Historia projektu / 2013 / 02

Historia projektu

27 lut

Zaruski w zimowej kreacji

W ostatnich dniach nasz Generał przywdział zimową szatę

Armator jachtu zamówił w renomowanej żaglowni Bryt Sails, tej samej która wykonała żagle dla Zaruskiego, komplet namiotów postojowych (tak zwanych tentów) oraz zimowy pokrowiec na cały jacht. Elementy te zostały wykonane z wysokiej jakości materiałów (między innymi tkaniny WetherMax, wytrzymałej i odpornej na czynniki atmosferyczne, dedykowanej do tego typu zastosowań). Pokrowiec składa się z trzech części, posiada wentylację i dwa wejścia.

Już po założeniu go na jachcie, dało się odczuć wzrost temperatury na pokładzie, co będzie sprzyjać zajęciom na Zaruskim oraz pracom bosmańskim i przygotowaniom do sezonu żeglarskiego.

26 lut

Spotkanie miast Hanzy

Kilka dni temu mieliśmy przyjemność uczestniczyć w spotkaniu polskich miast Hanzy, gdzie zaprezentowaliśmy dzieło odbudowy Zaruskiego oraz plany eksploatacyjne i edukacyjne...

Plany przedstawili kapitan Jerzy Jaszczuk oraz oficer programowy Piotr Królak. Czuliśmy się w tym towarzystwie wybitnie dobrze, a Zaruski jako wizytówka Gdańska i przyszły filar edukacji żeglarskiej, został bardzo dobrze przyjęty. Nie dziwi to, bo przecież jednym z powodów odbudowy tego legendarnego jachtu, była ambicja hanzeatyckiego Gdańska, by wzorem innych miast związku, posiadać własny dumny żaglowiec, będący jego ambasadorem w bałtyckich portach.

Mamy nadzieję że w przyszłości znajdą się okazje do wspólnych żeglarskich przedsięwzięć z miastami Hanzy, tak w Polsce jak i w Europie.

15 lut

Ferie prawdziwych wilków morskich

Pomimo chłodów, ferie na Zaruskim cieszą się sporym powodzeniem.

Codziennie odwiedzają nas dziewczynki i chłopcy w różnym wieku, także w towarzystwie dorosłych, którzy skorzystali z propozycji spędzenia ferii na „Zaruskim”. Okazja do zwiedzania jachtu, udziału w prostych pracach na pokładzie oraz żeglarskie opowieści i podstawy wiedzy, podawane w ciekawej, multimedialnej formie w kubryku załogi, są dużą przygodą. I choć zima w najlepsze, żaglowiec tętni życiem i wesołym rejwachem dzieci i młodzieży szkolnej. Trzeba przyznać, że na tle Centralnego Muzeum Morskiego i w towarzystwie zacnego „Sołdka”, nasz „Generał” prezentuje się naprawdę okazale, dodając uroku gdańskiej starówce.

A gdy tylko zrobi się cieplej, zaczną się poważne przygotowania do żeglarskiego sezonu.

7 lut

Ferie na Zaruskim!!!

Miło nam poinformować, iż STS Generał Zaruski otwiera nową kartę swej służby.

Jako że mamy zimę, będzie to działalność “lądowa” 🙂 . Już od poniedziałku, zacumowany w honorowym miejscu – przed siedzibą Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku (przed dziobem zacnego “Sołdka”), Zaruski zaprasza na żeglarskie zajęcia edukacyjne pod hasłem “Ferie na Zaruskim”.
Szczegóły na plakacie 🙂

6 lut

Finał WOŚP za nami – dziękujemy!!! :)

Kolejny raz mamy satysfakcję z udziału w szlachetnej akcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie Wasze zaangażowanie i udział w aukcji, za co serdecznie dziękujemy. Największą niespodzianką jest zaś fakt, że zwycięzcą naszej aukcji i szczęśliwym nabywcą pamiątkowego bloku z Zaruskiego, wraz z innymi drobiazgami, został ten sam młody człowiek, który wygrał naszą WOŚP’ową aukcję rok temu! 🙂 . Przemek Grybko, elblążanin, student Politechniki Gdańskiej, żeglarz i syn żeglarza który żeglował na Zaruskim, po raz kolejny dał się porwać wspólnej akcji z WOŚP i zaoferował najwyższą cenę (za 680zł). Cieszy nas fakt, że Zaruski ma dar zjednywania sobie ludzi i że gdy ktoś raz się z nim zetknie, pozostaje mu bliski przez kolejne lata.
Serdecznie pozdrawiamy Przemka oraz seniora rodu, mając nadzieję spotkać się kiedyś z nimi na pokładzie Generała 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga