ECO-SHIP 2.0 22 sierpnia 2022

Zakończył się drugi i ostatni w tym sezonie rejs w ramach projektu "Eco-Ship", realizowanego w Programie "Erasmus+". Z nową międzynarodową załogą, bogatsi o doświadczenia z pierwszego rejsu, który odbył się w lipcu, zrealizowaliśmy bardzo kształcący program edukacyjny, turystyczny i żeglarski.

FHD_20220809133255_IMG_0567

Rejs rozpoczął się formalnie w sobotę 6.08.2022 r. od skompletowania załogi złożonej z Finów, Litwinów i Polaków, ale gdański żaglowiec wypłynął w morze w niedzielę około południa. Do tego czasu młodzież miała okazję ulec urokowi Gdańska oraz wziąć udział w akcji “ekoKajak” – oczyszczania wód Motławy z pokładów kajaków. W krótkim czasie zebrano niemal 20 kg śmieci. Dobrze świadczy to o operatywności uczestników naszego eko-rejsu, gorzej o osobach, które te śmieci pozostawiły. Co tylko pokazuje jak ważna jest edukacja pro-ekologiczna i aktywne działania na rzecz środowiska naturalnego.

W czasie rejsu odwiedzono Kłajpedę (z Litewskim Muzeum Morza), Turku (gdzie eko-załoga zabrała się do sprzątania miasta i segregacji odpadów), Visby (urokliwe, niepowtarzalne, ze swoim unikatowym średniowiecznym charakterem) oraz Christiansoe – wyspę, rezerwat przyrody, gdzie panują cisza i spokój, gdzie nikt nigdzie nie pędzi, a spacer i kąpiel w morzu mają niezapomniany smak. W drodze powrotnej atrakcją był Szczecin, rozpoczynający zlot “Żagle 2022”, a padający letni deszcz nie psuł wrażeń ze zwiedzania miasta.

Zrealizowano ambitny program edukacyjny (efektywne metody nauczania, oceanografia Morza Bałtyckiego, kultura i dziedzictwo morskie Bałtyku, zarządzanie odpadami w czasie rejsu, zrównoważone gotowanie, planowanie trasy rejsu, obserwacja pogody, szkolenie żeglarskie z obsługi takielunku i nawigacji), a młodzież – zaangażowana i świadoma – chętnie uczestniczyła w warsztatach, wnosząc dużo do dyskusji na niełatwe tematy.

Ważnym elementem programu była praca z przygotowanym w ramach projektu podręcznikiem „Katalog żeglarza bałtyckiego”, a także ewaluacja rejsu i podręcznika przez załogę szkolną, oficerską oraz edukatorów ECO-SHIP.

Młodzieży pięknie dziękujemy za wspólnie spędzony czas, kształcące interakcje i trzymamy kciuki, by zdobyta i ugruntowana praktyką wiedza, przynosiła dalsze owoce. AHOJ! 🙂

Combo

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga