Historia projektu / 2017 / 04

Historia projektu

29 Kwi

Na początek rejs techniczny

Żaglowiec w roku 2017 zostanie poddany dogłębnym inspekcjom klasyfikacyjnym, wynikającym z przepisów. Taki zakres przeglądu ma miejsce raz na 5 lat, a tyle właśnie “stuknie” Zaruskiemu pod gdańską banderą.

Tym większe znaczenie ma więc rejs techniczny, podczas którego będzie można wykonać wiele ważnych prac w części podwodnej oraz w obrębie instalacji mających tam swój przebieg. Mamy nadzieję iż przy wsparciu naszych dzielnych wolontariuszy i młodych żeglarzy, uda nam się – jak co roku – wprowadzić jacht w nowy sezon w świetnej kondycji.
Mamy też nadzieję, że docenią to inspektorzy Polskiego Rejestru Statków oraz Urzędu Morskiego, którzy wyposażą gdański żaglowiec w niezbędne certyfikaty na nowy bardzo ambitnie skrojony sezon, którego osią będzie udział w pełnym programie regat The Tall Ships Races, z przebiegiem z Halmstad, przez Kotkę, Turku, Kłajpedę do Szczecina.
Ten ambitny plan (i spodziewane sukcesy) chcemy zadedykować patronowi jednostki z okazji 150-tej rocznicy urodzin gen. Mariusza Zaruskiego.

27 Kwi

Zaruski przywitał Kolbudy słońcem

A zatem tegoroczna kampania edukacyjna, rozpoczęła się na dobre i nabiera rozpędu jeszcze przed oficjalnym otwarcie sezonu żeglarskiego :). Tym razem, przy dużo lepszej pogodzie, gdański żaglowiec zwiedzali gimnazjaliści z Kolbud.

W ich szkole krzewienie wiedzy o Zaruskim, jest jednym z priorytetów i wiele się w tym kierunku dzieje.
W lutym odbyła się kolejna edycja konkursu pt. “Być jak Mariusz Zaruski”, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć i wspierać prace jury.
A z kolei w maju odbędzie się jednodniowy rejs z udziałem uczniów tej szkoły, w tym laureatów konkursu.

Podziwiamy operatywność kadry, a zwłaszcza p. Anny Zięby, chylimy przed tym czoła i życzymy dalszej tak owocnej pracy na polu krzewienia wśród młodych ludzi dziedzictwa morskiego Polski.

26 Kwi

Szkolne zwiedzanie START! :)

Na pierwszy ogień poszli gimnazjaliści z gdańskiego gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego na Morenie. Pogoda nie psuła nam mocno humorów, a gimnazjalistom należy się pochwała za niezłomność 🙂

Młodzież z Moreny pod dowództwem p. Elżbiety Kowalik, zawsze jest żywo zainteresowana żeglarstwem, osobą patrona swojej szkoły, co w jubileuszowym roku, ma szczególne znaczenie 🙂

W najbliższym czasie będziemy gościć kolejne klasy z kolejnych szkół – dzieło Generała trwa 🙂

14 Kwi

Wszystkiego Wielkanocnego! :)

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom, miłośnikom żeglarstwa lub po prostu urody starych żaglowców, winszujemy samych świątecznych przyjemności, pyszności, wspaniałego czasu w rodzinnym gronie, zadumy nad misterium Zmartwychwstania Pańskiego, które wlewa w nasze serca otuchę i wiarę w lepszy świat i ludzi. Wszystkiego Świątecznego! 🙂

9 Kwi

Życiorys morzem pisany

Konferencja zorganizowana została przez Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, w związku z obchodami Roku Zaruskiego, który ogłosił Polski Związek Żeglarski. Wybór daty – 8 kwietnia – nie był przypadkowy, tego dnia w 1941 roku, generał zmarł w więzieniu NKWD w Chersoniu.
Sesja odbywała się pod honorowym patronatem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w liście zaadresowanym do uczestników podkreślił gorący patriotyzm generała, jego miłość do morza i gór, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie w pracę z młodzieżą.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 120 osób przybyłych z całej Polski – m.in. Gdyni, Gdańska, Poznania, Sandomierza, Zielonej Góry, Pucka, Elbląga, Tczewa, Łowicza, Siedlec, Warszawy, Chojnic, Olsztyna, Karpacza, Kolbud i Bielanki k. Zakopanego. (…)

Na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawiciela gdańskiego żaglowca, będącego w opinii Pomorskiego Związku Żeglarskiego, najbardziej charakterystyczną spuścizną po Mariuszu Zaruskim. Kapitan Jerzy Jaszczuk, orędownik odbudowy żaglowca przez Miasto Gdańsk i obecny jego dowódca, przedstawił zgromadzonym historię rewitalizacji jednostki i refleksje z pracy z młodzieżą w ciągu minionych 4 sezonów żeglarskich. Wcześniej armator jachtu Gdański Ośrodek Sportu zorganizował projekcję filmu “Drugie życie Generała”. Po wystąpieniu kpt. Jaszczuka zebrani nagrodzili brawami decyzję Miasta Gdańska o odbudowie tego zasłużonego jachtu i kontynuowaniu misji szkolenia morskiego młodzieży, którą zapoczątkował gen. Mariusz Zaruski.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:

7 Kwi

Baltic Pass – Maritime Heritage Tours

Za nami kolejne, tym razem zorganizowane przez Rostock, spotkanie partnerów unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, którego celem jest stworzenie oferty rejsów turystycznych, czerpiących z dziedzictwa morskiego Bałtyku. Projekt ma już swój logotyp i funpage w serwisie Facebook, a zebrani partnerzy szykują się do pierwszych testowych rejsów.
Jedną z atrakcji spotkania w Rostocku i zarazem przykładem dziedzictwa morskiego Bałtyku, były odwiedziny na statku-muzeum “Dresden”, mogącym pochwalić się bardzo ciekawą historią i wystawami.

W planie rejsów gdańskiego żaglowca są trzy rejsy jednodniowe oraz jedne tygodniowy rejs pełnomorski dla młodzieży. W ich trakcie będziemy Was zapraszać do ciekawych a często mało znanych miejsc, pełnych morskiego uroku i charakteru, utrwalających historię mieszkańców Bałtyku, ich kulturę, sztukę, rzemiosło. W trakcie samego rejsu nie zabraknie atrakcji żeglarskich, a odwiedzone miejsca powinny zapaść Wam w pamięć. Liczymy na Wasz udział i opinię, która pozwoli nam lepiej przygotować ofertę turystyczna, uwzględniającą Wasze upodobania i oczekiwania 🙂

5 Kwi

Przygoda życia – popłyń na TSR!!!

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Ale tym razem będzie to przede wszystkim rejs spod znaku rywalizacji w światowej sławy regatach “The Tall Ships Races” na trasie Halmstad – Kotka, skąd potem udamy się do Helsinek i Turku. Nasze dotychczasowe starty w tej imprezie, pozwalają nam wierzyć w zwycięstwo 🙂 Chcecie mieć w tym swój wkład? 🙂 Zapraszamy do udziału w otwartej rekrutacji!

Pamiętajcie, że zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 19.05.2017 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, poświęconego Morzu Bałtyckiemu i związanego z trasą rejsu. A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 26.06. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy do szwedzkiego portu Halmstad, a w drodze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy tym razem na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania 🙂 Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzanych miast. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 20.07.2017 r. w fińskim Turku, a więc pozostanie Wam do wykorzystania jeszcze całkiem spora część wakacji 🙂

Rejs jest zasadniczo sfinansowany przez Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie wrócić z Turku do Gdańska (np. z wykorzystaniem tanich bezpośrednich lotów linii Wizzair).

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie (plik do pobrania poniżej).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!
Pobierz dokumenty:

Gdanska_Szkola_pod_Zaglami_2017_regulamin_rekrutacji_2.pdf (518 kB)

4 Kwi

Free Time Festival – było wesoło :)

Free Time Festival 2017 w nowej sprawdzonej formule, to dwudniowa, weekendowa impreza, która w jednym miejscu i czasie łączy w sobie kilka uzupełniających się projektów:

 • strefę turystyki
 • strefę kultury
 • strefę aktywności dla dzieci
 • Bike Festiwal
 • Festiwal Smaków Food Trucków
 • Kajak Expo

Na okazałym i nagrodzonym stoisku GOS, uczestników czekało wiele różnych atrakcji, a wśród nich olimpiada żeglarska i pamiątki związane z Zaruskim oraz jubileuszem 150-lecia urodzin Generała. Osoby zainteresowane żeglarstwem mogły też poznać naszą tegoroczną ofertę rejsów z wolnego naboru.

Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować naszym wolontariuszom, na których zawsze możemy liczyć:
Jackowi Nowakowskiemu (który opiekował się stoiskiem całe 2 dni), Bartkowi Błyskalowi, Elizie Niedzielskiej, Monice Zębali, Emilii Soldze z Pszczyny, Paulinie Łyczbińskiej, Basi Łopuchow, Kai Górskiej, Filipowi Korpetowi, Jankowi Modrzyńskiemu, Zofii Ziółkowskiej, Basi Ziębie, Alkowi Lickiewiczowi, Klaudii Smentoch, Stasiowi Bajerskiemu, Szymonowi Blajchertowi, Wojtkowi Gałce, Bartkowi Hajbosowi i Tadeuszowi Grzelczakowi, który przyjechał do nas specjalnie z Poznania! 🙂

1 Kwi

Free Time Festiwal 2017

Tym razem impreza inauguruje wiosnę sportowo-turystyczno-wypoczynkową nieco wcześniej, bo już z początkiem kwietnia.
W 2015 roku Targi Turystyczne w Gdańsku przeszły ewolucję w Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego FREE TIME.
I to był strzał w dziesiątkę! Pierwsza edycja Festiwalu okazała się ogromnym sukcesem. Imprezę odwiedziło ponad 13 000 osób!
Free Time Festiwal 2017 w nowej sprawdzonej formule, to dwudniowa, weekendowa impreza, która w jednym miejscu i czasie łączy w sobie kilka uzupełniających się projektów:

 • strefę turystyki
 • strefę kultury
 • strefę aktywności dla dzieci
 • Bike Festiwal
 • Festiwal Smaków Food Trucków
 • Kajak Expo

Nie może nas tu zabraknąć z trzech powodów: promujemy Zaruskiego podczas gdańskich targów turystycznych od początku projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, ta impreza inauguruje wiosnę i uruchamia przygotowania do nowego sezonu żeglarskiego, a nasze propozycje rejsów i zajęć edukacyjnych cieszą się na tyle dużym wzięciem, że podczas targów mamy okazję spotkać cennych partnerów i uczestników naszych aktywności.

W tym roku szykujemy dla Was podczas targów parę niespodzianek, by zabawa z Zaruskim, jego załogą i wolontariuszami, była jeszcze lepsza! 🙂

Zapraszamy na Free Time Festiwal 2017 do Amber Expo w Gdańsku!:)

 • Formularz kontaktowy
 • Armator jednostki
 • Statek / załoga