Historia projektu / 2019 / 08

Historia projektu

26 sie

Integracja pod żaglami co się zowie! :)

Zakończył się tegoroczny pełnomorski rejs podopiecznych Stowarzyszenia "Przełamując nie tylko fale".

Jak co roku “Bałtycka integracja pod żaglami” wyciąga na morze osoby niepełnosprawne intelektualnie, ich opiekunów oraz sympatyków żeglarstwa, wspierających ten wyjątkowy projekt. Dzięki takim wyjazdom uczestnicy mogą przeżyć wspaniałą morską i turystyczną przygodę, które w codziennym życiu nieczęsto się zdarzają. Od początku z całego serca kibicujemy niezłomności organizacyjnej prezesa Jacka Sołtanowicza, który w niełatwych warunkach rynkowych, stara się przychylić żeglarskiego nieba podopiecznym kierowanego przes siebie stowarzyszenia i współpracownikom. Nic lepiej nie integruje i ożywia wzajemnych relacji, pozwalając odkryć się na nowo, niż morska przygoda 🙂

Tym razem załoga PNTF wybrała się do Sztokholmu. Przepłynęli ponad 500 mil morskich. Odwiedzili Visby na Gotlandii, Marienhamn na wyspach Aladzkich, stolicę Szwecji Sztokholm, rzucili kotwicę w urokliwej zatoczce Orno, a rejs zakończyli w Nynanshamn skąd prom zabrał ich w drogę powrotną do Gdańska.

Spędziliśmy razem wspaniały czas i pewnie nie był to ostatni raz 🙂

13 sie

Gdańskie oldtimery – przeżyjmy to jeszcze raz

Wychodząc naprzeciw zgłaszanym potrzebom powtórzenia tej formuły żeglarsko-turystycznej przygody, postanowiliśmy kolejnej setce miłośników żeglarstwa i dziedzictwa morskiego naszego regionu, umożliwić udział w tej niecodziennej imprezie. W pierwszą sobotę września tj. 07.09.2019 r. po raz drugi i ostatni w tym sezonie pięć dostojnych i pięknych gdańskich oldtimerów, wypłynie razem by promować owoce unijnego projektu "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours", realizowanego w międzynarodowym towarzystwie, w Programie Interreg "Południowy Bałtyk".

Zapraszamy Was na wyjątkową imprezę żeglarską w ramach unijnego projektu “Baltic Pass – Maritime Heritage Tours”, realizowanego w Programie INTERREG “Południowy Bałtyk 2014-2020”. Celem projektu jest zdefiniowanie i opracowanie produktu turystycznego w postaci lokalnych i międzynarodowych tras żeglarskich, których program i atrakcje czerpią z bogactwa dziedzictwa morskiego Bałtyku.

Wypłyniemy flotyllą gdańskich oldtimerów w jednodniowy rejs, by odkrywać uroki Zatoki Gdańskiej. W tę wyjątkową podróż zabiorą nas STS “Generał Zaruski“, S/Y “Antica“, S/Y “Baltic Star“, S/Y “Bonawentura” i S/Y “Bryza H“.

Najbardziej interesujące miejsca związane z dziedzictwem morskim regionu:

  • Narodowe Muzeum Morskie – kompleksowe muzeum oparte na kilku obiektach, takich jak spichlerze na wyspie Ołowianka, statek parowy “Sołdek”, Żuraw i Centrum Kultury Morskiej. Wszystkie są widoczne z miejsca postoju STS “Generał Zaruski”, na nabrzeżu wyspy Ołowianka
  • Twierdza Wisłoujście – unikatowy pomnik fortyfikacji, Twierdza Wisłoujście, znajduje się na półwyspie Westerplatte, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa. Jest to ważne miejsce do wejścia i wyjścia z gdańskiego portu
  • Latarnia w Nowym Porcie – budowa latarni zakończyła się 31 października 1893 roku. Ośmiokątna wieża, zakończona galerią i laterną z miedzianą kopułą, sięga wysokości 27,3 metra. Na szczycie budowli umieszczono kulę czasu.

Aby jak największa liczba osób mogła skorzystać z naszej oferty obowiązuje zasada, że ta sama osoba może wziąć udział w rejsie promocyjnym tylko raz w sezonie żeglarskim. Prosimy zatem osoby, które 18.05.2019 r. brały udział w rejsie „Poznaj gdańskie oldtimery”, by nie zgłaszały swojego udziału. Dziękujemy za wyrozumiałość ?

W rejsie mogą wziąć udział osoby dorosłe oraz dzieci w wieku co najmniej 10 lat (zalecane 15 lat), pod opieką rodziców lub opiekunów. Spotykamy się o godz. 9:20 przed siedzibą Narodowego Muzeum Morskiego na Ołowiance (od strony parkingu). Rejs zakończy się ok. godz. 16:30 w tym samym miejscu. Pomimo tego, iż w programie rejsu przewidziano żeglarski posiłek, każdy może zabrać ze sobą ulubione przekąski oraz napoje. Zalecamy także odpowiedni strój (coś ciepłego z długim rękawem i nogawkami, czapkę, okulary przeciwsłoneczne oraz kurtkę nieprzemakalną; do tego miękkie obuwie sportowe).

Chętnych zapraszamy do serwisu zgłoszeniowego naszej strony, dostępnego pod przyciskiem “Zarezerwuj rejs”. Rekrutacja prowadzona jest oddzielnie na każdy z oldtimerów, do wyczerpania wolnych miejsc.

Podczas rejsu obowiązuje zakaz spożywania alkoholu oraz bycia pod jego wpływem. Dotyczy to także innych środków odurzających.

 

 

 

12 sie

Unijny plon

Zakończył się bardzo udany rejs pełnomorski, zorganizowany dla promocji owoców unijnego projektu "Baltic Pass- Maritime Heritage Tours", realizowanego przez Gdański Ośrodek Sportu i zagranicznych partnerów w Programie Interreg "Południowy Bałtyk 2014-2020".

foto: Radio Gdańsk | Jacek Klejment

Dopisała pogoda, a żeglarsko-turystyczny program zapewnił bogactwo wrażeń. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele mediów, muzeów, armatorzy oldtimerów, nauczyciele i wychowawcy młodzieży, reprezentanci nadmorskich gmin i miast. A także młodzieżowi laureaci z konkursu gdańskiego Programu Edukacji Morskiej. Pełne uroku Visby na Gotlandii, urzekające swymi widokami szkiery na wschodnim wybrzeżu  Szwecji, czy wreszcie pyszna regionalna kuchnia na Helu, zapadną w pamięć każdemu z uczestników.

Nie zabrakło też wzruszających chwil, gdy Generał zawinął do Ekenas, miejsca gdzie przed 80 laty został wybudowany i gdy składaliśmy kwiaty na grobie Bertila Lunda, budowniczego tej jednostki, którego mieliśmy okazję poznać w 2013 roku, a potem wielokrotnie odwiedzać. Tym razem ze ściśniętym gardłem…

Ale wyjątkowo bogaty plon medialny zapewnił nam udział Jacka Klejmenta z Radio Gdańsk i jego piękne zdjęcia oraz pełne humoru relacje, tak na stronie gdańskiej rozgłośni jak i na jej falach. Zapraszamy Was do lektury artykułu na stronie Radio Gdańsk i wysłuchania audycji poświęconej temu rejsowi.

Barwna relacja autorstwa Jarosława Kłodzińskiego, radnego Gdyni, ukazała się również we wrześniowej edycji kwartalnika “Czas Morza”, wydawanego przez Stowarzyszenie “Związek Miast i Gmin Morskich”. Do pobrania z lewej strony.

 

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga