Aktualności

Śmiała wizja młodego architekta

Na początku tego roku nawiązała z nami kontakt dyplomantka Politechniki Warszawskiej, Joanna Rzezak, która w ramach pracy dyplomowej przygotowywanej pod kierunkiem dr arch. Jana Słyka na Wydziale Architektury PW, postanowiła stworzyć projekt inspirowany odbudową “Generała Zaruskiego”. Bardzo nas to ucieszyło, bo pomysł był oryginalny, ale w najśmielszych naszych oczekiwaniach nie kalkulowaliśmy takiego efektu. W połowie roku praca została obroniona i teraz z największą przyjemnością publikujemy jej fragmenty wraz z zachwycającymi wizualizacjami.O samym projekcie niech opowie Autorka:

“Projektowany obiekt jest połączeniem interaktywnego muzeum – eksploratorium (takiego jak np. Centrum Nauki Kopernik w Warszawie) z profesjonalnym zakładem szkutniczym, zdolnym budować prawdziwe żaglowce. Jego głównym zadaniem jest promocja kultury żeglarskiej i edukacja morska młodzieży realizowana nie tylko przez kontakt z interaktywnymi, multimedialnymi eksponatami, ale również poprzez symboliczny, ale zarazem realny udział w pracach rewitalizacji lub budowie żaglowca. Widz dogląda budowy nie przez szybę, ale niejako w niej uczestniczy.Program Muzeum przewiduje obserwację i udział w pracach remontowych, udział w warsztatach w bezpośrednim sąsiedztwie statku, zwiedzanie szkutni oraz zapoznanie się z historią żaglowca. Taka wielozadaniowość budynku pozwoliłaby na wzmożenie zainteresowania żeglarstwem. Restaurowany statek zachęcałby do wielokrotnego odwiedzania Muzeum i śledzenia postępów odbudowy. Budynek stałby się ważnym punktem na mapie atrakcji turystycznych Gdańska. Podobne obiekty istnieją już w krajach skandynawskich, m.in. Frammuseet, Kon-Tiki Museum w Oslo oraz muzeum statku Vasa w Sztokholmie.”
Projektem zainteresowały się kibicujące odbudowie Zaruskiego media i mamy nadzieję, że temat będzie miał swoje dalsze życie. Kto wie, może zostanie kiedyś zrealizowany. Tego życzymy ambitnej studentce PW, gratulując jej śmiałej wizji i zainteresowania takim tematem.

Tak trzymać!

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo