Historia projektu / 2018 / 05

Historia projektu

25 maj

Szkolne zwiedzanie czas zacząć :)

Za nami pierwsze szkolne odwiedziny. Przy pięknej słonecznej pogodzie Zaruskiego zwiedzały dzieciaki z gdańskiej SP nr 5.

Niektórzy mają już za sobą pierwsze żeglarskie doświadczenia na Omegach i do żeglarstwa nie trzeba było ich specjalnie przekonywać :). Sporym zainteresowaniem, jak zawsze, cieszyło się szkolenie z zasad bezpieczeństwa, a już wielką frajdę sprawiły praktyczne ćwiczenia z rzutu kołem ratunkowym ;):)
Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości, popłyniemy razem pod żaglami Zaruskiego. Zapraszamy! 🙂

22 maj

Aktywnie z Bytomiem

Za nami pierwszy rejs sezonu z załogą szkolną, czym rozpoczęliśmy naszą tegoroczną edukację żeglarską.

Na pierwszy ogień poszła młodzież z ZSO nr 2 z Bytomia. Pływając z nimi świetnie się bawimy, gdyż młodzież z klasy teatralnej zapewnia odpowiednio wysoki poziom artystyczny rejsu :). Ale tym razem było też bardzo aktywnie pod względem turystycznym. W ciągu 8 dni rejsu odwiedziliśmy aż 6 portów! Dacie wiarę?! 🙂
Po wypłynięciu z Gdańska, za cel obrano zaciszny port w Christianso, którego pełnię uroku podkreśliło wspólne ognsko. Potem był port Tejn na Bornholmie i wycieczka na zamek. Następny odwiedzony port to Hano, gdzie udało się (z różnymi przygodami) zaliczyć wycieczkę dookoła wyspy (prawie ;):)). Kolejnym portem był Karlshamn, a następnie Folso, gdzie atrakcją był postój na kotwicowisku, co jak wiecie na Zaruskim skutkuje wyjątkową gonitwą na karuzeli z handszpakami, gdy trzeba te kotwice podnieść :).
Ostatnim szwedzkim portem jaki odwiedził Zaruski z bytomiakami, była Karlskrona, a w drodze powrotnej do Polski, Hel.

Dziękujemy za wspólną wspaniałą zabawę, za łzy wzruszenia przy pożegnaniu (również w wykonaniu kadry) i życzymy powodzenia na finiszu roku szkolnego oraz pysznych wakacji! 🙂

19 maj

Do Londynu płyną z nami…

Zakończyła się rekrutacja do tegorocznej edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami". Cieszy nas szczególnie ilość i jakość zgłoszeń, która w tym roku była wyjątkowo wysoka.

Komisja rekrutacyjna miała naprawdę trudny wybór i w dość burzliwej dyskusji skład załogi ważył się niemal do ostatniej chwili :). Dlatego pięknie Wam dziękujemy za wkład w to dzieło, Wasze motywacje i ciekawe prace konkursowe. Liczymy na to, że wspólnie spędzimy wspaniałe 3 tygodnie pod sztandarem “Niepodległej” na pokładzie historycznego żaglowca 🙂

A szczęśliwa szesnastka laureatów i naszych przyszłych załogantów “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” A.D. 2018, to:
Daniel Jarzymowski
Ada Lewandowska
Weronika Grygowska
Marcel Matlok
Alex Matlok
Julia Naczke
Arkadiusz Młynarczyk
Jan Modrzyński
Jakub Pawelczyk
Jakub Cendrowski
Alicja Skórska
Weronika Tataruch
Łukasz Socha
Maria Stachura
Anna Pituch
Paulina Wągrodzka

Wymienione wyżej osoby prosimy o pilny kontakt z Biurem Armatorskim, celem dopełnienia reszty obowiązków zgłoszeniowych. Sugerujemy także pilny wybór metody podróży do Rostocku i powrotu z Sunderland, oraz zakup biletów w korzystnych cenach. Do Rostocku kursują zarówno pociągi jak i autokary/busy prywatnych przewoźników, a powrót z Sunderland zapewniają tanie loty z Newcastle.

Dodatkowo, komisja postanowiła stworzyć listę rezerwową, która będzie wykorzystana w przypadku, gdyby któryś z kandydatów z listy podstawowej, nie mógł wziąć udziału w rejsie. Na liście rezerwowe znaleźli się:
Maria Przybylska
Izabela Michałkiewicz
Michał Pobrucki
Mateusz Okrzeja
Paweł Okrzeja

Jak wspomniano na wstępie, jakość zgłoszeń była tak wysoka, a kandydatury tak wartościowe, że na udział w rejsie “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami”, zasłużyli wszyscy 🙂 Jednak ograniczona ilość wolnych miejsc, zgodnie z regulaminem, wymagała wyboru tylko 16 osób. Wszystkim uczestnikom rekrutacji serdecznie gratulujemy zainteresowań, zaangażowania, dojrzałości i pasji, które mieliśmy okazję poznać. Wierzymy, że przy tej lub innej okazji, dane nam będzie przeżyć wspaniałą przygodę pod żaglami “Generała Zaruskiego”. Mamy przecież jeszcze w tym sezonie kilka bardzo ciekawych propozycji rejsów z otwartym naborem – jak choćby udział w regatach “Tha Tall Ships Races”. Zapraszamy! 🙂

8 maj

Gdańska Szkoła pod Żaglami 2018

Mamy wyjątkową propozycję dla uczniów szkół średnich oraz studentów. Trwa rekrutacja do IV. edycji "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami", która odbędzie się w terminie 25.06-12.07.2018 r.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem do różnych krajów i portów w Europie, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami oraz głośnych wypraw „Generała Zaruskiego”, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).

Tegoroczną edycję wyprawy dedykujemy doniosłej setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji gdański żaglowiec będzie nosił pod salingiem okolicznościową banderę “Niepodległa”, a załoga wystąpi w galowych mundurach z orzełkiem na piersi na paradach i prezentacjach. Wiekopomne wydarzenia z historii Polski, zostaną także wplecione do programu edukacyjnego rejsu.

„Gdańska Szkoła pod Żaglami” to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego „Generał Zaruski” – Gdańskiego Ośrodka Sportu, wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku.

Tym razem wypuścimy się na Morze Północne, jeszcze dalej na Zachód niż kiedykolwiek pod gdańską banderą i zamierzamy dotrzeć m. in. do Londynu. W planie są “żelazne” atrakcje stolicy Anglii jak British Museum, Royal Museum Greenwich (żaglowiec Cutty Sark, Royal Observatory, Meridian Line), Natural History Museum, a w Kopenhadze Muzeum Narodowe oraz zamek Rosenborg, dawna siedziba królów Danii. Morską przygodę zakończymy w porcie otwarcia regat “The Tall Ships Races” w Sunderland na wschodnim wybrzeżu Anglii. Chcecie mieć w tym swój wkład? 🙂 Zapraszamy do udziału w otwartej rekrutacji!

Pamiętajcie, że zgłoszenie w formie listu motywacyjnego na 1 stronie A4, należy dostarczyć do 11.05.2018 r. Obowiązkowym i dodatkowo punktowanym elementem oceny, jest przygotowanie w dowolnej formie propozycji atrakcyjnego elementu programu rejsu (np. plan zwiedzania jednego z odwiedzanych miast, prezentacja multimedialna, plan gry miejskiej, zabawa integracyjna itp.). A zatem, pióra w dłoń i do boju ;):).

Rejs zaczynamy 25.06. w Rostocku i po odbyciu szkolenia żeglarskiego, wypływamy do stolicy Danii – Kopenhagi, a w drodze zaczynają się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących, z programem właściwym dla wieku uczestników. Stawiamy na pracę w zespołach, samodzielność i autoedukację – macie pole do działania 🙂

Rejs zakończy się 12.07.2018 r. w angielskim Sunderland, gdzie najpiękniejsze żaglowce świata będą już w komplecie gotowe do startu w regatach “The Tall Ships Races” 🙂

W rejsie weźmie udział 16 szczęśliwców, którzy pomyślnie przejdą proces rekrutacji o charakterze konkursu. Szczegóły znajdziecie w regulaminie oraz prezentacji programu “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” (pliki do pobrania poniżej).

Pachnie Ci wyjątkowa żeglarska przygoda na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu? Stań do rekrutacji i popłyń w rejs życia na STS „Generał Zaruski”!

Pobierz dokumenty:

Gdanska_Szkola_pod_Zaglami_2018.pdf (1 079 kB)
Gdanska_Szkola_pod_Zaglami_regulamin_rekrutacji.pdf (302 kB)
STS_GENERAL_ZARUSKI_ZGLOSZENIE.PDF (1 851 kB)

5 maj

Gotowi do sezonu

Jak co roku w Majówkę organizowany jest rejs techniczny. W tym roku przygotowania do sezonu miały szczególny przebieg.

Zaruskiemu pod gdańską banderą stuknęło 5 lat, a to oznacza konieczność odnowienia certyfikatów klasyfikacyjnych i najszerszy zakres inspekcji. Pięć lat to także, dla drewnianego statku, spory kawałek czasu, po którym widać już trudy morskiej służby. Zwłaszcza tak pracowitej jednostki jak Zaruski 🙂
Prace techniczne zaczęły się już po w październiku 2017, po ostatnim rejsie sezonu. Szczególny nacisk położyliśmy na konserwację masztów i drzewc. Pod okiem ekspertów z Narodowego Muzeum Morskiego dokonano oględzin i opracowano technologię, wielokrotnej impregnacji profesjonalnymi preparatami, które mają za zadanie chronić drewno przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych, które w przypadku tak zapracowanego jachtu jak gdańska jednostka flagowa, są naprawdę różnorodne i nasilone.
Również w niektórych obszarach mechanicznych, dało się zaobserwować już widocznie przepracowanie. Jak choćby w historycznej maszynce sterowej. Ale dzięki zabiegom fachowych ślusarzy, odzyskała ona kolejną młodość 🙂
Nie zabrakło też oczywiście “kilometrów kwadratowych” szlifowania, lakierowania, malowania :). Jak co roku, a nawet więcej 🙂
Przed rejsem technicznym statek pomyślnie przeszedł inspekcję odnowienia klasy jachtu Polskiego Rejestru Statków, a w następnej kolejności Urzędu Morskiego. Inspektorzy Polskiego Rejestru Statków uczestniczyli także w jednym z rejsów, a jesienią byli obserwatorami badań radiologicznych stępki, za pomocą których określono kondycję sworzni mocujących balast do kadłuba. Dzięki temu wiemy, że Zaruski jest w świetnej kondycji i nie straszne mu kolejne lata morskiej służby.

Rejs techniczny, na który gremialnie stawili się nasi niezawodni wolontariusze i przyjaciele Zaruskiego, był okazją do wielkich porządków, ostatnich prac kosmetycznych i przygotowania jachtu do sezonu żeglarskiego AD 2018, który przecież już od poniedziałku zaczyna się cyklem jednodniowych rejsów w ramach gdańskiego Programu Edukacji Morskiej.

Za całą pomoc, wszystkim naszym przyjaciołom z dalekich i bliskich zakątków Polski, składamy serdeczne podziękowania! 🙂 Jesteście fantastyczni!!! 🙂

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga