“Akademia Zaruskiego” czeka na Ciebie! 17 września 2021

Jeśli masz 15-25 lat, pragniesz przeżyć przygodę, jesteś ciekawy świata, masz dość nudy, chcesz poznać wartościowych ludzi – dołącz do nas! Zapisz się na bezpłatne warsztaty żeglarskie „Akademii Zaruskiego”!

„Akademia Zaruskiego” obejmuje szereg aktywności realizowanych w ramach działalności gdańskiego żaglowca „Generał Zaruski” w zakresie wychowania morskiego i edukacji nieformalnej młodzieży. Organizujemy rejsy zatokowe i pełnomorskie, spotkania w szkołach, zwiedzanie żaglowca, „Ferie z Zaruskim i NMM”, półkolonie żeglarskie, „Gdańską Szkołę pod Żaglami”, a od ubiegłego roku również warsztaty żeglarskie – mówi kpt. Piotr Królak, oficer programowy gdańskiego żaglowca szkolnego.

Warsztaty żeglarskie „Akademii Zaruskiego” prowadzi wykwalifikowana i doświadczona kadra żaglowca „Generał Zaruski” oraz zaproszeni goście specjalni.

Celem warsztatów jest zwiększenie kompetencji uczestników w sferze fizycznej, psychicznej i emocjonalnej przez udział w aktywnościach żeglarskich. Zachęcamy młodzież do poznawania świata, nauki i życia z pasją. W naszej działalności stawiamy na rozwój w zakresie samodzielności, pracy w grupie, odpowiedzialności, wytrwałości, krytycznego myślenia i właściwej komunikacji.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją dostępną w sekcji “Pliki do pobrania”.

PROGRAM:

Ciekawe zajęcia, ważne tematy, mnóstwo ćwiczeń, debaty i dyskusje, zdobywanie praktycznej wiedzy, osiąganie „kompetencji kluczowych”. Spotkania z praktykami i pasjonatami.

Żeglarstwo – nawigacja, meteorologia, budowa jachtu, bezpieczeństwo, teoria żeglowania, regaty

Edukacja morska – podstawy oceanologii, kultura morska – tradycje i obyczaje, wielkie wyprawy

Ochrona środowiska – największe wyzwania XXI wieku – zanieczyszczenie, zmiany klimatu, zasoby energii i wody

Podstawy pierwszej pomocy – na lądzie / na morzu

Języki obce – czy da się żeglować po świecie bez znajomości języka angielskiego?

Nauka gotowania – czy w rejsach żeglarskich można jeść smacznie i zdrowo?

Technika – prace bosmańskie, nauka posługiwania się narzędziami, technologie w żeglarstwie

Inicjatywność i przedsiębiorczość – czy żeglarstwo może być biznesem? – praca w jachtingu, sektory gospodarki morskiej

Wychowanie fizyczne – o co chodzi z tym zdrowym trybem życia? – aktywność, dieta, równowaga

KIEDY:

Zajęcia odbywać się będą od 19. października 2021 r. do 23. czerwca 2022 r.

GRUPA 1 – wtorki 17:00–19:00

GRUPA 2 – czwartki 17:00–19:00

GDZIE:

STS „Generał Zaruski” (nabrzeże Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Ołowianka 9-13, 80-751 Gdańsk) oraz przystanie żeglarskie Gdańskiego Ośrodka Sportu – Przystań Żeglarska “Żabi Kruk” (ul. Żabi Kruk 15 A, 80-822 Gdańsk) oraz Przystań “Nadwiślańska” w Sobieszewie.

ZASADY:

Rekrutacja

Do udziału w warsztatach mogą zgłosić się uczniowie i studenci w wieku 15-25 lat. O zakwalifikowaniu się decyduje kolejność zgłoszeń, których należy dokonać na stronie, oraz wymowa listu motywacyjnego (maks. A4), który należy przesłać na adres piotr.krolak@sportgdansk.pl. Przyjmujemy 50 zgłoszeń, ale na podstawie listów motywacyjnych, do udziału w warsztatach wybierzemy 20 osób. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa w niedzielę 10 października br. O wynikach rekrutacji poinformujemy najpóźniej do piątku 15 października br.

Spotkania

Warsztaty odbywają się raz w tygodniu. Każda z dwóch grup liczy maksymalnie 10 osób. Dla każdej grupy przewidujemy około 30 spotkań. Udział w zajęciach jest obowiązkowy. Zajęcia się bezpłatne.

Rejsy

Każda osoba, która wykaże się frekwencją na poziomie min. 75% i w ramach wolontariatu przepracuje na rzecz jednostek “Akademii Zaruskiego” minimum 35 godzin, ma zagwarantowane miejsce w bezpłatnym trzydniowym rejsie po Zatoce Gdańskiej. Uczestnicy mają wpływ na trasę i program rejsu – podczas warsztatów uczą się planowania i organizacji rejsów. Dodatkowo, uczestnicy warsztatów zainteresowani dalszym rozwojem żeglarskim, będą mieli możliwość udziału w rejsach zatokowych w charakterze deckhand’ów i instruktorów.

ZAPRASZAMY !!!

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga