Historia projektu / 2014 / 02

Historia projektu

27 lut

Zaruski w Kamionku Wielkim

W minionym tygodniu załoga oficerska Zaruskiego wraz z kier. Biura Armatorskiego, udali się z wizytą do Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kamionku Wielkim.

Dzięki żeglarskiej pasji jednego z nauczycieli ośrodka, p. Jerzego Sukowa, zapalonego zawodnika bojerowego i uczestnika regat żeglarskich, prężnie rozwija się w Kamionku działalność żeglarska. Świetnie pasuje do niej idea wychowania morskiego gen. Mariusza Zaruskiego, głosząca iż “w twardym żeglarskim trudzie hartują się charaktery”. Młodzież ośrodka, często z bagażem życiowych trudów i niełatwych perspektyw, stara się dzięki swoim wychowawcom odkrywać różne rodzaje aktywności i pola kształcenia, by zapewnić sobie większe szanse na życiowe powodzenie. Bardzo mocno temu kibicujemy i dlatego nasza współpraca z kamionkowskim ośrodkiem, tak dobrze się układa. Na miejscu mogliśmy im pokazać historię Zaruskiego, ideę jego budowy, historię gdańskiej rewitalizacji i plany żeglarskie na najbliższy sezon. Wielu młodych ludzi zgłosiło chęć udziału w przyszłych rejsach, oraz dalszego szkolenia żeglarskiego i zdobycia np. kwalifikacji instruktorskich.
Mieliśmy też okazję zobaczyć bardzo pięknie położoną i dobrze wyposażoną nowiutką stanicę żeglarską, której pomysłodawcą i animatorem jest właśnie p. Jerzy Sukow. Młodzież ma okazję spróbować tam swoich sił m.in. na bojerach, Optymistach oraz większych jachtach noszących kilka żagli. Nie wykluczone, że w przyszłości stanica będzie gościła kadry żeglarskie “Akademii Zaruskiego” lub odbędą się tam obozy żeglarskie, w które będziemy zaangażowani.
Dyrekcji ośrodka oraz młodzieży gratulujemy tak operatywnego i zaangażowanego wychowawcy, a p. Jurkowi Sukowowi nieustającego zapału i satysfakcji z realizacji żeglarskiej pasji i wychowawczej misji.

17 lut

ABC Żeglarstwa za nami

Zakończyła się pierwsza w tym roku edycja kursu podstaw żeglarstwa, zorganizowana przez "Akademię żeglarską Zaruskiego".

Założeniem kursu było zapoznanie uczestników z podstawami żeglarstwa, ukazanie jego walorów, wreszcie zachęcenie do rozpoczęcia żeglarskiej praktyki i doskonalenia.
Oprócz poznania budowy gdańskiego żaglowca oraz działania urządzeń jachtowych “w realu”, młodzież nauczyła się między innymi nanosić pozycję geograficzną, wyznaczać kurs drogi czy rozpoznawać znaki nawigacyjne, zarówno na mapie tradycyjnej jak i elektronicznej. Nie obce jest im teraz również funkcjonowanie radaru, urządzenia Navtex, systemu AIS czy radiotelefonu UKF.
Dodatkowo kursanci dowiedzieli się jak żeglować bezpiecznie, czyli przede wszystkim co robić by do wypadków nie doszło, a gdy te już się wydarzą, jak zwiększyć nasze szanse na przetrwanie – w jaki sposób korzystać z pasów bezpieczeństwa, tratw ratunkowych, radiopławy EPIRB czy transpondera radarowego.
Wreszcie uczestnicy zostali zaproszeni na rejsy organizowane w ramach projektu unijnego MAST, oczywiście pod warunkiem, że wezmą udział w warsztatach przygotowawczych. Wszyscy byli bardzo z tego faktu zadowoleni i zarzekali się, że bardzo chcą z nami popłynąć. Trzymamy za słowo :).

11 lut

M.A.S.T. must go on! :)

Komitet Sterujący Programu Współpracy Transgranicznej "Południowy Bałtyk 2007-2013", przyznał nam możliwość kontynuacji projektu M.A.S.T. w kolejnym sezonie żeglarskim!

A zatem w 2014 roku żaglowce partnerów M.A.S.T. ponownie wypłyną w morze, zabierając na swe pokłady ponad setkę młodzieży.

Kontynuacja realizacji naszego projektu możliwa była dzięki oszczędnościom, jakie powstały w całym programie, a pozytywna reakcja na naszą aplikację dotyczącą prolongaty, była podyktowana dobrymi notowaniami naszego przedsięwzięcia w gronie wszystkich projektów zabiegających o przedłużenie czasu realizacji i, co za tym idzie, dofinansowania z funduszy unijnych.
Bardzo nas to cieszy, bo przyznać trzeba, że miniony sezon, w którym w pełni wykorzystaliśmy nasz potencjał oraz STS Generał Zaruski, narobił nam apetytu, a bardzo pozytywne oceny młodych ludzi, którzy skorzystali z oferty M.A.S.T. sprawiły, że żal nam było się z tym rozstawać.
I udało się, gramy dalej.
W najbliższym sezonie 110 młodych ludzi będzie miało okazję skosztować żeglarskiej przygody podczas 12 rejsów na trzech pięknych i starych żaglowcach. Wśród partnerów projektu zostali: litewski Uniwersytet w Kłajpedzie z “Brabanderem”, szwedzka gmina Simrishamn z ponad stuletnim “Sarpenem” oraz gdański MOSiR z STS „Generał Zaruski” .
Podobnie jak w roku poprzednim popłyniemy wzdłuż i wszerz Bałtyku, odwiedzimy wiele ciekawych portów w tej części Europy i weźmiemy udział w okazałych żeglarskich imprezach jak choćby zlot “Hanse Sail” w Rostocku.

W związku z tym, w minionym tygodniu odbyło się w siedzibie lidera projektu jakim jest gdański MOSiR, spotkanie partnerów projektu M.A.S.T. Stało się ono okazją do ustaleń kwestii organizacyjnych, budżetowych, promocyjnych i – oczywiście – żeglarskich. Już powoli rusza rekrutacja na rejsy dla młodzieży, która przy nieco zmienionych zasadach, będzie skierowana do szerszego niż poprzednio grona potencjalnych kandydatów.

Będziemy Was na bieżąco informować jak przebiegają przygotowania, a gdy tylko ostatecznie zatwierdzony zostanie plan rejsów, powiemy Wam o tym kiedy i dokąd się wybieramy.

Komitetowi Sterującemu PWT “Południowy Bałtyk 2007-2013” dziękujemy za okazane zaufanie i wyróżnienie. Wierzymy że dla wielu osób spośród młodych ludzi którzy w tym sezonie pożeglują pod sztandarem M.A.S.T., będzie to wyjątkowa przygoda, która zmieni ich życie.

10 lut

Zajęcia edukacyjne na Zaruskim

Dydaktyczna działalność Zaruskiego to nie tylko morska przygoda w sezonie żeglarskim. To także wszelkie akcje edukacyjne, które staramy się realizować jesienią, zimą i wczesną wiosną.

Jak pamiętacie na początku tego roku zorganizowaliśmy “Ferie na Zaruskim”, gdzie dzieci i młodzież mogły wesoło i mądrze spędzić czas pod okiem wykwalifikowanych instruktorów żeglarstwa. I choć było chłodno, zawsze znalazła się jakaś żeglarska zabawa czy nauka. Tym razem gdy Zaruski będzie już po swym pierwszy po odbudowie sezonie żeglarskim, będziemy mieli dla Was jeszcze więcej ciekawych propozycji. O organizacji i terminach zajęć będziemy Was na bieżąco informować.

4 lut

ABC Żeglarstwa – zapraszamy na kurs!

Wzorem roku ubiegłego, gdy swoją działalność zainaugurowała Akademia Żeglarska Zaruskiego, zapraszamy wszystkich chętnych na kurs podstaw żeglarstwa, prowadzony na żaglowcu "Generał Zaruski".

Zajęcia rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek 10.02.2014 r. i trwać będą przez trzy następne dni, do czwartku, w godz. 16:00-18:00. STS Generał Zaruski, który będzie gościł uczestników kursu, zacumowanym jest w nowej marinie “Sienna Grobla” w Gdańsku, przy ul. Na Stępce 6 (ok. 800m dalej niż główna marina przy ul. Szafarnia; po tej samej stronie Motławy, idąc w kierunku wyjścia na Zatokę Gdańską).
Zapraszamy osoby w wieku 15-25 lat. Aby wziąć udział w kursie należy pobrać formularz zgłoszeniowy który znajdziecie poniżej, wypełnić i wysłać na adres mailowy: piotr.krolak@mosir.gda.pl
Grupa składa się z 10 osób. O zakwalifikowaniu się na kurs decyduje prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy i kolejność zgłoszeń.
Kurs jest bezpłatny.

W programie:

Poniedziałek, 10.02.2014 r.:
Dlaczego warto żeglować – wprowadzenie.
Historia żeglarstwa – ewolucja żeglarstwa, wielkie wyprawy, historia STS „Generał Zaruski”.
Wtorek, 11.02.2014 r.:
Specyfika życia na jachcie – podział na wachty, obyczaje i tradycje żeglarskie.
Wiadomości o jachtach żaglowych – praktyczne poznanie budowy STS „Generał Zaruski”.
Środa, 12.02.2014 r.:
Podstawy nawigacji i meteorologii – nauka pracy z mapą, poznanie działania urządzeń nawigacyjnych, pozyskiwanie i analiza prognozy pogody.
Czwartek, 13.02.2014 r.:
Bezpieczeństwo na jachcie.
Konkurs z nagrodami – podsumowanie wiedzy zdobytej podczas kursu.
Co dalej? Propozycje żeglarskie na przyszłość.

Zapewniamy ciepłą herbatę i dobrą zabawę 

UWAGA!
Najlepsi uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w bezpłatnym rejsie na STS „Generał Zaruski”.

Zapraszamy!

Formularz_zgloszeniowy_ABC_zeglarstwa.pdf

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga