Historia projektu / 2016 / 04

Historia projektu

29 kwi

Zapraszamy na film :)

Zapraszamy Was do obejrzenia krótkiego filmu z sobotniego pierwszego po zimie, technicznego wyjścia Zaruskiego na Zatokę Gdańską.

Krótką relacja z tego rejsu, była publikowana wcześniej wraz z porcją zdjęć, a teraz możecie to zobaczyć na ruchomym obrazie. Zapraszamy! 🙂

27 kwi

Przygoda życia – popłyń z nami!!!

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów gdańskich szkół ponadgimnazjalnych. Trwa rekrutacja do II. edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami". Zgłoszenia przyjmowane są do 30.04.2016 r.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski”, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów nad Bałtykiem, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami.

Będzie to najdłuższy w sezonie rejs gdańskiego żaglowca, będący również nawiązaniem do głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Pamiętajcie, że zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 30.04.2016 r., a nieobowiązkowym lecz dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu. A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 14.08. w Rostocku podczas kończącego się największego w Europie zlotu żeglarskiego “Hanse Sail”. Następnie po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wychodzimy w morze i zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmuje m.in. wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez gen. Mariusza Zaruskiego. W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Rostock, Ryga, Tallin , Helsinki, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Do Gdańska przypłyniemy 04.09., a więc już w trakcie roku szkolnego, którego początek będzie jednak bardzo pożytecznie na żaglowcu wykorzystany na naukę i rozwijanie własnych zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów wiedzy.

Rejs jest zasadniczo sfinansowany przez Miasto Gdańsk i MOSiR w Gdańsku, a uczestnicy partycypują jedynie w małej części jego kosztów poprzez wpłatę na zbiórkę publiczną prowadzoną na rzecz gdańskiego żaglowca przez Stowarzyszenie „Związek Miast i Gmin Morskich”. Są także zobowiązani samodzielnie dotrzeć do Rostocku, by zamustrować na statek.

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców z gdańskich szkół ponadgimnazjalnych, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie (plik do pobrania poniżej).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!
Pobierz dokumenty:

Gdanska_Szkola_pod_Zaglami_2016_regulamin_rekrutacji.pdf (517 kB)

26 kwi

Gotowi do sezonu

Za nami pierwsze wyjście na Zatokę.

Wyciągamy nauki z minionych sezonów i teraz, już pod koniec kwietnia, jesteśmy gotowi do żeglugi. W sobotnim rejsie towarzyszyli nam nasi młodzi żeglarze wolontariusze, pomocni jak zawsze. Wszyscy byliśmy głodni żeglugi, więc humory dopisywały. Było słonecznie, uciekliśmy przed deszczem który zalał Trójmiasto. Zabrakło nieco wiatru, co załoga skrzętnie wykorzystała, oblegając drablinki i salingi ;):).

W przygotowaniu jest też film z tej wycieczki i już niedługo go obejrzycie 🙂

W środę jacht wypływa w pierwszy w tym sezonie tygodniowy rejs. Ma on charakter techniczny, ale poza kompleksową kosmetyką, chyba niewiele więcej będzie trzeba dla jednostki zrobić 🙂

25 kwi

Goście z gimnazjum

Za nami kolejne szkolne odwiedziny.

Tym razem gościliśmy uczniów gdańskiego Gimnazjum nr 27 im. Mariusza Zaruskiego oraz uczniów V klasy szkoły podstawowej. Dopisała nam słoneczna pogoda, choć i chłodny wiatr dawał się we znaki. Młodzież dobrze się bawiła, a niektórzy z nich w maju wybierają się z nami w jednodniowy rejs dla laureatów konkursu wiedzy o Zaruskim. Trzymamy kciuki! 🙂

24 kwi

Szkolnych odwiedzin ciąg dalszy…

Wczoraj gościliśmy na Zaruskim kolejne 4 klasy, tym razem z gdańskiej podstawówki nr 19, im. Zasłużonych Ludzi Morza.

Taki patron zobowiązuje i pomimo chłodu i wietrznej pogody, 9-latkowie byli zauroczeni żaglowcem. Niektórzy mają już za sobą jakieś wodne i morskie doświadczenia. W podzięce otrzymaliśmy okazały dyplom, a goście odśpiewali pogodną szantę :). Było super! 🙂

18 kwi

Szkolne zwiedzanie ruszyło pełną parą :)

Rozpoczął się sezon szkolnych odwiedzin.

Uczniowie gdańskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, którzy jeszcze nie byli na Zaruskim, chcieliby zobaczyć statek jeszcze w tym semestrze. A że Zaruski pod koniec maja wypływa na niemal miesiąc do Bergen, to teraz jest najlepszy czas na odwiedziny.
Udało nam się nawet “na sucho” postawić część grota, żeby młodzież miała nieco więcej frajdy niż tylko oglądanie statku i morskie opowieści. Pozostaje nam już tylko umówić się na choćby jednodniowy wspólny rejs 🙂

Za nami spotkania z 4 klasami gimnazjum, a przed nami kolejnych 9. Tak trzymać! 🙂

13 kwi

Otwarta rekrutacja – zapraszamy!!! :)

Po tym jak niedawno opublikowaliśmy plan rejsów na sezon 2016, zachęcamy Was do tego, byście wybrali dla siebie coś z naszej oferty skierowanej do indywidualnego żeglarza.

Propozycji rejsów z tzw. otwartą rekrutacją, jest kilka. Są to zarówno rejsy jednodniowe, 7-10-dniowe, oraz 3-tygodniowa wyprawa “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”.
Zachęcamy do zajrzenia na stronę Rejsy 2016
Jednodniowe rejsy “Poznaj Generała” w których można poznać gdański jacht żaglowiec i zasmakować w żeglarskiej przygodzie odbędą się w terminach 14.07.2016 r. i 11.09.2016 r.
Amatorów jesiennego żeglarstwa pełnomorskiego, zapraszamy na rejs “Tylko dla orłów” w terminie 01-09.10.2016 r.
Natomiast do gdańskich uczniów szkół ponadgimnazjalnych skierowana jest najatrakcyjniejsza oferta sezonu, 3-tygodniowy rejs “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” w terminie 14.08-04.09.2016 r. Rekrutacja już trwa, więc nie zmarnujcie okazji :).

Nie zwlekajcie! Zapraszamy! 🙂

4 kwi

Free Time Festival – było wesoło :)

Wiosenne targi czasu wolnego (dawniej targi turystyczne), są już za nami. Kolejna edycja tej imprezy w nowej formule pokazuje, iż sprawdza się ona wybitnie.

Free Time Festival 2016 w nowej sprawdzonej formule, to dwudniowa, weekendowa impreza, która w jednym miejscu i czasie łączy w sobie kilka uzupełniających się projektów:
strefę turystyki
strefę kultury
strefę aktywności dla dzieci
Bike Festiwal
Festiwal Smaków Food Trucków
Kajak Expo
Na okazałym i nagrodzonym stoisku MOSiR, uczestników czekało wiele różnych atrakcji, a wśród nich olimpiada żeglarska, w której główną nagrodą był jednodniowy rejs gdańskim żaglowcem. Osoby zainteresowane żeglarstwem mogły też poznać naszą tegoroczną ofertę rejsów z wolnego naboru.

Przy tej okazji pragniemy serdecznie podziękować naszym wolontariuszom, na których zawsze możemy liczyć:
Basi Łopuchow, Elizie Niedzielskiej, Szymonowi Blajchertowi, Alkowi Lickiewiczowi, Kacprowi Wysockiemu, Filipowi Korpetowi i Tadeuszowi Grzelczakowi, który przyjechał do nas specjalnie z Poznania! 🙂

2 kwi

Free Time Festiwal 2016

Targi turystyczne w Gdańsku. Jesteśmy tu co roku. Tym razem też nas nie zabraknie :)

Tym razem impreza inauguruje wiosnę sportowo-turystyczno-wypoczynkową nieco wcześniej, bo już z początkiem kwietnia.
W 2015 roku Targi Turystyczne w Gdańsku przeszły ewolucję w Festiwal Turystyki i Czasu Wolnego FREE TIME.
I to był strzał w dziesiątkę! Pierwsza edycja Festiwalu okazała się ogromnym sukcesem. Imprezę odwiedziło ponad 13 000 osób!
Free Time Festiwal 2016 w nowej sprawdzonej formule, to dwudniowa, weekendowa impreza, która w jednym miejscu i czasie łączy w sobie kilka uzupełniających się projektów:
strefę turystyki
strefę kultury
strefę aktywności dla dzieci
Bike Festiwal
Festiwal Smaków Food Trucków
Kajak Expo
Nie może nas tu zabraknąć z trzech powodów: promujemy Zaruskiego podczas gdańskich targów turystycznych od początku projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, ta impreza inauguruje wiosnę i uruchamia przygotowania do nowego sezonu żeglarskiego, a nasze propozycje rejsów i zajęć edukacyjnych cieszą się na tyle dużym wzięciem, że podczas targów mamy okazję spotkać cennych partnerów i uczestników naszych aktywności.

W tym roku szykujemy dla Was podczas targów parę niespodzianek, by zabawa z Zaruskim, jego załogą i wolontariuszami, była jeszcze lepsza! 🙂

Zapraszamy na Free Time Festiwal 2016 do Amber Expo w Gdańsku!:)

1 kwi

Dzień dobry TVN

Zaruski gościł ekipę Dzień Dobry TVN.

W czasie kilku wejść na żywo, z naszego pokładu prezentowano zagadnienia związane z meteorologią oraz prognozy pogody. Była to też okazja do przedstawienia działalności gdańskiego żaglowca oraz wykorzystywanych w żeglarstwie zjawisk atmosferycznych i wiedzy potrzebnej każdemu żeglarzowi.

Kolegom z TVN serdecznie dziękujemy za wizytę, pozdrawiamy i zapraszamy ponownie 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga