Generał Zaruski wiecznie żywy 14 kwietnia 2022

W kwietniową rocznicę śmierci Wielkiego Polaka jakim był Generał Mariusz Zaruski, gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, opublikował piękny i wzruszający film biograficzny o Patronie gdańskiego żaglowca.

Zaruski-w-fotelu_winieta_JPG

Film wyreżyserowany przez Pawła Majstrenkę, powstawał na przestrzeni ostatnich dwóch lat dzięki wysiłkom Konsulatu Generalnego RP w Odessie, Związku Polaków na Ukrainie Oddział w Odessie i współpracy z IPN Gdańsk w osobie Bartosza Januszewskiego. Prapremiera odbyła się w ubiegłoroczną rocznicę śmierci Generała 8.04.2021 r. w Chersoniu, a premiera 22.06.2021 r. w ramach Dni Polskich w Odessie.

Film pięknie opowiada o życiu Mariusza Zaruskiego, jego rozlicznych talentach, nietuzinkowej osobowości, zaangażowaniu w ważne dla Polski sprawy. Pokazuje także piękne i bliskie Polakom miejsca, krajobrazy i miasta, których widok, w pełnej okazałości i blasku, rodzi niewysłowiony żal w kontekście obecnych wydarzeń na Ukrainie. Ale rodzi też nadzieję na lepsze jutro.

Gorąco zachęcamy Was do obejrzenia tego obrazu oraz zapoznania się z podsumowaniem działań gdańskiego IPN związanych z propagowaniem dokonań gen. Mariusza Zaruskiego na tej stronie

My zaś, w Gdańsku, kontynuując dzieło Generała, wychowania morskiego Polaków, możemy być tylko dumni, że gdański żaglowiec ma tak wspaniałego Patrona, którego przykład i życiowe dokonania, uczą nas miłości do Ojczyzny i Morza.

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga