Historia projektu / 2014 / 09

Historia projektu

26 wrz

Przełamując nie tylko fale – było super! :)

W piątek ze swojego pełnomorskiego rejsu wróciła załoga podopiecznych stowarzyszenia "Przełamując nie tylko fale", organizującego zajęcia dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Zaczęło się sztormowo, ale załoga znalazła na to sposób, zawijając do malowniczego portu w Jastarni. W tym czasie na morzu szalał sztorm, a potężne wiatry można było obserwować także na lądzie. Po nocy spędzonej w Jastarni, załoga udała się asekuracyjnie do Helu i stamtąd wyruszyła dopiero w rejs na północ. Żaglowiec odwiedził partnerskie dla Gdańska miasto Kalmar, gdzie spotkania z budowniczym Zaruskiego, panem Bertilem Lundem, stały się już niemal tradycją. Gdy tylko nasz przyjaciel z Ekenas, Mats Meyerhoffer zobaczy nas na “radarze”, zaraz organizuje przyjazd i spotkanie z załogą. To bardzo miłe przeżycie dla wszystkich za każdym razem. Nie obeszło się także bez zwiedzania zamku w Kalmarze i muzeum morskiego w Karlskronie. Dla naszych załogantów były to bardzo ekscytujące przeżycia, z czego dorobiliśmy sporej ilości zdjęć.
Rejs był bardzo dobrze przygotowany, a szczególne wyrazy uznania należą się opiekunom i terapeutom ze stowarzyszenia “Przełamując nie tylko fale”, którzy zadbali o bezpieczeństwo i maksimum korzyści edukacyjnych dla swoich podopiecznych. Widać że przy odpowiedniej determinacji i fachowym podejściu do rzeczy, realizacja rejsu dla załogi z ograniczeniami fizycznymi, nie jest trudna, a może być źródłem wielu wspaniałych przeżyć i doświadczeń.

Ekipie stowarzyszenia gratulujemy sukcesu organizacyjnego, a Was zapraszamy do obejrzenia foto-relacji z tej wyprawy :).

26 wrz

Perspektywy współpracy…

W piątek wzięliśmy udział w kolejnej konferencji Polsko-Niemieckiej Grupy Roboczej, zrzeszającej przedstawicieli polskich i niemieckich miast, instytucji kulturalnych i oświatowych.

W spotkaniu wzięli udział prezydenci i burmistrzowie m.in. z Malborka, Gołdapi, Piły, Gdańska, Łodzi, Siedlec, oraz przedstawiciele Sachsen, Hessen, Brandenburgii, polsko-niemieckiego parlamentu młodzieżowego i Instytutu Goethego z Warszawy. W ramach spotkania odbyły się warsztaty: Współpraca Młodzieży – nowe formy na gruncie historii oraz Współpraca międzynarodowa organizacji pozarządowych. Prezentowanych było wiele różnych projektów międzynarodowych, realizowanych głównie przez młodzież, na rzecz lokalnych społeczności. Było w tym dużo ciekawych inicjatyw z zakresu edukacji,W spotkaniu wzięli udział prezydenci i burmistrzowie m.in. z Malborka, Gołdapi, Piły, Gdańska, Łodzi, Siedlec, oraz przedstawiciele Sachsen, Hessen, Brandenburgii, polsko-niemieckiego parlamentu młodzieżowego i Instytutu Goethego z Warszawy. W ramach spotkania odbyły się warsztaty: Współpraca Młodzieży – nowe formy na gruncie historii oraz Współpraca międzynarodowa organizacji pozarządowych. Prezentowanych było wiele różnych projektów międzynarodowych, realizowanych głównie przez młodzież, na rzecz lokalnych społeczności. Było w tym dużo ciekawych inicjatyw z zakresu edukacji, kultury i sztuki, wymiany młodzieżowej i budowania wzajemnych relacji.
Projekt odbudowy Zaruskiego i realizowane na nim aktywności bardzo się spodobały. Po prezentacji miałem okazję rozmawiać z prezydentem Piły, który – będąc zawołanym żeglarzem – ma pomysły wspólnych przedsięwzięć z wykorzystaniem Zaruskiego. Z propozycją wspólnych rejsów wyszedł także przedstawiciel młodzieżowego parlamentu polsko-niemieckiego, Richard Pyritz.
Cieszy nas tak dobre przyjęcie na międzynarodowym forum, a jeśli zaowocuje to ciekawymi wspólnymi przedsięwzięciami żeglarskimi dla młodzieży, będziemy zadowoleni podwójnie.

Relacjonował dla Was Krzysztof Dębski, kier. Biura Armatorskiego. kultury i sztuki, wymiany młodzieżowej i budowania wzajemnych relacji.
Projekt odbudowy Zaruskiego i realizowane na nim aktywności bardzo się spodobały. Po prezentacji miałem okazję rozmawiać z prezydentem Piły, który – będąc zawołanym żeglarzem – ma pomysły wspólnych przedsięwzięć z wykorzystaniem Zaruskiego. Z propozycją wspólnych rejsów wyszedł także przedstawiciel młodzieżowego parlamentu polsko-niemieckiego, Richard Pyritz.
Cieszy nas tak dobre przyjęcie na międzynarodowym forum, a jeśli zaowocuje to ciekawymi wspólnymi przedsięwzięciami żeglarskimi dla młodzieży, będziemy zadowoleni podwójnie.

Relacjonował dla Was Krzysztof Dębski, kier. Biura Armatorskiego.

22 wrz

Przełamując nie tylko fale…

W drugiej połowie września wypływamy w tygodniowy rejs z podopiecznymi Stowarzyszenia "Przełamując nie tylko fale"

Gościliśmy już u siebie kadrę i podopiecznych stowarzyszenia, jednak były to tylko krótkie odwiedziny i zapoznanie ze statkiem. Tym razem będzie to pełnowymiarowy rejs. Dodać należy iż nie pierwszy dla młodzieży z PNTF.
Stowarzyszenie zajmuje się aktywizacją społeczną osób niepełnosprawnych intelektualnie. Żeglarstwo jest do tego świetną okazją, a jego podopieczni mają już za sobą niejeden rejs.

To bardzo budujący przykład zaangażowania w organizację ciekawych form aktywności osobom, które z racji swych ograniczeń nie mogą same o to zadbać. Zaruski kibicuje takim przedsięwzięciom i gdy zgłosił się do nas we wrześniu 2013 prez. Jacek Sołtanowicz, spodobał nam się pomysł organizacji rejsu o charakterze integracyjno-aktywizującym.
Tym bardziej, że właśnie żeglarstwo jest formą aktywności która tak dobrze się sprawdza w takiej działalności, iż co roku podopieczni Stowarzyszenia płyną w ciekawy rejs. Bardzo dobrze się w nich czują, a praca załogi wspomaganej przez fachową kadrę terapeutyczną, przebiega we wzorowy sposób. Panu Sołtanowiczowi gratulujemy pomysłu i determinacji w realizacji celów (wiadomo że nie jest to łatwe i trzeba sporo zacięcia, by pokonać wszystkie trudności, tak natury formalnej, jak i finansowej).

19 wrz

Wajda i Szekspir na Zaruskim

Zaruski stał się planem zdjęciowym dla szekspirowskiej etiudy filmowej Andrzeja Wajdy.

W piątek 19.09.2014 r. na STS “Generał Zaruski”, zacumowanym przy wyremontowanym nabrzeżu Wyspy Spichrzów (obok Zielonego Mostu), Andrzej Wajda zrealizował etiudę filmową, przygotowywaną z okazji otwarcia Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Etiuda przedstawiała symboliczne przypłynięcie aktorów Szekspira do Gdańska na otwarcie teatru. Nawiązywała do sceny z “Hamleta”, kiedy to Poloniusz informuje księcia Danii iż “przyjechali aktorzy”. Na Zaruskim odbyły się zdjęcia wpłynięcia i opuszczenia statku przez aktorów z angielskiego The Globe Theatre, a potem akcja filmu przeniosła się do teatru szekspirowskiego.
To dość niecodzienna rola dla naszego żaglowca, i cieszymy się że został wybrany jako artystyczny łącznik między historią Hamleta, a otwarciem wyjątkowego gdańskiego teatru.

16 wrz

Przełamując nie tylko fale – rejs pilotażowy

We wtorek 16.09. zabraliśmy w jednodniowy rejs pilotażowy podopiecznych stowarzyszenia "Przełamując nie tylko fale", działającego na rzecz osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Już za kilka dni popłyną z nami w pełnomorski rejs, a wtorkowa przygoda była tego przedsmakiem.
Pierwszy raz spotkaliśmy się z nimi jesienią ubiegłego roku i od tamtej pory zaczęły się przygotowania do rejsu.
Gdy wiosną odwiedzili nas na Zaruskim by obejrzeć statek, wydawało się że tak dużo czasu zostało do rejsu, iż trudno będzie się go doczekać. A tu rach-ciach i mamy wrzesień :). Wtorkowy rejs udał się wybornie, dopisała słoneczna i ciepła pogoda, a w powrotnej drodze rozbujał się nawet spory wiaterek, więc i żeglarstwa można było pokosztować.
Tym większy apetyt ma załoga na rozpoczynający się w poniedziałek rejs pełnomorski.

Trzymamy kciuki i życzymy pomyślnych wiatrów oraz wspaniałych przygód!

13 wrz

Wolontariusze RCW na Zaruskim

Tym razem na pokład Zaruskiego trafili wolontariusze Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.

Jednodniowy rejs po Zatoce Gdańskiej, zorganizowany przy współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska, był formą nagrody za zaangażowanie i promocję wolontariatu. Niebo przychyliło się do tej inicjatywy, roztaczając piękną pogodę. Atmosfera była prawie rodzinna, ale tego przecież należy spodziewać się po ludziach ofiarnego serca.
Gdański Wydział Rozwoju Społecznego zorganizował jeszcze jeden jednodniowy rejs na Zaruskim, w poniedziałek 15.09. W ten sposób wystartowała nasza współpraca z tym nowopowstałym wydziałem Urzędu Miasta Gdańska i mamy nadzieję, że znajdą się w przyszłości okazje, by zorganizować podobne cenne i potrzebne społecznie wydarzenia.

Tu możecie obejrzeć krótki film z tego rejsu, przygotowany przez Macieja Wo:

12 wrz

Uśmiechnięte buzie… :)

W sobotę mieliśmy okazję zabrać w krótki rejs po Zatoce Gdańskiej, podopiecznych Pogotowia Opiekuńczego w Gdańsku im. Karola Olgierda Borchardta.

Dopisała pogoda, wesoła atmosfera i uśmiechy na buziach młodych żeglarzy. Cieszy nas że dzieciaki tak garną się do żeglarstwa. W końcu osoba patrona placówki zobowiązuje…

Wierzymy iż ten dzień spędzony na wodzie i pięknym żaglowcu, był dla podopiecznych pogotowia, niecodzienną przygodą, okazją do spotkania z ciekawymi ludźmi i sytuacjami oraz wniósł radość w ich życie.

Kierownictwu placówki gratulujemy pomysłu i determinacji w realizacji przedsięwzięcia, za co uśmiechy na buziach dzieciaków, też pewnie są znaczącą nagrodą i podziękowaniem :). Dziękujemy też załodze i naszym wolontariuszom, którzy pomogli nam przeprowadzić ten rejs stwarzając miłą i niemal rodzinną atmosferę na pokładzie :).

10 wrz

Rejs “Tylko dla orłów” – ostatnie miejsca!

Rekrutacja załogi weszła w decydującą fazę. Zgłasza się sporo osób, wpływają wpłaty, a wolnych miejsc jest coraz mniej.

Cieszy nas tak duże zainteresowanie naszą propozycją. Widać “żeglarskich Orłów” w Polsce nie brakuje. A także osób, które chciałyby swoje morskie kwalifikacje podnosić w jesiennym rejsie i w ten sposób zdobyć “żeglarskie skrzydła” :).
Przypomnijmy, iż wzorem roku ubiegłego, październikowy rejs ma być podsumowaniem sezonu oraz stawieniem czoła jesiennemu Bałtykowi. Popłynąć może każdy kto skończył 15 lat i spełni wymogi formalne organizatora. Nie mniej jednak polecamy ten rejs szczególnie doświadczonym żeglarzom :).
Rejs odbędzie się w terminie 03-09.10.2014 r., zacznie i skończy w Gdańsku, a dokładna trasa zostanie zaplanowana w najbliższym czasie. Nie mniej jednak możecie być pewni, że kapitan wybierze najkorzystniejszy wariant tak aby i żeglarstwa było dużo i udało się odwiedzić jakieś atrakcyjne lokalizacje (wszystko zależy od warunków pogodowych).
Warunkiem udziału w rejsie (oprócz minimalnego wieku), będzie udział w kosztach jego organizacji.

W programie szkoleniowym rejsu przewidziano m.in. następujące tematy:
Jak żeglować bezpiecznie: wyposażenie ratunkowe i przeciwpożarowe, autoasekuracja.
Nawigacja: nauka pracy z mapą, poznanie działania urządzeń nawigacyjnych, pozyskiwanie i analiza prognoz pogody, pomoce nawigacyjne, locja.
Astronawigacja dla zainteresowanych.
Budowa jachtu na przykładzie STS “Generał Zaruski”.
Obsługa takielunku i instalacji jachtowych.
Specyfika życia na żaglowcu: podział na wachty, obyczaje i tradycje żeglarskie.
Historia STS “Generał Zaruski” i dzieło jego odbudowy przez Miasto Gdańsk.
Zainteresowanych udziałem w rejsie, prosimy o kontakt z Biurem Armatorskim (zakładka “Kontakt”). O przyjęciu w poczet załogi decyduje moment dokonania wpłaty na częściowe pokrycie kosztów konsumpcyjnych rejsu.

AHOJ!

1 wrz

MAST – czas na podsumowania…

W pierwszym dniu września w kubryku STS "Generał Zaruski" odbyło się finałowe spotkanie partnerów unijnego projektu MAST.

Przypomnijmy iż MAST (Maritime Education and Sail Training for Young People), to projekt realizowany w ramach PWT “Południowy Bałtyk 2007-2013”. Poniedziałkowe spotkanie było także formą pożegnania ze wspaniałymi ludźmi, jakich skupiał ten projekt i okazją do podsumowania osiągnięć. A pożegnanie to gdański MOSiR, lider projektu, zorganizował w najlepszej dla takiego przedsięwzięcia formie – żeglarskiej. Po części “biurowej” udaliśmy się w krótką przejażdżkę Zaruskim. Powiał całkiem dobry wiatr i wraz z młodzieżą która wcześniej była z nami w rejsie MAST, spędziliśmy na pokładzie kilka miłych chwil.

I choć jeszcze przez jakiś czas będzie trwał okres raportowania i rozliczania projektu, już teraz wszyscy są zgodni, że było to bardzo udane przedsięwzięcie. Projekt związał w pracowitym i efektywnym zespole sporą grupę osób i instytucji z kilku nadbałtyckich krajów, które uznały iż edukacja żeglarska prowadzona na starych żaglowcach, ma nieprzemijającą wartość, a dla młodzieży biorącej udział w rejsach oprócz integracji i międzynarodowej wymiany, może być przygodą życia, która wielu na długo lub na zawsze zwiąże z morzem.

I choć projekt MAST się kończy, jego partnerzy już snują plany wspólnych przedsięwzięć żeglarskich. Już niedługo ruszają kolejne unijne programy, finansujące różnego rodzaju inicjatywy, a potencjału tak doborowego zespołu jak realizował MAST, nie można pozostawić bezczynnie :).

I choć nie wszystkim udało się przybyć na poniedziałkowe spotkanie, jesteśmy zgodni, że kończąc projekt MAST zamykamy pewien etap zyskując wiedzę o tym, jak organizować międzynarodową współpracę żeglarską. To pozwoli nam spotkać się ponownie w niedalekiej przyszłości, podejmując nowe żeglarskie wyzwania.

Wszystkim naszym partnerom z którymi tak owocnie było nam dane współpracować przez tych kilka lat, serdecznie dziękujemy i mówimy “see You next time” 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga