Aktualności

Polak z Finem dwa bratanki…

W minioną sobotę mieliśmy przyjemność gościć na kadłubie “Generała Zaruskiego” przedstawicieli Urzędu Miasta Turku, które jest miastem partnerskim Gdańska.

Reprezentanci Rady Miasta oraz referatów zajmujących się sportem i rekreacją przebywali w Gdańsku kilka dni, w trakcie których odbyło się wiele spotkań i warsztatów, poświęconych współpracy w wielu dziedzinach. Jedną z nich jest żeglarstwo i edukacja morska.

Ucieszyło nas zainteresowanie ze strony fińskich gości, którzy pomimo napiętego programu pobytu, znaleźli czas by z bliska przyjrzeć się odbudowie Zaruskiego i planom jego eksploatacji. Kilkunastoosobowa grupa z tłumaczem, z ciekawością obejrzała odbudowywany kadłub Zaruskiego, zadając wiele pytań zarówno technicznych, jak i dotyczących kwestii formalnych (zakup, koszty projektu, finansowanie, plany eksploatacji, grupy docelowe itp.). Poznawszy historię statku, ideę jego powstania oraz projekt ratowania, z dużym uznaniem wypowiadali się na temat gdańskiego przedsięwzięcia, widząc w gotowym do żeglugi Zaruskim partnera do wspólnych działań żeglarsko-edukacyjnych. Miasto Turku posiada bowiem podobny wielkością i potencjałem żaglowiec o nazwie „Helena” i realne jest abyśmy w przyszłości połączyli siły przy różnych okazjach.

Mamy nadzieję, że efekty sobotniego spotkania oraz dalsze kontakty z biurem Mera Turku, zaowocują w przyszłości wspólnymi morskimi przedsięwzięciami.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo