Aktualności

Życiorys morzem pisany

Siedem referatów, dwa filmy i ponad setka uczestników z całej Polski - tak wyglądała konferencja „Mariusz Zaruski - życiorys morzem pisany”.Konferencja zorganizowana została przez Pomorski Związek Żeglarski i Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku, w związku z obchodami Roku Zaruskiego, który ogłosił Polski Związek Żeglarski. Wybór daty - 8 kwietnia - nie był przypadkowy, tego dnia w 1941 roku, generał zmarł w więzieniu NKWD w Chersoniu.
Sesja odbywała się pod honorowym patronatem Jarosława Sellina, sekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który w liście zaadresowanym do uczestników podkreślił gorący patriotyzm generała, jego miłość do morza i gór, a przede wszystkim wielkie zaangażowanie w pracę z młodzieżą.


W wydarzeniu wzięło udział blisko 120 osób przybyłych z całej Polski - m.in. Gdyni, Gdańska, Poznania, Sandomierza, Zielonej Góry, Pucka, Elbląga, Tczewa, Łowicza, Siedlec, Warszawy, Chojnic, Olsztyna, Karpacza, Kolbud i Bielanki k. Zakopanego. (...)

Na konferencji nie mogło zabraknąć przedstawiciela gdańskiego żaglowca, będącego w opinii Pomorskiego Związku Żeglarskiego, najbardziej charakterystyczną spuścizną po Mariuszu Zaruskim. Kapitan Jerzy Jaszczuk, orędownik odbudowy żaglowca przez Miasto Gdańsk i obecny jego dowódca, przedstawił zgromadzonym historię rewitalizacji jednostki i refleksje z pracy z młodzieżą w ciągu minionych 4 sezonów żeglarskich. Wcześniej armator jachtu Gdański Ośrodek Sportu zorganizował projekcję filmu "Drugie życie Generała". Po wystąpieniu kpt. Jaszczuka zebrani nagrodzili brawami decyzję Miasta Gdańska o odbudowie tego zasłużonego jachtu i kontynuowaniu misji szkolenia morskiego młodzieży, którą zapoczątkował gen. Mariusz Zaruski.

Zapraszamy do obejrzenia relacji filmowej:
» Szukaj

» Pogoda

» Wideo