Aktualności

Zaruski na Baltic Sail

Dziś rozpoczyna się żeglarskie święto nad Motławą – zlot Baltic Sail...

...organizowany w ramach międzynarodowego porozumienia zainicjowanego przez niemiecki port Rostok w 1991 roku i podpisanego przez miasta regionu Morza Bałtyckiego. Celem i założeniem jego pomysłodawców było i jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Sassnitz i Świnoujście. W tym roku, już po raz 15 w portach zrzeszonych w Baltic Sail odbędą się żeglarskie święta przybliżające ich mieszkańcom i turystom tradycje marynistyczne regionu Morza Bałtyckiego.
Od tego czasu zlot Baltic Sail Gdańsk to największa międzynarodowa impreza żeglarska Gdańska. Gościem honorowym i komandorem zeszłorocznego zlotu był Mistrz Olimpijski Mateusz Kusznierewicz, który podczas zlotu otrzymał tytuł Ambasadora Morskich Spraw Gdańska. Znakomity polski żeglarz przyjął zaproszenie władz miasta do objęcia funkcji komandora także w tym roku.
Załogi jachtów przybędą do gdańskiej mariny w dniach 7 – 10 lipca. Zlot otwarty jest dla wszystkich jednostek pływających, a więc także dla starych kutrów i motorówek. Celem imprezy jest integracja środowisk żeglarskich i propagowanie marynistycznego dziedzictwa Gdańska. Wszystkie jachty zostaną udostępnione tym, którzy będą chcieli zapoznać się z ich historią i zwyczajami panującymi na morzu. Przed nimi także niepowtarzalna okazja do wzięcia udziału w rejsach po Zatoce Gdańskiej na jednym z żaglowców biorących udział w zlocie. Niekwestionowaną atrakcją tegorocznego Baltic Sail będzie osławiona w hollywoodzkich produkcjach (m.in. “Piraci z Karaibów”) replika HMS “Bounty”.
A wszystko zostanie okraszone pyszną porcją żeglarskiej muzyki podczas festiwalu “Szanty pod Żurawiem”, podczas którego swą premierę będzie miała kolejna płyta wydawana pod hasłem “Szantymeni wspierają odbudowę Zaruskiego”. Każdy kto weźmie udział w zbiórce publicznej, otrzyma od nas egzemplarz tego unikalnego wydawnictwa.

Szczegóły: Baltic Sail oraz Szanty pod Żurawiem

Zapraszamy Was serdecznie do skorzystania ze wszystkich atrakcji Baltic Sail oraz odwiedzenia stoiska projektu “Gdańsk ratuje Żaglowiec”, gdzie jak zawsze czekają pamiątki, materiały promocyjne, informacje o postępie prac remontowych i skarbona zbiórki publicznej.

A na zachętę przedstawiamy Wam poniżej film przygotowany specjalnie na tę imprezę, w którym przedstawiamy efekty remontu prowadzonego na przestrzeni ostatniego roku.

AHOJ!!! :)

)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo