FAQ – pytania i odpowiedzi

W tej sekcji naszego serwisu odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, związane przede wszystkim z organizacją rejsów i Waszym w nich udziałem. Jeśli nie znajdziecie tu odpowiedzi na swoje pytanie, zadajcie je nam korzystając z formularza kontaktowego (na końcu), a jeśli sprawa jest pilna - piszcie do nas lub dzwońcie.

banner-1090830_1920-FAQ

  1. Ile muszę mieć lat, by samodzielnie wziąć udział w rejsie? Musisz mieć 15 lat rocznikowo licząc, by wziąć udział w rejsie pełnomorskim z noclegiem na statku. Tu chodzi o Twoją odpowiednią dojrzałość fizyczną i psychiczną, by sprostać wyzwaniom rejsu. Ale od tej reguły są wyjątki w 1-dniowych rejsach szkolnych (14 lat) i 1-dniowych rejsach z rodzicami, np. “Poznaj Generała” (10 lat). Pamiętaj, że w przypadku osób niepełnoletnich, rezerwacji ich udziału w rejsie, dokonują w ich imieniu ich rodzice lub prawni opiekunowie.
  2. Czy muszę mieć doświadczenie żeglarskie i patent, by wziąć udział w rejsie? Nie musisz. Choć doświadczenie żeglarskie na pewno będzie pomocne, to, jeśli go nie masz, możesz je zdobyć właśnie w rejsie z nami na żaglowcu szkoleniowym “Generał Zaruski”.
  3. Czy w rejsie mogą wziąć udział osoby, które nie potrafią samodzielnie pływać? Tak, pod warunkiem, że zgłosisz to załodze oficerskiej przed rejsem, a podczas pobytu na statku będziesz słuchał ich zaleceń, w szczególności dotyczących bezpieczeństwa i używania osobistych środków ochrony, jak kamizelka wypornościowa z uprzężą czy pas ratunkowy.
  4. Przyjmuję specjalistyczne leki, choruję na przewlekłe choroby – czy to wyklucza mnie z udziału w rejsie? Szanujemy Twoją prywatność, ale też dbamy o Twoje bezpieczeństwo. Udział w rejsie zakłada brak przeciwskazań zdrowotnych w stopniu, w jakim wymaga tego specyfika zajęć i obowiązków żeglarskich poszczególnych wacht. Warto o swoich uwarunkowaniach zdrowotnych wcześniej z nami, w zaufaniu, porozmawiać, byśmy mogli te kwestie uwzględnić.
  5. Czy w rejsie mogą wziąć udział osoby, które mają chorobę lokomocyjną/morską? Tak, ale musisz mieć świadomość, że, w zależności od pogody i stanu morza, możesz chorować. Ale tu mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w rejsie pełnomorskim (który trwa co najmniej kilka dni) jest szansa, że może udać się Tobie zwalczyć tę przypadłość i wówczas będziesz od niej wolny w przyszłości, również w lądowych środkach transportu 🙂
  6. Czy aby wykupić miejsce w rejsie, musze założyć konto użytkownika w sklepie na stronie Zaruski.pl? Nie, nie ma takiego obowiązku. Konto w naszym serwisie pozwala Ci mieć wgląd w swoje rezerwacje i trochę bardziej zbliża nas do siebie ;):)
  7. Czy za zakup rejsu mogę otrzymać fakturę? Tak, o ile samodzielnie dokonałeś rezerwacji i zakupu w naszym sklepie. Natomiast jeśli płyniesz w rejs grupy zorganizowanej i dokonałeś wpłaty organizatorowi Waszej grupy (a on dokonał wpłaty zbiorczej i wystąpił o fakturę na cała kwotę), wówczas nie możemy Tobie wydać drugiego dokumentu sprzedaży.
  8. Jak przygotować się do rejsu? To nic trudnego. W zależności od tego, czy będzie to rejs jednodniowy (kilkugodzinny, np. szkolny) czy rejs pełnomorski z noclegiem na statku i całodobową żeglugą, musisz zabrać ze sobą mniej lub więcej sprzętu i odzieży. Zajrzyj do naszych rekomendacji na tej stronie.
  9. Czy na statku można palić tytoń (papierosy/fajkę)? Statek jest drewniany, a bezpieczeństwo przeciwpożarowe, to nasze oczko w głowie. I generalnie jesteśmy promotorami zdrowego stylu życia. Ale jeśli jesteś pełnoletni i w niewoli nałogu, to oficerowie powiedzą Ci jak sobie z tym radzić.
  10. Czy na statku jest WiFi i dostęp do Internetu? Rejs to dobra okazja, by wyłączyć komputer/smartfon/smartwatch i całym ciałem/duszą chłonąć uroki tej wyjątkowej żeglarskiej sytuacji. Przygotuj się więc na czas “off-line”, co tylko wyjdzie Ci na dobre. Ale gdy już bardzo musisz, to w porcie znajdziesz to czego szukasz 😉
  11. Jak wygląda życie na statku w czasie rejsu? Jeśli jeszcze przed rejsem (co jest chwalebne) chcesz się do niego lepiej przygotować, by jeszcze pełniej przeżyć swoją żeglarską przygodę, zachęcamy do lektury “Podręcznika załoganta i oficera”, który znajdziesz na tej stronie.
  12. Jaka będzie moja rola w czasie rejsu? Pamiętaj, że “Generał Zaruski” to żaglowiec szkoleniowy. U nas nie ma pasażerów. My uczymy żeglarstwa. I trochę również życia. Będziesz członkiem jednej z wacht i będziesz brać udział w różnych żeglarskich czynnościach wynikających z obowiązków wacht. Nauczysz się, dzięki temu, wielu pożytecznych i przydatnych (również na lądzie) umiejętności. Z rejsu wrócisz odmieniony na duży + 🙂
  13. Czy w menu dostępne są posiłki wegetariańskie? Tak, choć generalnie żywienie zbiorowe na statku opiera się o tradycyjną dietę z udziałem mięsa i nabiału. Jednak wśród produktów, które mamy ze sobą znajdą się takie, z których można przygotować bezmięsny posiłek (lub zmodyfikować zaplanowane na dany posiłek, danie mięsne).
  14. Czy w rejsie pełnomorskim muszę mieć ze sobą dowód osobisty lub paszport? Tak, ponieważ musimy zweryfikować Twoja tożsamość, a poza tym w dłuższym rejsie (np. tygodniowy) niemal na pewno odwiedzimy jakiś zagraniczny port/porty. I o ile będzie to państwo należące do Unii Europejskiej i/lub Strefy Shengen, do przekroczenia granicy wystarczy dowód osobisty. Ale jeśli wypłyniemy poza te rejony, wówczas konieczny będzie paszport. Pamiętajcie, by nie odkładać procedury wyrobienia takiego dokumentu na ostatnią chwilę, bo może to potrwać i w dniu rozpoczęcia rejsu nie będziecie dysponować gotowym dokumentem, co wykluczy Was z udziału w rejsie.
  15. Co pokrywa opłata za udział w rejsie? Opłata ta pokrywa wszystkie koszty organizacji rejsu, a więc nocleg i pełne wyżywienie, paliwo do silników i pontonu ratunkowego, opłaty portowe i pilotażowe. Potrzebujesz jedynie kieszonkowego na swoje przyjemności, czy osobiste zakupy w portach lub korzystanie z dodatkowych atrakcji wynikających z programu rejsu (np. muzea, przejazdy komunikacją miejską itp.)
  16. Jaką walutę mieć przy sobie na własne wydatki? Najlepiej dysponować kartą płatniczą i dokonywać płatności elektronicznych. Waluta tradycyjna to zawsze niepewność (co do ilości) i ew. kłopot gdy zabraknie lub zostanie. Kursy kantorowe to też dodatkowe koszty. A co jeśli zostanie Ci bilon? Z tym będzie największy kłopot po powrocie z rejsu.
  17. Zarezerwowałem i opłaciłem udział w rejsie, ale moje sprawy się skomplikowały i nie mogę popłynąć – co zrobić? Czy odzyskam wpłatę? Trzymamy kciuki, by żadne życiowe przeszkody nie stanęły na drodze do wzięcia udziału w żeglarskiej przygodzie. Ale jeśli już tak się stanie, to w pierwszej kolejności poinformuj nas o tym i koniecznie zapoznaj się z “Regulaminem sklepu” oraz “Warunkami uczestnictwa”, dostępnymi w sekcji “Pliki do pobrania” jest na tej stronie (“Warunki uczestnictwa” dostałeś także jako załącznik w mailu potwierdzającym Twoje zamówienie). Zawsze staramy się polubownie załatwiać wszystkie trudne sprawy, ale prosimy pamiętać, iż Twoja rezygnacja to także kłopot dla nas, gdyż niektóre przygotowania pociągają za sobą wydatki z naszej strony.

 

banner-1090830_1920-FAQ-Kliknij

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga