Historia projektu / 2011 / 05

Historia projektu

27 maj

Wideoreportaż z remontu 26.05.2011r.

27 maj

Zaruski ma już nowe maszty

Z satysfakcją informujemy, że zakończył się proces budowy nowych masztów i drzewców ruchomych dla “Generała Zaruskiego”.

Przypomnijmy, że w drodze zamówienia publicznego kontrakt ten realizowała firma Complex Jacht. Do wyprodukowania i dostarczenia było 8 elementów: bomy – grota, foka i bezana, gafle – grota i bezana, stenga grotmasztu oraz dwa maszty – grotmaszt i bezanmaszt. W tym tygodniu otrzymaliśmy ostatni, największy i najmasywniejszy z nich – grotmaszt. Sporej wielkości drewniana kolumna, masywna i jednorodna. Firma Complex Jacht dołożyła wszelkich starań, by konstrukcja i wykonanie masztów oraz drzewców było perfekcyjne, co możecie obejrzeć na zdjęciach.

Skoro są maszty, to będą i żagle. Ale to dopiero po zwodowaniu kadłuba, do którego coraz bliżej. Zobaczcie sami jak wygląda już Zaruski – pokład prawie ułożony, poszycie w części nadwodnej jest szlifowane i przygotowywane do konserwacji i uszczelniania. Do wymiany pozostaje jedynie niewielka jego ilość w części dennej – taka jest decyzja Polskiego Rejestru Statków, którego inspektor przeprowadził eksperckie oględziny przed kilkoma tygodniami.

Odbudowywany kadłub niemal jak mityczny Feniks, każdego dnia podnosi się z popiołów odzyskując właściwą kondycję. Dobrze idzie… 🙂

Bywajcie! 🙂

25 maj

Sezon żeglarski otwarty!!!

Miniony weekend to wielkie żeglarskie święto w Gdańsku, a ranga wydarzenia była ponadregionalna.

Pierwszy raz w ośmioletniej historii otwarcia sezonu żeglarskiego, miało ono charakter nie tylko gdański i okręgowy, ale także ogólnopolski. Ponadto impreza była częścią oficjalnych obchodów Europejskiego Dnia Morza, na których miejsce władze unijne wybrały w tym roku właśnie Gdańsk. Tym bardziej byliśmy dumni i szczęśliwi, a rozmiary żeglarskiego spotkania i świętowania były proporcjonalne do rangi okoliczności.

Do Gdańska zawitało ponad sto żaglowców, jachtów i łodzi motorowych, a wśród nich litewski “Brabander”, dostojna “Zjawa IV” i legendarny “Korsarz”. Nie zabrakło także gdańskich wizytówek jak “Bryza H” i “Antica”. Wiele jednostek udzieliło gościny gdańszczanom i przybyłym gościom, którzy mieli okazję na ich pokładach wziąć udział w paradzie. Wśród gości specjalnych znalazł się m.in. przedstawiciel Komisji Europejskiej Stamatios Varsamos, Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, Morski Ambasador Miasta Gdańska Mateusz Kusznierewicz, władze Polskiego Związku Żeglarskiego, przedstawiciele Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, Gdańskiej Federacji Żeglarskiej oraz MOSiR w Gdańsku.

Na Motławie i nabrzeżach przez cały dzień odbywały się koncerty, pokazy, popisy ratownictwa, pokazowe regaty Optymistów i wiele innych atrakcji.

W tym doborowym towarzystwie i okolicznościach nie mogło zabraknąć projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec”. Zaprezentowaliśmy się w pełnej przygotowanej specjalnie na nowy sezon krasie – w nowym namiocie, z nowymi skarbonami zbiórki publicznej i materiałami promocyjnymi. Nie zabrakło oczywiście pamiątek z Zaruskiego i płyt-cegiełek z szantami. Nieocenioną pomoc w przygotowaniu i prowadzeniu naszego stoiska okazali nasi młodzi przyjaciele z gdańskiego Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego, pod kierownictwem pani Elżbiety Kowalik. Tą drogą pięknie dziękujemy im za pomoc i bardzo miłą atmosferę.

Dało się wyczuć zbliżające się w tym sezonie znaczące wydarzenia w dziele odbudowy Zaruskiego – wodowanie kadłuba, montaż masztów i drzewc ruchomych oraz siłowni, a także rozpoczęcie prac nad ostatnim etapem odbudowy jednostki – wybudowaniem wnętrza, pokładówek oraz wyposażenia kadłuba i pokładu.
Trzymajcie za nas kciuki, wszystko jest na dobrej drodze, Zaruski pięknieje w oczach i coraz bliższy jest dzień jego powrotu na morze 🙂 .
Z okazji oficjalnie otwartego ogólnopolskiego sezonu żeglarskiego, całej żeglarskiej braci i wszystkim przyjaciołom projektu ratowania Zaruskiego, życzymy stopy wody pod kilem i pomyślnych wiatrów – tak w życiu, jak i na wodzie!

AHOJ!

17 maj

Prezydent RP na pokładzie “Generała Zaruskiego”

Przy okazji sobotniej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod powstające na dawnych terenach Stoczni Gdańskiej Europejskie Centrum Solidarności, Prezydent RP Bronisław Komorowski znalazł czas, by w Gdańskiej Stoczni “Remontowa” – wspierającej akcję “Gdańsk ratuje żaglowiec” – odwiedzić naszego Generała.

Pan Prezydent osobiście zapoznał się z postępem prac rewitalizacyjnych i obejrzał remontowany kadłub. Dokonał również symbolicznego przybicia nowej planki kadłuba oryginalnym gwoździem z żaglowca. Po placu budowy Pana Prezydenta oprowadzali Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz oraz Leszek Paszkowski, dyrektor MOSiR w Gdańsku – armator żaglowca.

Na zakończenie wizyty Pan Prezydent dokonał wspiu do księgi pamiątkowej. Otrzymał także na pamiątkę specjalną cegiełkę z numerem 001 – fragment oryginalnej planki, a także list od Pawła Adamowicza, będący zaproszeniem do objęcia honorowym patronatem Prezydenta RP akcji odbudowy jachtu “Generał Zaruski” oraz późniejszego programu szkolenia młodzieży.

13 maj

Zaruski jak z obrazka

Takiego Zaruskiego już dawno nie mieliście okazji oglądać. Może nawet nigdy.

Gdy w stoczni, w celach konserwacyjnych demontowano wewnętrzne poszycie namiotu oraz rusztowanie wokół jednostki, nadarzyła się okazja by uwiecznić ten widok. Choć poszycie jeszcze nie jest całkowicie gotowe, to już widać piękną i smukłą sylwetkę jachtu.

Z resztą – popatrzcie sami…

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga