Wakacyjne tournee Zaruskiego 30 sierpnia 2023

Wakacje "Generał Zaruski" zakończył okazałym objazdem wybrzeża Bałtyku kilku europejskich państw, z dwiema załogami, biorąc udział w dwóch zlotach żeglarskich, gdzie też pływaliśmy z turystami.

DSC02730

Wypłynęliśmy z Gdańska 9.08.2023 r. z załogą kadry, studentów i żeglarskich przyjaciół Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zaruski skierował swój bukszpryt na zachód, by jak najszybciej dotrzeć do Rostocku, gdzie w weekend zaczynał się legendarny zlot “Hanse Sail”. Ta impreza ma ponad 30-letnią tradycję i nigdy nie zawiodła. Wiele wspaniałych żaglowców, jachtów i wszelkiej maści “pływadeł”, a do tego bogaty program imprez towarzyszących, zadowoli każdego turystę i miłośnika żeglarskiej kultury. Nie inaczej było i tym razem, a ekipa z Wrocławia (z którą płynęliśmy pierwszy raz), okazała się doborowa i pewnie nie był to ostatni nasz wspólny rejs. Już pojawiły się nowe pomysły i propozycje, a że zadowolenie było obopólne, pozostaje nam tylko cieszyć się z rysujących się perspektyw 🙂  Z Rostocku wróciliśmy nieco okrężną i sycącą żeglarskie apetyty trasą do Szczecina, gdzie z kolei zaczął się równie bogaty i wystawny festiwal marynistyczny “Żagle 2023”. Tam Zaruski pożegnał wrocławian, by roztoczyć swój urok i czar na uczestników zlotu zarówno przy kei, jak i pływając w krótkie rejsy turystyczne.

A gdy opadł festiwalowy kurz, przyjechała do nas nowa, choć sprawdzona, załoga Klubu Żeglarskiego “Wyga” z południa Polski, z którą wróciliśmy do Gdańska. A jak to przebiegało, niech sami Wam opowiedzą:

Rejs „Generałem Zaruskim” rozpoczęliśmy w Szczecinie, gdzie odbywała się impreza: „Żagle 2023”. Na dobry początek mieliśmy okazję podziwiać i zwiedzać inne żaglowce, oldtimery i okręty wojskowe. W klimat wprowadziły nas liczne koncerty szantowe, pieśni morza słuchaliśmy wpatrując się do późnego wieczora w cumujące przy Wałach Chrobrego jednostki. Szczecińska baza pilotów pożegnała nas uroczyście hymnem narodowym i salutem banderą. W kierunku morza zmierzaliśmy nucąc: „więc płyńmy tam, gdzie nie było wciąż nas, tam gdzie poniesie nas boski wiatr (…)”. Wiatr poniósł nas hen, do brzegów przecudnej urody wyspy Hano, niestety nie było tam dla nas wystarczająco dużo miejsca. Nasz wspaniały, zawsze uśmiechnięty i zabójczo przystojny kapitan Piotr nie zważając na przeciwności losu zmienił kurs i doprowadził nas wprost do szwedzkiej Karlskrony. Dzięki niezrównanemu w skokach w dal (desant) i zwinnemu jak jaszczurka oficerowi Jackowi bezpiecznie zacumowaliśmy w porcie nad ranem. Załoga zwiedzała tamtejsze muzeum morskie oraz pobliską wyspę Aspo. Wszyscy zgodnie potwierdzają, że najbardziej uroczym miejscem, w którym cumowaliśmy była duńska wyspa Christianso. Spędziliśmy tam klimatyczny wieczór przy ognisku, śpiewie i morskich opowieściach. Skalisty archipelag stworzył naturalny port, w którym „Generał” prezentuje się przepięknie i idealnie wpisuje się w tamtejszy klimat. Dalej wiatr zagnał nas na Bornholm do portu w Nexo. Wypożyczyliśmy tam rowery i udaliśmy się do Svaneke- zdaniem wielu – najpiękniejszego miasteczka na wyspie. Wieczorem w porcie znów śpiewy i tańce do późnych godzin nocnych. „Płyń, niech dziób nasz rozbija fale, a nad masztem nieba szafirowa toń…”. Pogoda udała nam się znakomicie. Było słonecznie, ciepło i wiatru w sam raz. Choć w tym obszarze zdania są podzielone. Część załogi z mniejszym lub bliskim zeru doświadczeniem uważa, że przygoda żeglarska była przednia. W końcu postawione zostały wszystkie żagle (nawet topsle i apsel) i to nie jeden raz. Nasz niesamowity, niezastąpiony i ukochany Bosman Mirek na to rzekł, że to świadczy raczej o tym, że mało wiało i dlatego tyle płótna trzeba było wciągnąć na maszty :D. Dzięki naszemu wspaniałemu komandorowi Adamowi i oficerowi Kubie przez cały czas trwania naszej przygody czuliśmy się bezpieczni i zaopiekowani. Wiedzieliśmy, że rozwieją każde nasze wątpliwości i wytłumaczą po raz setny czym jest dirka, czym się różni garda od piku i z uśmiechem na ustach poproszą o sterowanie w miarę możliwości według ustalonego kursu. Było cudownie, w sercach zostaną piękne wspomnienia, obrazy odwiedzonych miejsc, spędzonych wspólnie i przegadanych nocnych i dziennych wacht. Doświadczyliśmy żeglarstwa w nie najtrudniejszych warunkach atmosferycznych pod czujnym okiem bardzo wyrozumiałej i cierpliwej kadry. Jeszcze raz ściskamy was serdecznie z nadzieją na kolejne żeglarskie przygody.

 

  • Email Formularz kontaktowy
  • Lokalizacja Armator jednostki
  • Kotwica Statek / załoga