Aktualności

PEM - imponujące podsumowanie

Ponad 18 tys. gdańskich gimnazjalistów wzięło jak dotąd udział w Programie Edukacji Morskiej realizowanym od 6 lat przez Fundację Gdańską.

W ramach projektu uczniowie odbywają rejs na Zatokę Gdańską, a w jego trakcie poznają m.in. historię portu i podstawy żeglarstwa.Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest żeglarz - mistrz olimpijski oraz mistrz świata - Mateusz Kusznierewicz. Projekt realizuje od 2010 roku Fundacja Gdańska, której prezesem w 2013 r. został gdański żeglarz. Dziś w Gdańsku zorganizowano konferencję prasową podsumowującą sześć dotychczasowych edycji programu.

Program Edukacji Morskiej adresowany jest do uczniów pierwszych klas gdańskich gimnazjów. Udział w nim jest dobrowolny, ale zazwyczaj z tej możliwości korzysta większość uczniów danego rocznika. Podstawą projektu jest jednodniowy rejs na pokładach kliku niewielkich jachtów, które płyną Motławą i Kanałem Portowym aż do miejsca, gdzie zaczyna się Zatoka Gdańska.Trasa rejsu wiedzie m.in. obok gdańskiego Żurawia, statku-muzeum - Sołdek, Polskiego Haka, terenów stoczni gdańskiej, Twierdzy Wisłoujście a także czynnych portowych nabrzeży i Westerplatte.

W trakcie wodnej podróży uczniowie poznają historię mijanych zabytkowych obiektów (zwiedzają też m.in. Twierdzę Wisłoujście) i najważniejsze fakty dotyczące dzisiejszej działalności portowej miasta. Po drodze sternicy, którzy jednocześnie są przewodnikami, zapoznają też młodzież z podstawowymi informacjami dotyczącymi ekologii oraz fauny i flory Bałtyku. Jachty z uczniami wypływają również na Zatokę Gdańską, gdzie gimnazjaliści uczą się stawiania żagli, sterowania, wykorzystywania wiatru itp.Z roku na rok projekt jest nieznacznie modyfikowany: organizatorzy wprowadzają modyfikacje wynikające z podpowiedzi i uwag uczestników, ale też ze zmian, jakie zachodzą w samym Gdańsku, w tym realizacji kolejnych inwestycji portowych czy udostępnień historycznych obiektów związanych z portową historią miasta.Organizatorom gratulujemy sukcesów i życzymy dalszych pomyślnych wiatrów na bezkresnym morzu edukacji morskiej! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo