Historia projektu / 2009 / 06

Historia projektu

25 cze

Poszukiwani wolontariusze na Tall Ships’ Races 2009

W dniach 2-5 lipca w Gdyni odbędzie się Zlot Żaglowców Tall Ships’ Races 2009. Będzie to świetna okazja do zaprezentowania projektu odbudowy “Generała Zaruskiego”.

Planujemy przygotowanie stoiska, na którym pokażemy elementy wyposażenia, opowiemy o historii żaglowca. Poinformujemy także o planach związanych z jego eksploatacją. Postaramy się również zebrać jak najwięcej pieniędzy na jego odbudowę. W związku z tym poszukujemy wolontariuszy (najlepiej z Trójmiasta) do obsługi stoiska, rozdawania ulotek, udzielania informacji na temat żaglowca.

Oprócz promowania projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, będziemy podziwiać piękne żaglowce, poznawać nowych ludzi i korzystać z atrakcji zlotu.

Osoby zainteresowane proszę o kontakt mailowy: piotr.krolak@mosir.gda.pl

Serdecznie zapraszamy!

9 cze

“Generał Zaruski” w Warszawie

Stowarzyszenie Edukacja pod Żaglami – partner MOSiR w odbudowie “Generała Zaruskiego”, jak co roku wzięło czynny udział w Pikniku Naukowym, organizowanym przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.

Wolontariusze Stowarzyszenia opowiadali między innymi o historii żaglowca “Generał Zaruski”. Zbierali też fundusze na odbudowę i prezentowali różne oryginalne elementy wyposażenia statku: kompas, bloki, dzwon oraz windę kotwiczną, za pomocą której najmłodsi uczestnicy pikniku wybierali ciężką kotwicę admiralicji z jeziorka na Podzamczu.

Stowarzyszenie przygotowało całą gamę morskich atrakcji, m.in. tłumaczyli jak działa sekstant, opowiadali o prowadzeniu nawigacji, pokazywali jak stawia się żagle rejowe. Jedną z największych atrakcji była ciężka dębowa belka, którą chętni podnosili z dwóch końców za pomocą jedno i wielokrotnego przełożenia na talii, co pozwalało w bardzo namacalny sposób zaprezentować nieubłagane prawa fizyki.

Poza stoiskiem EPŻ podczas Pikniku można było zbadać skład światła, zgasić świeczkę muzyką, przeprowadzić operację serca, zmierzyć się z rzymskim legionistą, zobaczyć łazik marsjański “Skarabeusz”, zmierzyć swój wyskok i siłę dłoni. Była także sposobność dowiedzieć się jak poluje się na wieloryby i jak nurkuje w arktycznych wodach, przekonać się jak działa kamera termowizyjna, poznać ciecz nieniutonowską (czyli materiał, który czasem zachowuje się jak ciało stałe, a czasem jak płyn) i wiele, wiele innych atrakcji. Piknik był również okazją, by porozmawiać z ekspertami i uczestniczyć w happeningach artystycznych. Na scenie ustawionej na Rynku Nowego Miasta można było obejrzeć pokazy najlepszych polskich i zagranicznych popularyzatorów nauki.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga