Historia projektu / 2011 / 08

Historia projektu

31 sie

Z kamerą u Zaruskiego…

Mam dla Was świeżuteńki materiał wideo z GSR, gdzie prace idą pełną parą.

W ostatnim czasie Stocznia wykonała solidne podparcie rufy (widoczne na filmie), które pozwala nam na naprawy zalecone przez PRS w obrębie tzw. martwego drewna i stewy rufowej. Równocześnie na ukończeniu jest pokład, montowany jest szkielet nadburcia i wymieniane poszycie – jesteśmy już niemal przy samej stępce. Rozpoczął się też proces uszczelniania poszycia – na filmie możecie zobaczyć jak wypełnia się szczeliny między deskami specjalnym pasmem pakuł wykonanych z konopi i specjalnie nasączanych, które wbija się odpowiednio zakończonymi dłutami. W ten tradycyjny sposób zapewnia się poszyciu szczelność przy zachowaniu niezbędnej elastyczności. Ostatecznie szczelina wypełniana jest specjalną masą szpachlową. Wnętrze jachtu jest też obecnie malowane na końcowy biały kolor.

Zapraszamy na seans 🙂

31 sie

Niemcy wspierają Zaruskiego

Nasi przyjaciele z Rostocku po raz kolejny dali dowód wielkiego serca i troski o losy Zaruskiego.

Na sierpniowym zlocie „Hanse Sail” Dyrektor MOSiR, Leszek Paszkowski otrzymał czek z kwotą 1000 euro na odbudowę naszego Żaglowca. Przypomnijmy, że rok temu 2012 euro przekazała organizacja „Baltic Sail”. Potem była kolejna wpłata w wysokości 1300 euro. Nasi niemieccy przyjaciele nie każą się długo zachęcać do takich gestów i przyznać trzeba, że skutecznie zabiega o nie szef Hanse Sail, Holger Bellgardt. To niezwykłej charyzmy i ofiarności działacz i żeglarz, który namawia kogo tylko może do wsparcia dzieła odbudowy Zaruskiego. Tym razem udało mu się zachęcić firmę „Kuhnle Tours”.

Jest nam niezwykle miło, a takie gesty utwierdzają nas w przekonaniu, że przywrócenie Zaruskiemu dawnej kondycji i umożliwienie mu powrotu na morze, to naprawdę ważna i, jak widać, międzynarodowa kwestia.

Naszym niemieckim przyjaciołom z całego serca dziękujemy i wierzymy, że również dzięki ich zaangażowaniu spotkamy się wkrótce pod pełnymi żaglami.

30 sie

Jacek Bieda z Zaruskim Wicemistrzami Świata!!!

Żaglowiec “Generał Zaruski” jest w remoncie, ale jego wierna kopia, wykonana przez modelarza z Rzeszowa, jest już na wodzie i święci tryumfy :).

23 sie

Zakopane, Zakopane…

… słońce, góry i …Zaruski. Tą przewrotną parafrazą znanego przeboju chciałem Wam zdać relację z wesołego spotkania, do jakiego doszło w miniony czwartek, podczas naszego dyżuru w Letniej Redakcji “Dziennika Bałtyckiego” na Długim Targu. Pomimo kapryśnej pogody mieliśmy okazję promować projekt odbudowy Zaruskiego w doborowym towarzystwie – z jednej strony Neptun tryskający wodą ze swej fontanny, a z drugiej dzielni gdańscy ratownicy prezentujący swój plażowy ekwipunek i umiejętności.

Ale najmniej spodziewane były odwiedziny naszego stoiska przez młodzież z okolic Zakopanego. Okazało się, że część z nich ma już za sobą żeglarskie doświadczenia, a idea stworzenia polskiej floty szkoleniowej na bazie odbudowanego Zaruskiego, bardzo im się spodobała. Skarbona zbiórki publicznej wzbogaciła się o cenne datki, a młodzież zabrała ze sobą płyty-cegiełki, foldery, wlepki i pocztówki. Mam nadzieję, że kiedyś spotkamy się na wodzie, a na razie, hen wysoko w polskich górach będą o nas ciepło myśleć 🙂 . Zakopiańskich kolonistów pozdrawiamy serdecznie i dziękujemy za wsparcie 🙂

11 sie

Jakiż to pokład piękny i nowy…

Mam nadzieję że Adam Mickiewicz nie będzie miał mi za złe tej frywolnej parafrazy strof “Świtezianki”, ale pasują one jak ulał do kilku najświeższych zdjęć, które chciałem Wam zaprezentować. Pokład “Generała Zaruskiego” zyskuje właśnie ostatnie szlify i prezentuje się bardzo okazale. Lakierowane są ozdobne środkowe elementy tzw. rybki oraz mocnica pokładowa czyli szandek (dębina). Lada moment rusza malowanie zasadniczej powierzchni pokładu, wykonanej z sosny. Malowanie, a właściwie impregnacja pokładu będzie polegała na wielokrotnym powlekaniu gorącym pokostem aż do wysycenia drewna.

Zobaczcie sami jak to teraz wygląda 🙂

9 sie

Ruszyła strona projektu MAST!

Zapraszamy Was na nowo otwartą stronę unijnego projektu MAST, który ruszył kilka miesięcy temu.

Jest to międzynarodowy projekt, w ramach którego w latach 2011-2013 będą organizowane rejsy na tradycyjnych żaglowcach, w tym na Generale Zaruskim. MOSiR w Gdańsku jest liderem tego przedsięwzięcia, a partnerują mu instytucje żeglarskie i edukacyjne z Polski, Litwy, Niemiec, Szwecji i Danii.

Pierwsze mityngi i rejsy szkoleniowe są już za nami, właśnie przygotowujemy kadrę do przyszłych rejsów z młodzieżą, a wszystko to możecie znaleźć na nowej stronie internetowej, pod adresem www.mast-project.eu. Strona jest obecnie w fazie testów i analiz funkcjonalności oraz wypełniania treściami przez naszych partnerów. Serwis będzie funkcjonował w każdym z języków partnerów projektu oraz w języku angielskim, który jest oficjalnym językiem Programu “Południowy Bałtyk”.
Strona internetowa oraz cały system identyfikacji projektu powstały we współpracy z renomowaną gdańską agencją reklamową Acrobat i naszym zdaniem prezentuje się całkiem nieźle. Oceńcie sami 🙂

5 sie

Zaruski na Zlocie ICCY

Dzięki uprzejmości organizatorów Zlotu, Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, mieliśmy okazję promować projekt “Gdańsk ratuje Żaglowiec” podczas uroczystego “Balu Żeglarza” w gdańskim Hiltonie.

Nasi zagraniczni goście mieli okazję zapoznać się z ideą projektu odbudowy Zaruskiego, aktualnym postępem prac oraz żeglarskimi planami na przyszłość. Mamy nadzieję, że miło nas będą wspominać, a gdy przyjdzie nam spotkać się na morzu, będą mogli na własne oczy zobaczyć efekty naszych starań.

Międzynarodowy Zlot jachtów turystycznych ICCY odbył się po raz trzydziesty, a do Gdańska przypłynęło ponad 30 jachtów z Niemiec, Szwecji, Finlandii i Wlk. Brytanii. Impreza ma na celu promocję regionów – gospodarzy Zlotu wśród międzynarodowej braci żeglarskiej, czego elementami są kurtuazyjne spotkania z władzami miast, wycieczki, zwiedzanie ciekawych miejsc oraz wspomniany już “Bal Żeglarza”. Organizatorzy zaprosili uczestników Zlotu na wycieczkę do słynnego skansenu w Szymbarku, a także na zwiedzanie największych atrakcji Gdańska, Gdyni i Sopotu. Poprzednia edycja imprezy odbyła się w Rotterdamie, a z Gdańska flaga Zlotu popłynęła do Estonii.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga