Aktualności

Konkurs PEM "Nie lej wody" rozstrzygnięty!

W lipcu w rejs na pokładzie żaglowca Generał Zaruski wypłynęli laureaci konkursu „Nie lej wody!” Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku.

Podczas siedmiu dni na wodzie, uczniowie zgłębiali tajniki sztuki żeglarskiej, poznali zasady manewrów portowych, obsługi żagli, nawigacji i sterowania. Przed wypłynięciem w rejs uczestnicy mieli okazję porozmawiać z pomysłodawcą Programu Edukacji Morskiej w Gdańsku, mistrzem olimpijskim Mateuszem Kusznierewiczem, który przekazał początkującym żeglarzom kilka cennych rad.
Pierwszym portem, w którym zatrzymała się załoga „Nie lej wody!” był Hel. Laureaci konkursu odwiedzili Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uczestniczyli w szkoleniu, dowiedzieli się jak wygląda dzień pracy w fokarium oraz zwiedzali Muzeum Rybołówstwa.
Po wizycie na Helu, Generał Zaruski wyruszył do Jastarni, gdzie wzbudził duże zainteresowanie, gdyż była to pierwsza wizyta żaglowca w tym porcie po renowacji. Następnego dnia, z samego rana, konkursowicze wypłynęli do Gdyni, gdzie wzięli udział w warsztatach filmowych prowadzonych przez Marcina Bortkiewicza. Po obejrzeniu najnowszego filmu reżysera oraz etiud filmowych zatytułowanych „Cisza”, uczniowie dowiedzieli się, jak wygląda praca nad filmem dokumentalnym.
Po drodze w kierunku Kalmaru żaglowiec raz jeszcze zacumował w Helu, by załoga mogła zwiedzić inny znany polski żaglowiec – STS Pogoria. Po wypłynięciu na pełne morze uczestnicy wysłuchali opowieści o historii Generała Zaruskiego, jego odbudowie i planach na przyszłość. Następnego dnia z samego rana żaglowiec dopłynął do wybrzeża południowo-wschodniej Szwecji. Uczestnicy rejsu zwiedzili zamek w Kalmarze i tamtejsze muzeum morskie.
W trakcie siedmiodniowego rejsu gimnazjaliści zobaczyli jak wygląda życie pod żaglami i poznali smak morskiej przygody! Szczęśliwa załoga zacumowała w Gdańsku 3 lipca, tak aby od 4 lipca żaglowiec STS Generał Zaruski mógł pełnić honory jednostki flagowej podczas Baltic Sail Gdańsk 2013.

A oto zwycięski film:Wszystkie filmy, które zakwalifikowały się do finału konkursu „Nie lej wody!” obejrzeć można na stronie:

Program Edukacji Morskiej

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo