Historia projektu / 2013 / 12

Historia projektu

23 gru

Wszystkiego Świątecznego!!! :)

4 gru

Szkolne oblężenie na Zaruskim :)

Pomimo jesiennej aury, wczoraj na Zaruskim gościliśmy ok. 150 dzieci klas I-III z gdańskiej podstawówki nr 50.

Zaraz po powrocie ze stoczni, z inicjatywą organizacji zwiedzania żaglowca, wyszedł kpt. Jerzy Jaszczuk w porozumieniu z jednym z nauczycieli. Jacht zacumował rano na Targu Rybnym i zaraz po tym pojawili się pierwsi goście. Nie sądziliśmy że dla tak małych dzieci, zwiedzanie żaglowca będzie taką atrakcją. Dlatego jest nam podwójnie miło.

Jest to zasługą kpt. Jaszczuka oraz naszego oficera programowego Piotra Królaka, którzy stworzyli dla maluchów specjalny program zwiedzania i pobytu, obdarowując dzieci pamiątkowymi naklejkami i folderami. Bardzo ciekawe dla dzieci okazały się też morskie opowieści kpt. Jaszczuka (który ze swą brodatą aparycją przypominał im pewnie też trochę Św. Mikołaja ;):)). Dzieci miały okazję obejrzeć film “Drugie życie Generała”, przedstawiający historię żaglowca i proces jego odbudowy. Projekcję filmu kapitan okrasił wieloma barwnymi komentarzami. Odpowiadał też na pytania ciekawych życia i świata maluchów, uśmiechając się przy tym jowialnie. Kto wie, może ktoś z tych maluchów, stanie za kilka lat na pokładzie Zaruskiego, lub pożegluje w ramach któregoś z gdańskich programów edukacji morskiej?

Władzom szkoły, nauczycielom oraz kpt. Jaszczukowi gratulujemy inicjatywy, a maluchów pozdrawiamy, przypominając że już wkrótce przygotujemy dla Was posezonowe atrakcje – ferie na Zaruskim i kursy żeglarskie (oczywiście dla nieco starszych kadetów).

Polecamy Wam też artykuł Anna Rębas | Radio Gdańsk

3 gru

Zaruski jak malowany

Po powrocie z doku w Gdańskiej Stoczni REMONTOWA SA, żaglowiec jest gotowy do zimy oraz przyszłych sezonów.

Choć pogoda nas nie rozpieszczała, skarżyć się nie możemy – padało i wiało “tylko” kilka dni :). Ale ośmiodniowy postój w doku “Remontówki” pozwolił nam na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych i niezbędnych prac, które z jednej strony były należytym technicznym podsumowaniem sezonu, a drugiej strony przygotowały żaglowiec do zimowania na wodach Motławy.

Przypomnijmy, że kadłub “Generała” spędził w wodzie już dwa lata od swego pamiętnego wodowania w GSR w grudniu 2011 roku. Z czego rok stał przy nabrzeżu, podczas gdy szkutnicy realizowali ostatni etap restauracji jednostki – wybudowę wnętrza, pokładówek oraz wyposażenie kadłuba i pokładu.
Również mijający sezon żeglarski był dla jednostki bardzo pracowity i takie zabiegi konserwacyjne (swoiste stoczniowe “SPA”), na pewno były mu potrzebne.
Armator jednostki od samego początku eksploatacji, odpowiednio wysoko zawiesił poprzeczkę utrzymania statku w dobrej kondycji. Pragniemy by ten bezcenny dla polskiego żeglarstwa jacht, jak najdłużej w jak najlepszej kondycji mógł realizować program edukacji morskiej i żeglarskiej, jaki zaplanował dla niego gen. Mariusz Zaruski, a dumnie kontynuuje Miasto Gdańsk.

Dziękujemy Gdańskiej Stoczni REMONTOWA SA za przychylność i gościnę, która daleko wykraczała poza ramy kontraktu, oraz firmie Complex Jacht za wytężoną pracę, pomimo pogodowych trudności.

Pozdrawiamy!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga