Ambitne plany żeglarskie na Pomorzu 24 maja 2019

Za nami wspólny krótki rejs z przedstawicielami Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, Narodowego Muzeum Morskiego, Gminy Pruszcz Gdański i niedawno otwartego w nowej odsłonie Jachtklubu Morskiego "Wiślinka".

Powodem spotkania w tak różnorodnym i doborowym towarzystwie, były wspólne plany intensyfikacji działań na polu pomorskiej edukacji żeglarskiej dzieci i młodzieży. Z takimi inicjatywami zawsze jest nam po drodze 🙂

Jak relacjonuje Krzysztof Paradzewski, żaangażowany w organizację tego spotkania:

– Pogodna aura i słoneczny dzień sprzyjały tego dnia wspólnemu wysiłkowi przy stawianiu żagli oraz snuciu planów rozwoju edukacji żeglarskiej w regionie. Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał opowiedział o możliwościach edukacji i rozpowszechniania morskich dziejów. Zapraszał do czynnego odwiedzania obiektów i jednostek NMM. Radni Gminy Pruszcz Gdański rozmawiali o rozwoju żeglarstwa przy współpracy z Jachtklubem Morskim w Wiślince, który reprezentował Komandor Krystian Krzemiński. Z kolei realizację założeń Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej zreferowały Panie Agnieszka Paszko oraz Emilia Nowakowska ze Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie. Bardzo ciekawy temat, odkrył przed nami kapitan Jerzy Jaszczuk. Program budowy ponad 200 letniej repliki francuskiej Long Boat – Bantry Boat, zwanej gigiem kapitańskim. Tego typu tradycyjne jachty żaglowe budowane są w społecznościach żeglarskich w wielu państwach świata. Jest to nie lada wyzwanie, ale i piękny pomysł na późniejsze międzynarodowe wymiany młodzieżowych załóg.

  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga