Aktualności

Prace remontowe nabierają rozpędu

Rozpoczął się remont kadłuba s/y Generał Zaruski. Firma Complex Jacht zabrała się ostro do pracy, by skrócić czas remontu kadłuba oraz zyskać zapas czasu niezbędny na ewentualne niespodzianki.

W ciągu ostatnich dni zdemontowano nadburcie oraz część pokładu odsłaniając końcówki wręgów. Odbyło się pierwsze robocze spotkanie z inspektorem Polskiego Rejestru Statków (instytucji certyfikującej, która pełni nad Zaruskim opiekę klasyfikacyjną). Został uzgodniony zakres czynności – co zostanie naprawione, a które elementy będą wymienione. Równocześnie przedstawiciele wykonawcy podczas wizyty w Niemczech, złożyli zamówienie na drewno dla najbliższego etapu prac. U naszego zachodniego sąsiada udało się znaleźć bardzo dobrej klasy drewno dębowe, spełniające rygorystyczne wymogi stawiane materiałowi szkutniczemu. Zostały również omówione dalsze dostawy – drewna na poszycie i pokład, które będą sukcesywnie realizowane w miarę postępu prac.Obecnie niemal cały kadłub jest już oszlifowany i przygotowany do weryfikacji stanu poszycia. W najbliższym tygodniu rozpocznie się stopniowy demontaż planek, naprawa wręgów i powiązanych z nimi pozostałych elementów zładu. Planujemy z części oryginalnego demontowanego materiału wykonać pamiątki – cegiełki, by w ten sposób promować i wspierać projekt odbudowy Generała Zaruskiego. Wierzymy, że pamiątki te znajdą nabywców wśród osób, które darzą Generała sentymentem, żeglowały na nim i którym jego powrót do dawnej świetności i misji, leży na sercu.Jak na razie dopisuje nam pogoda, co sprzyja dynamicznemu postępowi prac. Liczymy na to, że pomyślna aura utrzyma się jak najdłużej, a ewentualne mrozy nie zagoszczą na długo.

Remont idzie pełną parą, a my przygotowujemy się już do jego kolejnych etapów. Planujemy czynności równoległe i powiązane z remontem kadłuba oraz dalsze etapy, aż do stanu pełnej gotowości. Dzięki temu możliwe będzie skuteczne planowanie zakupów, przetargów oraz pozyskiwanie sponsorów sprzętu i wyposażenia żaglowca.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo