Aktualności

Wiosna na “Zaruskim”

Doczekaliśmy się wiosny – jest pogodnie, a temperatury w ciągu dnia są na tyle wysokie, żeby przystąpić do prac montażowych na kadłubie.

Pogoda nam sprzyjała – wszystko co można było demontować, czyścić, prefabrykować, zostało zrobione. Mamy już zapas gotowych nowych pokładników na pół statku. Wymontowana także została belka nawisu rufowego (tzw. strzałka), która zostanie zastąpiona nową.

Kadłub został też dokładnie oczyszczony (oszlifowany i odkurzony) wewnątrz i na zewnątrz. Część elementów stalowych została oddana do piaskowania i cynkowania w stoczni. W najbliższym czasie zostanie też przeprowadzone piaskowanie elementów metalowych wewnątrz kadłuba (m.in. stalowych wręgów). Ale co najważniejsze, w związku z poprawą warunków atmosferycznych, rozpoczną się prace montażowe. W pierwszej kolejności zamontowana zostanie dziobnica. To trudna i skomplikowana operacja – gotowy element waży ok. 500 kg, a trzeba będzie nim dość swobodnie manewrować po podwieszeniu go przy kadłubie (pasowanie, mocowanie itd.). W dalszej kolejności, gdy dziób zostanie zamknięty i wzmocniony, rozpocznie się systematyczna wymiana elementów zładu i poszycia w odcinkach 5 metrowych, zaczynając od dziobu do rufy. Spodziewamy się, że teraz prace nabiorą rozpędu. Firma Complex Jacht już planuje zwiększyć zatrudnienie w ekipie szkutników. Równolegle przygotowujemy postępowanie o udzielenie zamówienia na produkcję masztów i drzewc ruchomych oraz dostawę siłowni wraz z osprzętem.

Wraz z nadejściem wiosny odwiedzili nas dziennikarze. W środę odbyło się pierwsze spotkanie z planowanego cyklu, pod roboczym tytułem “Dzień otwarty dla mediów na Zaruskim”. Pojawiły się niemal wszystkie media lokalne oraz telewizja ogólnopolska, dzienniki oraz portale i magazyny branżowe. Efektem tego spotkania oprócz informacji w internecie i prasie, był materiał wyemitowany w “Teleexpressie” oraz głównym wydaniu gdańskiej “Panoramy”.

Mediom dziękujemy za zainteresowanie i zapraszamy na spotkanie za miesiąc.

Pozdrawiam, Krzysztof Dębski, koordynator projektu odbudowy jachtu.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo