Historia projektu / 2012 / 07

Historia projektu

31 lip

Media na Zaruskim

Wczoraj gościliśmy w stoczni dziennikarzy i media, które od początku kibicują odbudowie Zaruskiego. Przy pięknej słonecznej pogodzie mogli zobaczyć Zaruskiego jakiego jeszcze nie widzieli.

Na pokładzie są już wszystkie nadbudówki, zejściówki, świetliki, okucia. Zamontowany jest już takielunek stały – wszystkie pozostałe drzewca wraz z bukszprytem, olinowaniem oraz blokami. Zaruski wygląda wreszcie jak dumny Żaglowiec. Zostały już wykonane pomiary takielunku i firma Bryt Sails przystąpiła do szycia żagli. We wnętrzu trwają intensywne prace wykończeniowe. Pomieszczenia sanitarne na dziobie są już gotowe i odgrodzone od kubryka gdzie dalej trwają prace wykończeniowe. Także w części rufowej wykończone są już kabiny i łazienki. W sterówce są już pulpity nawigacyjne. Intensywne prace trwają w ostatniej największej nadbudówce – kambuzowej, gdzie już widać blaty i szafki oraz urządzenia pod zabudowę (kuchenka z piekarnikiem i lodówka). Mechanicy montują pulpity sterujące pomocniczym napędem silnikowym.

Spotkanie z dziennikarzami było także okazją do przedstawienia ktp. Jerzego Jaszczuka, który objął stanowisko kapitana STS Generał Zaruski, na razie jeszcze w budowie, ale już niebawem pod żaglami. Kpt. Jaszczuk opowiedział zebranym o swych imponujących zawodowych dokonaniach oraz przedstawił najbliższe plany związane z próbami morskimi jednostki.

Było to bodaj ostatnie remontowe spotkanie z mediami w stoczni. Głęboko wierzymy że za kilka tygodni spotkamy się na uroczystości pt. “Zaruski wraca na morze” 🙂 .

28 lip

Wideoreportaż z GSR 25.07.2012 r.

Zapraszamy Was na wideo-spacer po Zaruskim.

Weźmiecie udział m. in. w operacji posadowienia wanny kambuza. Pozwoli to na wybudowanie największej (i ostatniej) pokładówki Żaglowca – kambuzowej. Poza tym praca wre także na innych odcinkach: pokład niemal gotowy i wyposażony we wszystkie elementy jak winda kotwiczna, okucia, świetliki, wentylacje, przejścia itp. We wnętrzu kadłuba trwają prace wykończeniowe, a my przystępujemy do kompletowania takielunku (gafle, bomy), tak żeby można było rozpocząć pomiary i szycie żagli.

27 lip

Wspomnienia Bosmana…

Właśnie w tych dniach mija 20 lat kiedy brałem udział w rejsie na pokładzie Generała Zaruskiego w małej operacji żagiel na Bałtyku w lipcu 1992 r.

Rejs z Jastarni do Kalskrony w Szwecji pokonaliśmy bez większych przygód. Jachtem dowodził generał w stanie spoczynku, długoletni kapitan Zaruskiego Zbigniew Michalski, było to jego pożegnanie z jachtem. Zastępcą kapitana i jego następcą był Zbigniew Ornaf, a chiefem Jan Grygorec. Ja byłem bosmanem.

Pan Marian Kohnke na targach “Wiatr i Woda” w 2012 r.

Załogę Zaruskiego stanowiła młodzież z całej Polski. Trasa regat przebiegała z Kalskrony (Szwecja) do Kotki (Finlandia), z Kotki do Tallina (Estonia ) i ostatni etap do Gdyni . W Kalskronie odbyła się uroczysta parada żaglowców pod pełnymi żaglami przed królem Szwecji. Następnie nastąpił start w regatach. Niestety szczęście nas opuściło. Na całej długości grot żagla pękł szew na brycie. Musieliśmy zrzucić grot żagiel i płynąć na kliwrze, foku i bezanie. Niestety w tym czasie na Zaruskim nie było ani zapasowego grot żagla ani maszyny do szycia. Dzielna załoga przez cztery doby na zmianę w czasie wolnej wachty ręcznie szyła pęknięty szew. Załoga była wspaniała, nikt nie migał się od szycia no i się udało – grot żagiel był naprawiony. Po postawieniu grot żagla Zaruski ruszył do celu jakim był Fiński port Kotka. Po wpłynięciu na wody zatoki Fińskiej pod pełnymi żaglami osiągnęliśmy prędkość 10 węzłów. To jak na Zaruskiego doskonały wynik i tak płynęliśmy do samej Kotki. Nagroda jaka nas czekała w porcie to tasak z wygrawerowaną dedykacją dla Kuka, który najdłużej musiał się napracować w morzu. Zajęliśmy honorowe ostatnie miejsce w regatach z Kalskrony do Kotki. Niestety podczas postoju w czasie remontu w 1996/1997 r w Gdańsku tasak został skradziony. Wspaniale że Zaruski wraca do swej świetności i znowu będą na nim łopotać żagle .

Bosman S/Y Gen. Zaruski, Marian Kohnke

26 lip

Nowe widoki…

Poniżej prezentujemy Wam kilka nowych zdjęć z frontu remontu, a w przygotowaniu jest wideoreportaż.

Jak widać pokład jest już niemal całkowicie wyposażony we wszystkie pokładówki, okucia, świetliki, przejścia. Wczoraj wstawiono stalową wannę kambuza i za chwilę stanie ostatnia (największa za to) nadbudówka. W wnętrzu także sporo wykończeń tak samej stolarki/wybudowy, jak i instalacji (elektrycznej i grzewczej). Przy okazji dostępności dźwigu przeniesiono na pokład windę kotwiczną i posadowiono ją na dziobie. Kontynuowane są prace nad dalszą częścią takielunku i już niedługo Bryt Sails przystąpią do pomiarów i szycia żagli.

13 lip

Dziękujemy Wam za Baltic Sail

Za nami największa żeglarska impreza sezonu.

Jak zwykle udana i rosnąca w siłę. Kto był, ten widział. Pogoda dopisała (choć krótkie letnie i malownicze burze zapewniły nam odrobinę emocji). Dużym wzięciem cieszyła się oferta rejsów na żaglowcach i jachtach, która swą kulminację miała podczas niedzielnej parady z Mateuszem Kusznierewiczem na czele, który w ten sympatyczny sposób żegnał się przed wyjazdem na igrzyska do Londynu.

Także stoisko promujące odbudowę Zaruskiego wyglądało w tym roku wyjątkowo okazale. Oprócz pamiątek z Żaglowca oraz zbiórki publicznej i nowej płyty-cegiełki, prezentowaliśmy materiały dotyczące unijnego żeglarskiego projektu MAST, który wkroczył w decydującą fazę.

Długo by wspominać miniony Baltic Sail, jego atrakcje i atmosferę, ale o jednym aspekcie należy szczególnie głośno powiedzieć. O pomocy i zaangażowaniu jakiego doświadczyliśmy ze strony organizatorów, wolontariuszy i Was drodzy Gdańszczanie i goście przyjezdni. Ale po kolei: gdyby nie gościna Fundacji Gdańskiej z Prezesem Windorbskim na czele, nie byłoby nas na Baltic Sail w tak dobrej i godnej lokalizacji stoiska. Gdyby nie osobiste zaangażowanie Michała Juszczakiewicza i „Szant pod Żurawiem”, nie byłoby „Zaruski Party” i kolejnej CD płyty-cegiełki. Gdyby nie nasza dzielna młodzież (wraz z kadrą) z gdańskiego Gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego, nie mielibyśmy tak budującej i radosnej atmosfery na stoisku. Gdyby nie pomoc Stowarzyszenia „Związek Miast i Gmin Morskich” nie byłoby zbiórki publicznej (a potem zakupów cennego sprzętu i wyposażenia Zaruskiego). I wreszcie gdyby nie Państwo – nasi goście i sympatycy, nie byłoby tylu ciepłych słów troski, zainteresowania i wsparcia, a nasze skarbony świeciłyby pustkami. WIELKIE wszystkim składamy podziękowania za to że byliście z nami te 4 dni pozwalając nam być ze sobą. Odbudowa Zaruskiego jest na ostatniej prostej, a jacht w takiej kondycji w jakiej nie był przez dziesiątki lat. To wszystko w znacznej mierze jest możliwe dzięki Wam, dzięki partnerom projektu, dzięki osobistościom i instytucjom które wspierają nas w tym niełatwym przedsięwzięciu, dając dobitnie dowód że warto to robić.

W następnym sezonie na Targu Rybnym będziecie mogli spotkać się z Zaruskim i to nie w formie pamiątek czy materiałów promocyjnych, ale we własnej dumnej drewnianej postaci gdańskiego flagowego Żaglowca.

Pozdrawiamy!!!

6 lip

Zaruski ma już maszty!!!

Za nami pracowity dzień. Około 7 godzin trwała wczorajsza operacja stawiania masztów na Generale Zaruskim. Przy wsparciu dźwigów i obsługi z GSR, a także szkutników, elektryków, speców od urządzeń nawigacyjnych oraz wolontariuszy i pracowników MOSiR w Gdańsku, przeprowadziliśmy pionierską akcję, dzięki której STS Generał Zaruski zmienił swe oblicze. Zdumiewające jak maszty oraz takielunek przemieniły łódkę w Żaglowiec. Wielu nie kryło swojego zachwytu i komentowało widok w mniej więcej podobny sposób. Zaruski (a właściwie jego kadłub) dotychczas wyglądał jak duża łódka czy szalupa. Od wczorajszego wieczora dumnie pręży ku niebu swe dwa maszty, które czynią zeń prawdziwy Żaglowiec.

Teraz remont jednostki wyszedł na ostatnią prostą i mamy nadzieję że wszystkie trudne technicznie i logistycznie operacje mamy już za sobą.
Była to dla nas niezmiernie emocjonująca chwila, towarzyszyły nam licznie media i wielu obserwatorów. Zachęcam Was do zapoznania się z częścią publikacji, a poniższe zdjęcie niech przemówi samo za siebie :).

TVN 24

Radio Gdańsk

Dziennik Bałtycki

4 lip

Wideoreportaż z GSR 29.06.2012

Zapraszam Was na kolejny wideo-spacer po odbudowywanym w GSR jachcie Generał Zaruski.

Jak widać mamy już gotowe Zapraszam Was na kolejny wideo-spacer po odbudowywanym w GSR jachcie Generał Zaruski. Jak widać mamy już gotowe poszycie nadburcia oraz wantowniki. A to oznacza że lada moment stawiamy żagle. Zobaczycie to w kolejnym materiale. Także W hali W-14 prace idą pełną parą. Widać wiele gotowych do montażu elementów wybudowy, pokładówek, końcowych fragmentów mesy rufowej. Są też gotowe segarsy które będą prowadzić żagle po kolumnach masztów oraz duża część takielunku stałego – w pierwszej kolejności liny potrzebne do stawiania masztów.

3 lip

UWAGA! UWAGA! Nadchodzi Baltic Sail!!!

Już w najbliższy czwartek rozpoczyna się w Gdańsku największa impreza żeglarska sezonu.

Przez cztery dni w Gdańsku będą królowały żagle za sprawą zlotu „Baltic Sail”, Festiwalu „Szanty pod Żurawiem” i wielu towarzyszących wydarzeń. Wszystkich atrakcji jakie przygotowali organizatorzy nie sposób wymienić i opisać, ale wspomnę że jedną z nich będzie „Zaruski Party”, podczas którego swą premierę będzie miała kolejna płyta-cegiełka CD z szantami, przygotowana przez organizatorów i artystów „Szant pod Żurawiem” na rzecz odbudowy Zaruskiego. Ci którzy posiadają dwie pierwsze edycje nie mogą przepuścić okazji do dalszego kompletowania kolekcji, tym bardziej że tym razem płyta będzie miała iście kolekcjonerski nakład – 500 sztuk.
Zapraszam Was także na stoisko promocyjne projektu „Gdańsk ratuje Żaglowiec”, które przez 4 dni będzie na Was czekało na Targu Rybnym. Na stoisku jak zawsze pamiątki z Żaglowca, skarbona zbiórki publicznej (z najnowszą płytą-cegiełką) oraz informacje nt. unijnego projektu żeglarskiego MAST.

Po dalsze informacje na temat tego żeglarskiego święta odsyłam Was na strony Baltic Sail oraz Szanty pod Żurawiem

Do zobaczenia na BALTIC SAIL!!! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga