Historia projektu / 2017 / 04

Historia projektu

29 kwi

Na początek rejs techniczny

Nowy sezon zaczniemy rejsem technicznym, połączonym ze slipowaniem jednostki. To pozwoli wykonać prace w obszarach, do których nie mamy na co dzień dostępu.

Żaglowiec w roku 2017 zostanie poddany dogłębnym inspekcjom klasyfikacyjnym, wynikającym z przepisów. Taki zakres przeglądu ma miejsce raz na 5 lat, a tyle właśnie “stuknie” Zaruskiemu pod gdańską banderą.

Tym większe znaczenie ma więc rejs techniczny, podczas którego będzie można wykonać wiele ważnych prac w części podwodnej oraz w obrębie instalacji mających tam swój przebieg. Mamy nadzieję iż przy wsparciu naszych dzielnych wolontariuszy i młodych żeglarzy, uda nam się – jak co roku – wprowadzić jacht w nowy sezon w świetnej kondycji.
Mamy też nadzieję, że docenią to inspektorzy Polskiego Rejestru Statków oraz Urzędu Morskiego, którzy wyposażą gdański żaglowiec w niezbędne certyfikaty na nowy bardzo ambitnie skrojony sezon, którego osią będzie udział w pełnym programie regat The Tall Ships Races, z przebiegiem z Halmstad, przez Kotkę, Turku, Kłajpedę do Szczecina.
Ten ambitny plan (i spodziewane sukcesy) chcemy zadedykować patronowi jednostki z okazji 150-tej rocznicy urodzin gen. Mariusza Zaruskiego.

27 kwi

Zaruski przywitał Kolbudy słońcem

Za nami kolejny dzień szkolnego zwiedzania. A zatem tegoroczna kampania edukacyjna, rozpoczęła się na dobre i nabiera rozpędu jeszcze przed oficjalnym otwarciem sezonu żeglarskiego :).

A zatem tegoroczna kampania edukacyjna, rozpoczęła się na dobre i nabiera rozpędu jeszcze przed oficjalnym otwarcie sezonu żeglarskiego :). Tym razem, przy dużo lepszej pogodzie, gdański żaglowiec zwiedzali gimnazjaliści z Kolbud.

W ich szkole krzewienie wiedzy o Zaruskim, jest jednym z priorytetów i wiele się w tym kierunku dzieje.
W lutym odbyła się kolejna edycja konkursu pt. “Być jak Mariusz Zaruski”, w którym mieliśmy przyjemność uczestniczyć i wspierać prace jury.
A z kolei w maju odbędzie się jednodniowy rejs z udziałem uczniów tej szkoły, w tym laureatów konkursu.

Podziwiamy operatywność kadry, a zwłaszcza p. Anny Zięby, chylimy przed tym czoła i życzymy dalszej tak owocnej pracy na polu krzewienia wśród młodych ludzi dziedzictwa morskiego Polski.

26 kwi

Szkolne zwiedzanie START! :)

W nieco mało przychylnej pogodzie, rozpoczęliśmy sezon szkolnych odwiedzin na Zaruskim.

Na pierwszy ogień poszli gimnazjaliści z gdańskiego gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego na Morenie. Pogoda nie psuła nam mocno humorów, a gimnazjalistom należy się pochwała za niezłomność 🙂

Młodzież z Moreny pod dowództwem p. Elżbiety Kowalik, zawsze jest żywo zainteresowana żeglarstwem, osobą patrona swojej szkoły, co w jubileuszowym roku, ma szczególne znaczenie 🙂

W najbliższym czasie będziemy gościć kolejne klasy z kolejnych szkół – dzieło Generała trwa 🙂

14 kwi

Wszystkiego Wielkanocnego! :)

Z okazji Świąt Wielkiej Nocy, wszystkim naszym przyjaciołom, sympatykom, miłośnikom żeglarstwa lub po prostu urody starych żaglowców, winszujemy samych świątecznych przyjemności, pyszności, wspaniałego czasu w rodzinnym gronie, zadumy nad misterium Zmartwychwstania Pańskiego, które wlewa w nasze serca otuchę i wiarę w lepszy świat i ludzi. Wszystkiego Świątecznego! 🙂

9 kwi

Życiorys morzem pisany

Siedem referatów, dwa filmy i ponad setka uczestników z całej Polski - tak wyglądała konferencja „Mariusz Zaruski - życiorys morzem pisany”.

Konferencja zorganizowana została przez Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, w związku z obchodami Roku Zaruskiego, który ogłosił Polski Związek Żeglarski. Wybór daty – 8 kwietnia – nie był przypadkowy, tego dnia w 1941 roku, generał zmarł w więzieniu NKWD w Chersoniu.
Sesja odbywała się pod honorowym patronatem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w liście zaadresowanym do uczestników podkreślił gorący patriotyzm generała, jego miłość do morza i gór, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie w pracę z młodzieżą.

W wydarzeniu wzięło udział blisko 120 osób przybyłych z całej Polski – m.in. Gdyni, Gdańska, Poznania, Sandomierza, Zielonej Góry, Pucka, Elbląga, Tczewa, Łowicza, Siedlec, Warszawy, Chojnic, Olsztyna, Karpacza, Kolbud i Bielanki k. Zakopanego. (…)

Na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawiciela gdańskiego żaglowca, będącego w opinii Pomorskiego Związku Żeglarskiego, najbardziej charakterystyczną spuścizną po Mariuszu Zaruskim. Kapitan Jerzy Jaszczuk, orędownik odbudowy żaglowca przez Miasto Gdańsk i obecny jego dowódca, przedstawił zgromadzonym historię rewitalizacji jednostki i refleksje z pracy z młodzieżą w ciągu minionych 4 sezonów żeglarskich. Wcześniej armator jachtu Gdański Ośrodek Sportu zorganizował projekcję filmu “Drugie życie Generała”. Po wystąpieniu kpt. Jaszczuka zebrani nagrodzili brawami decyzję Miasta Gdańska o odbudowie tego zasłużonego jachtu i kontynuowaniu misji szkolenia morskiego młodzieży, którą zapoczątkował gen. Mariusz Zaruski.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:

7 kwi

Baltic Pass – Maritime Heritage Tours

Podczas kolejnego spotkania partnerów unijnego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours" w Rostocku, dyskutowano między innymi na temat organizacji rejsów testowych.

Za nami kolejne, tym razem zorganizowane przez Rostock, spotkanie partnerów unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, którego celem jest stworzenie oferty rejsów turystycznych, czerpiących z dziedzictwa morskiego Bałtyku. Projekt ma już swój logotyp i funpage w serwisie Facebook, a zebrani partnerzy szykują się do pierwszych testowych rejsów.
Jedną z atrakcji spotkania w Rostocku i zarazem przykładem dziedzictwa morskiego Bałtyku, były odwiedziny na statku-muzeum “Dresden”, mogącym pochwalić się bardzo ciekawą historią i wystawami.

W planie rejsów gdańskiego żaglowca są trzy rejsy jednodniowe oraz jedne tygodniowy rejs pełnomorski dla młodzieży. W ich trakcie będziemy Was zapraszać do ciekawych a często mało znanych miejsc, pełnych morskiego uroku i charakteru, utrwalających historię mieszkańców Bałtyku, ich kulturę, sztukę, rzemiosło. W trakcie samego rejsu nie zabraknie atrakcji żeglarskich, a odwiedzone miejsca powinny zapaść Wam w pamięć. Liczymy na Wasz udział i opinię, która pozwoli nam lepiej przygotować ofertę turystyczna, uwzględniającą Wasze upodobania i oczekiwania 🙂

5 kwi

Przygoda życia – popłyń na TSR!!!

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. Trwa rekrutacja do III. edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami". Zgłoszenia przyjmowane są do 19.05.2017 r.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Ale tym razem będzie to przede wszystkim rejs spod znaku rywalizacji w światowej sławy regatach “The Tall Ships Races” na trasie Halmstad – Kotka, skąd potem udamy się do Helsinek i Turku. Nasze dotychczasowe starty w tej imprezie, pozwalają nam wierzyć w zwycięstwo 🙂 Chcecie mieć w tym swój wkład? 🙂 Zapraszamy do udziału w otwartej rekrutacji!

Pamiętajcie, że zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 19.05.2017 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu, poświęconego Morzu Bałtyckiemu i związanego z trasą rejsu. A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 26.06. w Gdańsku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy do szwedzkiego portu Halmstad, a w drodze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy tym razem na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania 🙂 Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzanych miast. Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Rejs zakończy się 20.07.2017 r. w fińskim Turku, a więc pozostanie Wam do wykorzystania jeszcze całkiem spora część wakacji 🙂

Rejs jest zasadniczo sfinansowany przez Miasto Gdańsk i Gdański Ośrodek Sportu, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie wrócić z Turku do Gdańska (np. z wykorzystaniem tanich bezpośrednich lotów linii Wizzair).

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie (plik do pobrania poniżej).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!
Pobierz dokumenty:

Gdanska_Szkola_pod_Zaglami_2017_regulamin_rekrutacji_2.pdf (518 kB)

4 kwi

Free Time Festival – było wesoło :)

Tegoroczne wiosenne targi czasu wolnego, są już za nami. Kolejna edycja tej imprezy w nowej formule pokazuje, iż sprawdza się ona wybitnie.

Free Time Festival 2017 w nowej sprawdzonej formule, to dwudniowa, weekendowa impreza, która w jednym miejscu i czasie łączy w sobie kilka uzupełniających się projektów:

 • strefę turystyki
 • strefę kultury
 • strefę aktywności dla dzieci
 • Bike Festiwal
 • Festiwal Smaków Food Trucków
 • Kajak Expo

Na okazałym i nagrodzonym stoisku GOS, uczestników czekało wiele różnych atrakcji, a wśród nich olimpiada żeglarska i pamiątki związane z Zaruskim oraz jubileuszem 150-lecia urodzin Generała. Osoby zainteresowane żeglarstwem mogły też poznać naszą tegoroczną ofertę rejsów z wolnego naboru.

Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować naszym wolontariuszom, na których zawsze możemy liczyć:
Jackowi Nowakowskiemu (który opiekował się stoiskiem całe 2 dni), Bartkowi Błyskalowi, Elizie Niedzielskiej, Monice Zębali, Emilii Soldze z Pszczyny, Paulinie Łyczbińskiej, Basi Łopuchow, Kai Górskiej, Filipowi Korpetowi, Jankowi Modrzyńskiemu, Zofii Ziółkowskiej, Basi Ziębie, Alkowi Lickiewiczowi, Klaudii Smentoch, Stasiowi Bajerskiemu, Szymonowi Blajchertowi, Wojtkowi Gałce, Bartkowi Hajbosowi i Tadeuszowi Grzelczakowi, który przyjechał do nas specjalnie z Poznania! 🙂

1 kwi

Free Time Festiwal 2017

Targi turystyczne w Gdańsku. Jesteśmy tu co roku. Tym razem też nas nie zabraknie :)

Tym razem impreza inauguruje wiosnę sportowo-turystyczno-wypoczynkową nieco wcześniej, bo już z początkiem kwietnia.
W 2015 roku Targi Turystyczne w Gdańsku przeszły ewolucję w Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego FREE TIME.
I to był strzał w dziesiątkę! Pierwsza edycja Festiwalu okazała się ogromnym sukcesem. Imprezę odwiedziło ponad 13 000 osób!
Free Time Festiwal 2017 w nowej sprawdzonej formule, to dwudniowa, weekendowa impreza, która w jednym miejscu i czasie łączy w sobie kilka uzupełniających się projektów:

 • strefę turystyki
 • strefę kultury
 • strefę aktywności dla dzieci
 • Bike Festiwal
 • Festiwal Smaków Food Trucków
 • Kajak Expo

Nie może nas tu zabraknąć z trzech powodów: promujemy Zaruskiego podczas gdańskich targów turystycznych od początku projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, ta impreza inauguruje wiosnę i uruchamia przygotowania do nowego sezonu żeglarskiego, a nasze propozycje rejsów i zajęć edukacyjnych cieszą się na tyle dużym wzięciem, że podczas targów mamy okazję spotkać cennych partnerów i uczestników naszych aktywności.

W tym roku szykujemy dla Was podczas targów parę niespodzianek, by zabawa z Zaruskim, jego załogą i wolontariuszami, była jeszcze lepsza! 🙂

Zapraszamy na Free Time Festiwal 2017 do Amber Expo w Gdańsku!:)

 • Email Formularz kontaktowy
 • Lokalizacja Armator jednostki
 • Kotwica Statek / załoga