Chrzest morski licealistów z IX LO 4 października 2020

Zakończył się rejs szkolny załogi z IX LO. Organizatorom należą się wyrazy uznania za determinację i organizacyjną skuteczność, bo zorganizować po raz pierwszy pełnomorski tygodniowy rejs dla młodzieży szkolnej we wrześniu, po półrocznej przerwie spowodowanej epidemią, nie było łatwo. Ale trafiło na zawziętych "awuefiarzy", do tego traktujących swoją pracę jako powołanie i wszystko pięknie się udało. Dziękujemy i gratulujemy! :)

A sam rejs również miał niecodzienny przebieg, a młodzież nie mogła narzekać na brak atrakcji ;):) Zaczęło się wymagającymi warunkami pogodowymi, ostrą żeglugą przez dwa dni i chorobą morską części załogi. Ale takie jest żeglarstwo i morze.

Kolejną nieczęsto spotykaną sytuacją (nawet dla wytrawnych żeglarzy), była żegluga we mgle gęstej jak mleko. Wymagało to niebywałej czujności i obserwacji przyrządów, a młodzieży zapewniło niespotykaną dawkę emocji. Jacht odwiedził malowniczy port w Visby oraz Karlskronę, znane nam dobrze partnerskie miasto Gdańska. A ponieważ w drodze powrotnej spodziewany był sztorm (z piątku na sobotę), kapitan zdecydował, by bezpiecznie przeskoczyć na Zatokę Gdańską zanim wiatr porządnie znów się rozhula. Udało się, ale i tak ostatnie dwa dni powrotne były ponownie bogate w atrakcje, jeśli chodzi o wiatr i falowanie. Więc młodzież znów nie mogła się nudzić ;):)

Nie zniechęciło to części młodej załogi i niektóre osoby postanowiły dalej iść drogą żeglarskiej edukacji, zapisując się na pierwszą edycję “Warsztatów Żeglarskich Akademii Zaruskiego”. Cieszy nas taka postawa i temu służą nasze wysiłki na polu edukacji morskiej. Nie mamy złudzeń zakładając, że morze może być domem dla każdego, ale każdy może spróbować swoich sił w żeglarstwie i odkryć swój do niego pociąg.

Cieszymy się z tego wspólnie przeżytego czasu oraz przygód i liczymy na to, że udało nam się w młodych ludziach zaszczepić pasję do aktywnych form wypoczynku, stawiania czoła wyzwaniom losu i życzymy wielu okazji do rozwijania w sobie hartu ducha. Tak na morzu, jak i poza nim. Pozdrawiamy serdecznie żeglarskim AHOJ! 🙂

  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga