Poznaj Gdańskie Oldtimery – jedyna okazja sezonu! 19 sierpnia 2020

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom powtórzenia tej formuły żeglarsko-turystycznej przygody, postanowiliśmy kolejnej setce miłośników żeglarstwa i dziedzictwa morskiego naszego regionu, umożliwić udział w tej niecodziennej imprezie. W ostatnią sobotę września tj. 26.09.2020 r. po raz trzeci pięć dostojnych i pięknych gdańskich oldtimerów, wypłynie razem by promować owoce unijnego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours".

Zapraszamy Was na wyjątkową imprezę żeglarską, będącą owocem unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, zrealizowanego w Programie INTERREG “Południowy Bałtyk 2014-2020”. Celem projektu było zdefiniowanie i opracowanie produktu turystycznego w postaci lokalnych i międzynarodowych tras żeglarskich, których program i atrakcje czerpią z bogactwa dziedzictwa morskiego Bałtyku.

Wypłyniemy flotyllą gdańskich oldtimerów w jednodniowy rejs, by odkrywać uroki Zatoki Gdańskiej. W tę wyjątkową podróż zabiorą nas STS “Generał Zaruski“, S/Y “Antica“, S/Y “Baltic Star“, S/Y “Bonawentura” i S/Y “Bryza H“.

Najbardziej interesujące miejsca związane z dziedzictwem morskim regionu:

  • Narodowe Muzeum Morskie – kompleksowe muzeum oparte na kilku reprezentacyjnych obiektach, takich jak Spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw, czy Centrum Kultury Morskiej. W zbiorach NMM znajdziemy zabytki związane z żeglugą, szkutnictwem, okrętownictwem, rybołówstwem oraz morską historią Polski
  • Twierdza Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji znajdujący się na półwyspie Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Miejsce to stanowiło ważny z punktu widzenia strategicznego teren, skąd można było kontrolować ruch statków wychodzących i wchodzących do portu w Gdańsku.
  • Latarnia w Nowym Porcie – ośmiokątna wieża, zakończona galerią i laterną z miedzianą kopułą, sięgająca wysokości 27,3 metra została wybudowana w 1893 roku. Na szczycie budowli umieszczono unikatową kulę czasu.

Spotykamy się o godz. 9:20 przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance (od strony parkingu). Rejs zakończy się ok. godz. 16:30 w tym samym miejscu. W pierwszej części rejsu płynąc kanałem portowym zwiedzamy miasto od strony wody. Po wypłynięciu na Zatokę Gdańską zachęcamy wszystkich do czynnego uczestnictwa w stawianiu żagli, nawigacji oraz sterowaniu statkiem wraz ze stałą załogą. W przerwie między kolejnymi aktywnościami zadbamy o ciepły posiłek i przekąskę, a kapitanowie statków umilą nam czas snując swoje morskie opowieści. Zalecamy także przygotowanie odpowiedniego stroju (coś ciepłego z długim rękawem i nogawkami, czapka, okulary przeciwsłoneczne oraz kurtka nieprzemakalna; do tego miękkie obuwie sportowe). Podczas rejsu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz bycia pod jego wpływem. Dotyczy to także innych środków odurzających.

Chętnych zapraszamy do serwisu zgłoszeniowego naszej strony. Rekrutacja prowadzona jest oddzielnie na każdy z oldtimerów, do wyczerpania wolnych miejsc:

SY “Baltic Star”

SY “Bryza H”

SY “Bonawentura”

SY “Antica”

STS “Generał Zaruski”

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga