Historia projektu / 2013 / 01

Historia projektu

28 sty

Nowy balast Zaruskiego

Przedstawiamy Wam mini-reportaż z wymiany balastu na Zaruskim, która niedawno się zakończyła.

Stary żeliwny balast w kostkach, który powodował erozję poszycia i zanieczyszczał zęzę, wymieniono na nowy ołowiany.

Konstrukcja nowego opracowana przez kadrę oficerską Zaruskiego we współpracy z konstruktorem, sprawdziła się – balast złożony z ołowianych płyt, jest umieszczony maksymalnie nisko, tuż nad stępką wewnątrz kadłuba, solidnie umocowany do denników i wypełnia wszystkie ważne przestrzenie na śródokręciu. Zapewni to jednostce wystarczająco dobre parametry statecznościowe, pozwalające na bezpieczną i dzielną żeglugę. W przyszłości planowana jest wymiana balastu zewnętrznego, także na ołowiany, ale osiągnięty obecnie stan pozwala odroczyć tę operację i spokojnie się do niej przygotować.

23 sty

Jak to z masztami było…

W ramach remanentu w materiale zdjęciowym, udało nam się przygotować reportaż z operacji stawiania masztów, która miała miejsce w lipcu 2012.

Było to wówczas spore wydarzenie medialne, ale tego jak cała wielogodzinna akcja wyglądała od kuchni, nie mieliście jeszcze okazji zobaczyć. A i ta upalna pogoda na filmie, też pewnie będzie w obecnych zimowych realiach, miła dla oka 🙂 .

Zapraszam więc na film 🙂

8 sty

Kolejny raz gramy z WOŚP!

Jak co roku projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec” zaangażował się w charytatywne dzieło Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, wystawiając na aukcję m. in. zabytkowy blok z “Generała Zaruskiego”.

Tym razem na licytację trafił bogaty zestaw pamiątek, w którym główną rolę gra zabytkowy blok z Zaruskiego, efektownie nadgryziony zębem czasu. Ponadto w zestawie znajdują się dalsze cenne pamiątki, w tym oficjalna koszulka uroczystości podniesienia bandery, haftowany emblemat z nowym logo Zaruskiego oraz najnowsza płyta z szantami, wydana jako cegiełka na odbudowę jachtu. Przypomnijmy, że podczas koncertu premier 2011 r. festiwalu „Szanty pod Żurawiem” nagrane zostały utwory, które szantymeni bezpłatnie przekazali na rzecz wydania płyty-cegiełki wspierającej odbudowę jachtu.

Dzięki staraniom Michała Juszczakiewicza (organizatora festiwalu) oraz pomocy zaprzyjaźnionych firm, udało się przygotować piękne edytorsko i bardzo ciekawe muzycznie wydawnictwo o limitowanym nakładzie 800 egzemplarzy. Na płycie znajduje się 14 utworów o różnej stylistyce, które niosąc wspólne żeglarskie przesłanie, stanowią smaczny kąsek dla każdego miłośnika szant i nie tylko. Płyta miała swoje wodowanie podczas IV edycji spotkania kulturalnego “Zaruski Party” w minionym roku, które odbyło się w czasie żeglarskiego zlotu “Baltic Sail”.

Mamy nadzieję, że wśród tysięcy “dzieci Zaruskiego” (bo tak można śmiało nazwać jego wychowanków), znajdą się osoby, którym te pamiątki przypomną dawne lata, wspólne rejsy i które w drodze licytacji wesprą szlachetną akcję WOŚP.

Zapraszamy do licytacji! 🙂

Aukcja Zaruski na rzecz WOŚP

3 sty

Drugie życie Generała

Wszystkich tych którzy nie mieli w Święta okazji obejrzeć najnowszego filmu Pawła Zbierskiego o gen. Zaruskim i Generale Zaruskim, chcielibyśmy zaprosić na pokaz już teraz.

Film od czasu emisji dostępny jest w portalu YouTube, oraz w naszej sekcji “Video”.
Zachęcamy Was do udania się w niemal pół godzinną filmową podróż przez ostatnie stulecie, gdzie autor prezentuje bogaty materiał archiwalny poświęcony wybitnej postaci gen. Mariusza Zaruskiego, a także losy tak bliskiego nam wszystkim jachtu Generał Zaruski. Dzieło Pawła Zbierskiego imponuje wielowątkowością i ciekawostkami zarówno z historii jachtu, jak i procesu jego odbudowy, i będzie ciekawe nawet dla tych którzy znają historię Zaruskiego i kibicowali jego odrodzeniu.

Teraz gdy Zaruski, już odbudowany, czeka na pierwszy wiosenny rejs, warto przypomnieć sobie drogę którą przebył by znaleźć się w obecnym miejscu i kształcie. Serdecznie zapraszamy! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga