Historia projektu / 2010 / 07

Historia projektu

17 lip

Wyjątkowi goście Zaruskiego

Wczoraj odbyło się kolejne spotkanie medialne na Zaruskim. Jak zwykle dopisały czołowe media regionalne, a także ogólnopolskie.

Jednak wyjątkowość tego spotkania leży w tym, że kadłub Generała w GSR odwiedzili Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, Wiesław Bielawski i Ambasador Gdańska ds. Morskich, Mateusz Kusznierewicz.

W takim towarzystwie jeszcze bardziej smakowały słowa uznania dla jakości prowadzonych przez Complex Jacht prac szkutniczych i postępu remontu. Miło było widzieć zdumienie na twarzach dziennikarzy regularnie wizytujących Zaruskiego. Nikt nie spodziewał się ujrzeć aż takiej różnicy w stosunku do widoku kadłuba sprzed zaledwie miesiąca.

Szkutnicy zapowiadają, że ani na jotę nie zwalniają tempa, a zatem należy się spodziewać że następna wizyta (w okolicach końca wakacji), będzie jeszcze milsza dla oczu.

Tak trzymać! 🙂

16 lip

Zaruski na jelitkowskiej plaży

Jeśli wybierzecie się na plażę w Jelitkowie (wejście 57), to będziecie mieli okazję spotkać się z Zaruskim. Oczywiście, symbolicznie.

Wzorem roku ubiegłego wspiera nas Festiwal Rzeźb w Piasku. Oprócz imponującej kolekcji piaskowych arcydzieł, bardzo ciekawie ulokowanych – w plażowej dolince – na rewersie biletu znajdziecie informację o projekcie ratowania naszego legendarnego Żaglowca, a przy kasie biletowej – skarbonę zbiórki publicznej. Są tam też foldery, plakaty i dziękczynne wlepki dla tych, którzy wesprą nasze dzieło. Z zeszłorocznej zbiórki Stowarzyszenie “Edukacja pod Żaglami” już kupuje nowe bloki i wszystko wskazuje na to, że i w tym roku uzbieramy trochę grosza na wiele potrzebnych elementów wyposażenia. W przyszłości, gdy zobaczycie gdzieś przy kei “Generała Zaruskiego”, to poczujecie dumę, że wpłaciwszy wcześniej nawet drobny datek na ten szlachetny cel, staliście się współautorami jego obecnej kondycji.

Gdy już zwiedzicie ten piaskowy cud-świat, to nieopodal możecie odpocząć i posilić się w plażowej mini-restauracji s/y “Generał Zaruski”. Z inicjatywy restauratora na codzień prowadzącego “Malinowy Ogród”, na plaży w Jelitkowie powstał lokal gastronomiczny, który zarówno w nazwie, jak i wystroju wnętrza wykorzystuje oryginalne pamiątki z Żaglowca. Są tam też nasze foldery, plakaty i skarbona zbiórki publicznej. Trzeba przyznać że wszystko to bardzo ładnie wygląda i tchnie żeglarskim urokiem.
Krótko mówiąc: na plaży w Jelitkowie rządzi Zaruski 🙂 .

Koniecznie tam zajrzyjcie!

15 lip

Żeglarskie święto nad Motławą

W miniony weekend wiele się działo “żeglarsko” w Gdańsku i wszędzie staraliśmy się pojawić z promocją projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec”.

Najbardziej udaną imprezą okazał się Festiwal “Szanty pod Żurawiem”. Tegoroczna edycja imprezy była dla nas szczególna – światło dzienne ujrzała płyta CD pt. “Szantymeni wspierają odbudowę Żaglowca Generał Zaruski”. Przypomnijmy, że rok temu podczas koncertu premier nagrane zostały utwory, które szantymeni bezpłatnie przekazali na rzecz wydania płyty-cegiełki wspierającej odbudowę. W tym roku dzięki staraniom Michała Juszczakiewicza (organizatora festiwalu) oraz pomocy Wydziału Promocji UM Gdańsk i firmy Argonaut udało się przygotować piękne edytorsko i bardzo ciekawe muzycznie wydawnictwo o limitowanym nakładzie 1000 sztuk.

Na płycie znajduje się 14 utworów o różnej stylistyce – od reggae do rocka, o różnej dynamice – od ballad do skocznych tanecznych kawałków, które niosąc wspólne żeglarskie przesłanie, stanowią smaczny kąsek dla każdego miłośnika szant oraz dla tych, którzy kojarzą ten gatunek stereotypowo. To pełna radosnej, dobrej energii porcja muzyki. Płyta miała swoje wodowanie podczas II edycji spotkania kulturalnego “Zaruski Party”, które odbyło się w miniony czwartek w gościnnej “Brovarni Gdańsk”. Zainteresowanie zaproszeniami dystrybuowanymi przez biuro festiwalowe przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, a frekwencja była tego kontynuacją. lokal niemal pękał w szwach, a przy muzyce na żywo w wykonaniu m.in. zespołu “Klang” (który otwiera płytę), Detko Band czy Jerzego Porębskiego, miło spędziliśmy czas. Płyta okazała się tak dobra, że niemal wszyscy goście wsparli odbudowę Żaglowca, by otrzymać swój egzemplarz.

I nie był to przypadek – w ciągu następnych dni zarówno na naszym stoisku podczas “Baltic Sail”, jak i w czasie festiwalu rozeszły się setki płyt, a dzieło ratowania naszego Generała, zgromadziło cenne złotówki.

Już wkrótce i Wy będziecie mogli stać się posiadaczami tego unikalnego wydawnictwa.

Dzięki wspaniałej imprezie “Baltic Sail”, Gdańsk w miniony weekend dosłownie rozkwitł żaglami. Widać je było wszędzie, także podczas rozgrywanych przy molo w Brzeźnie Mistrzostw Polski w Skuterach Wodnych, Pucharu Polski VIP Race 2010 i II Mistrzostw Dziennikarzy.

Jednym słowem – sezon w pełni. Bądźcie z nami!

12 lip

Ratujemy Zaruskiego śpiewająco…

Od czwartku do niedzieli Gdańsk będzie szantową stolicą Polski. Rusza 11. edycja “Szant pod Żurawiem”, jednego z najbardziej wyjątkowych festiwali szantowych Europy.

W sercu miasta, na Zielonym Moście zagości muzyka szantowa w najlepszym wykonaniu.

Tradycyjnie już festiwal “Szanty pod Żurawiem” odbywa się w trakcie zlotu “Baltic Sail”, którego flotylla cumuje przy nabrzeżach Motławy i w gdańskiej Marinie. W tym roku, dzięki bliskiej współpracy z “Baltic Sail Gdańsk” oraz “Fundacją Gdańską” mamy wyjątkową możliwość powrotu do trzydniowej formuły festiwalu. Rozpoczynamy 8 lipca, od “Zaruski Party” podczas którego zwodujemy płytę “Muzycy “Szant pod Żurawiem” wspierają odbudowę żaglowca “Generał Zaruski””. Na to wyjątkowe wydawnictwo złoży się koncertowe nagranie 14 utworów, którego dokonaliśmy przed rokiem na Długim Targu. Muzycy przekazali prawa do utworów nieodpłatnie, a płyta zasili projekt “Gdańsk ratuje Żaglowiec”. Na krążku znajdziecie wiele utworów konkursowych “Premier “Szant pod Żurawiem””. Płyta w nakładzie 1000 egzemplarzy stanie się cegiełką, wręczaną przyjaciołom odbudowy “Zaruskiego”, materialnie wspierającym ten cel. W planie jest wydawanie co roku płyty z premierami, która będzie wspierać projekt ratowania zasłużonego polskiego żaglowca. Mamy nadzieję, że za parę lat w ten sposób powstanie imponująca biblioteka, pełna nowych wspaniałych kompozycji i wartościowych tekstów. Będzie to również gdański wkład w historię muzyki szantowej.

Szczegóły festiwalu i jego programu znajdziecie na oficjalnej stronie Szanty pod Żurawiem

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga