskiego żaglowca szkolnego.

Warsztaty żeglarskie „Akademii Zaruskiego” prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra żaglowca „Generał Zaruski” oraz zaproszeni goście specjalni.

Celem warsztatów jest zwiększenie kompetencji uczestników w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej przez udział w aktywnościach żeglarskich. Zachęcamy młodzież do poznawania świata, nauki i życia z pasją. W naszej działalności stawiamy na rozwój w zakresie samodzielności, pracy w grupie, odpowiedzialności, wytrwałości, krytycznego myślenia i właściwej komunikacji.

PROGRAM:

Ciekawe zajęcia, ważne tematy, mnóstwo ćwiczeń, debaty i dyskusje, zdobywanie praktycznej wiedzy, osiąganie „kompetencji kluczowych”. Spotkania z praktykami i pasjonatami.

Żeglarstwo – nawigacja, meteorologia, budowa jachtu, bezpieczeństwo, teoria żeglowania, regaty…

Edukacja morska – podstawy oceanologii, kultura morska – tradycje i obyczaje, wielkie wyprawy…

Ochrona środowiska – największe wyzwania XXI wieku – zanieczyszczenie, zmiany klimatu, zasoby energii i wody

Podstawy pierwszej pomocy – na lądzie / na morzu

Języki obce – czy da się żeglować po świecie bez znajomości języka angielskiego?

Nauka gotowania – czy w rejsach żeglarskich można jeść smacznie i zdrowo?

Technika – prace bosmańskie, nauka posługiwania się narzędziami, technologie w żeglarstwie

Inicjatywność i przedsiębiorczość – czy żeglarstwo może być biznesem – praca w jachtingu

Wychowanie fizyczne – o co chodzi z tym zdrowym trybem życia – aktywność, dieta, równowaga

KIEDY:

Zajęcia odbywać się będą od 13. października 2020 r. do 23. kwietnia 2021 r.

GRUPA 1 – wtorki 17:00–19:00

GRUPA 2 – czwartki 17:00–19:00

GDZIE:

STS „Generał Zaruski” (nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk) oraz Przystań Żeglarska “Żabi Kruk” (ul. Żabi Kruk 15 A, 80-822 Gdańsk).

ZASADY:

Rekrutacja

Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się uczniowie i studenci w wieku 15-25 lat. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać na stronie, oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy przesłać na adres piotr.krolak@sportgdansk.pl. Przyjmujemy 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych, do udziału w warsztatach wybierzemy 20 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w piątek 9 października br.

Spotkania

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie 10 osób. Dla każdej grupy przewidujemy około 20 spotkań. Udział w zajęciach jest obowiązkowy. Zajęcia się bezpłatne.

Rejsy

Każda osoba, która weźmie udział w co najmniej 15 spotkaniach (75%) i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz statku minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy mają wpływ na trasę i program rejsu – podczas warsztatów uczą się planowania i organizacji rejsów. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zainteresowani dalszym rozwojem żeglarskim, będą mieli możliwość udziału w rejsach zatokowych w charakterze deckhand’ów i instruktorów.

21 wrz

Bitwa o Gotland zakończona

Za nami tegoroczna edycja regat samotników "Bitwa o Gotland". Edycja szczególna, bo z udziałem "Generała Zaruskiego" oraz doborowej załogi, jako asysty dla uczestników żeglarskich zmagań.

Jak przystało na prawdziwą bitwę, nie zabrakło wymagających warunków pogodowych, w tym sztormu w końcówce. W regatach wystartowało 16 załóg, wycofało się 5. Asysta i wsparcie (choćby na duchu) dla jednostek, których skipperzy doświadczyli problemów technicznych i innych, a które zmusiły ich do wycofania się z wyścigu, to była nasza rola. I wywiązaliśmy się z niej jak należy. A przy tej okazji nasi załoganci mieli możliwość poznać zasady i techniki ratownictwa morskiego. Ale także i same warunki pogodowe oraz żeglugowe były znaczącym wyzwaniem i doświadczeniem. Wszyscy wrócili zadowoleni, a ci z mniejszym doświadczeniem, rozemocjonowani jak nigdy. Dla niektórych była to przygoda życia 🙂 I o to chodziło 🙂

O przebiegu regat i ich wynikach możecie poczytać na stronie organizatora.

Nas czeka w tym tygodniu cykl rejsów jednodniowych ze szkołami i organizacjami społecznymi. Zaczynamy z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Gdańsku, a kończymy (w sobotę) wyjątkową imprezą sezonu, multi-rejsem “Poznaj Gdańskie Oldtimery“.

A potem kolejny rejs pełnomorski. Tym razem z uczniami IX LO w Gdańska. Będzie to już przedostatni pełnomorski rejs tego sezonu, który zakończymy niemal w połowie października rejsem dla kandydatów na oficerów.

14 wrz

Poznaj Generała – pogodny finał

Za nami ostatni w tym sezonie rejs "Poznaj Generała. Po wyjątkowej mizerii pogodowej ostatnich dwóch tygodni, tym razem trafiliśmy na wspaniałą aurę - wiatr, słońce, ciepło. Warunki jak na zamówienie. Zwłaszcza na finałowy rejs cyklu.

Rejs “Poznaj Generała” to solidna “marka”. Po siedmiu latach promocji gdańskiego żaglowca nie trzeba już specjalnie przedstawiać i zachęcać do korzystania z naszej oferty. To nas ogromnie cieszy 🙂 Rejsy “Poznaj Generała” cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że gdy ogłaszamy rekrutację, wolne miejsca rozchodzą się dosłownie w ciągu kilku minut. A lista rezerwowa też jest okazała.

W tym sezonie były cztery rejsy pod hasłem “Poznaj Generała”, a ten był ostatni. Przed nami jeszcze jedna okazja o podobnej formule, ale tym razem, w ostatnią sobotę września, razem wypłynie pięć dostojnych gdańskich oldtimerów, a wśród nich Zaruski. Ale na ten multi-rejs też mamy już pełne obłożenie 🙂

10 wrz

T. Ż. “Sterna”- zatokowa nowość smakuje :)

Za nami kolejny trzydniowy rejs zatokowy. Tym razem popłynęła z nami załoga Towarzystwa Żeglarskiego "Sterna" ze Skarżyska-Kamiennej. Znamy się już z rejsów pełnomorskich w minionych sezonach, ale tym razem komandor klubu postanowił żeglarstwo przybliżyć mniej doświadczonej części klubowiczów, by nabrali apetytu na więcej :)

Ekipa “Sterny” dała się już poznać jako dobrze zorganizowana, zgrana, zmotywowana. Z takimi ludźmi miło się pracuje, a i owoce tej pracy są okazałe. I wydawać się może, że rejs zatokowy, zaledwie trzydniowy, jest zbyt krótki, by zrealizować wartościowy program szkolenia żeglarskiego. To nieprawda. To świetna propozycja dla kogoś, kto był już w rejsie 1-dniowym lub ma za sobą rejsy po wodach śródlądowych, chce zrobić kolejny krok – wypłynąć w morze, ale rejs tygodniowy lub dłuższy, to zbyt duże wyzwanie z różnych względów. To dla takich osób i przypadków jest ta nowa oferta wśród propozycji edukacyjnych na gdańskim żaglowcu.

Rejs był pełen przygód i wymagający dla załogi. Weszliśmy w sezon wiatrów i bardziej wymagających warunków pogodowych. Ale dzięki temu żeglarska przygoda była dużo bardziej okazała 🙂

Gratulujemy zatem załodze “Sterny”, dziękujemy za wspólnie spędzony czas i pozdrawiamy żeglarskim AHOJ! 🙂

8 wrz

Baltic Sail Gdańsk – daliśmy radę :)

Za nami symboliczny Zlot Żaglowców "Baltic Sail Gdańsk 2020", który z przyczyn epidemicznych nie odbył się wczesnym latem, jak to było planowane. Ale co się odwlecze, to nie uciecze :) Można by rzec, że w pojedynku Covid-19 vs Baltic Sail, zwyciężyło żeglarstwo, kreatywna edukacja i muzyka szantowa, które towarzyszyły nam przez ostatnie cztery dni.

Baltic Sail Gdańsk, to impreza z tradycjami, której nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Za nami 24. jej edycja. Na nasz gdański zlot żaglowców przybyło w tym roku blisko 20 tradycyjnych jednostek oraz 76 jachtów żaglowych i motorowodnych, głównie pod polską banderą. Z powodów sanitarnych impreza miała zmieniony przebieg i organizację, ale trzeba przyznać, że w zakresie tego co można było w obecnych okolicznościach zrobić, organizatorzy i uczestnicy zrobili wszystko co w ich mocy, by to święto żeglarstwa zachowało swój urok. I może właśnie trochę na przekór rzeczywistości, pozwoliło oderwać się od codziennych trosk i spędzić kilka dni w optymistycznym towarzystwie i z żeglarską pieśnią na ustach 🙂 A pogoda też nie zawsze nas rozpieszczała. Jednak żeglarze i miłośnicy morza martwią się tylko o brak wiatru, a nie o to, że nad głową chmurno i słotno. Jak na zawołanie piękne słońce i fajny wiaterek, przywitały nas na niedzielnej paradzie, którą poprowadził “Generał Zaruski”, pełniąc honory gospodarza 🙂 Poniżej możecie obejrzeć fotorelację autorstwa naszego bosmana Mirka Bieleckiego.

Odbyło się też kilkadziesiąt rejsów turystycznych, w których wziąć udział mógł każdy, kto odpowiednio wcześnie wybrał dla siebie jednostkę i skorzystał z biletowej oferty organizatora. Gdański żaglowiec odbył trzy takie rejsy, po jednym w każdym dniu tak, by wczesnym popołudniem wrócić na Targ Rybny w Gdańsku, gdzie cumowały wszystkie jednostki i tam być do dyspozycji organizatorów, gdańszczan i turystów.

Mamy nadzieję, że przyszłorocznej edycji tego największego w Gdańsku zlotu żeglarskiego, nic nie stanie na przeszkodzie, a organizatorzy będą mieli do dyspozycji cały potencjał swych ambicji i możliwości. A tymczasem dziękujemy za wspólnie spędzony czas i do zobaczenia następnym razem! AHOJ! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga