Pracowity tydzień Zaruskiego 28 września 2020

Ostatni letni tydzień roku był bardzo pracowity dla gdańskiego żaglowca. Aura tym razem stanęła na wysokości zadania i fakt, że był to ostatni tydzień lata, znalazł pokrycie w pogodzie :)

Ciepło, słonecznie i odpowiedni wiaterek. Czego chcieć więcej na swoją pierwszą żeglarską przygodę? A dla wielu tak właśnie było. Odbył się istny maraton rejsów jednodniowych, zwieńczony multi-rejsem “Poznaj Gdańskie Oldtimery”. Natomiast w niedzielę wyruszyliśmy w tygodniowy rejs z załogą licealistów z IX LO z Gdańska.

Ale po kolei. Nasz maraton zaczął się we wtorek rejsem dla wolontariuszy z Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku. Była to forma podziękowania za ich utylitarną postawę i zaangażowanie w swoją bezinteresowną pracę i pomoc w różnych przedsięwzięciach. Wolontariat od początku projektu “Gdańsk ratuje żaglowiec”, ma znaczące miejsce w naszym systemie wartości, sami korzystamy z pomocy wolontariuszy i staramy się wspierać tę wychowującą i potrzebną społecznie działalność.

W kolejnym dniu popłynęli z nami licealiści z VI LO w Gdańsku. Dodać należy, iż generalnie organizacja rejsów szkolnych we wrześniu, nie należała do przedsięwzięć łatwych. Szkoły po wakacjach i półrocznej przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, wróciły do normalnej pracy. Spraw organizacyjnych, zważywszy na rygory sanitarne, było bez liku, więc byliśmy pełni obaw, czy nauczyciele którzy wczesną wiosną zaplanowali wrześniowe rejsy, podołają tym wszystkim wyzwaniom. Ale udało się. Brawa dla nich!

Następnego dnia rejsową pałeczkę przejęli przyszli marynarze (oby) i pracownicy branży morskiej, czyli licealiści z gdańskiego Zespołu Szkół Morskich. Ich rejs, początkowo zaplanowany na czerwiec, został odwołany z powodu epidemii. Ale pomyślny obrót spraw i determinacja pani Basi Bielenkiewicz, spowodowały że rejs doszedł do skutku w terminie wrześniowym.

Stawkę zamknął piątkowy rejs załogi z I Gdańskiego LO i SP. Korzystając z ostatnich pogodnych chwil, wszyscy świetnie się bawili.

Na sobotę zaś przypadł termin wyjątkowego wydarzenia żeglarskiego, jakim był wspólny rejs pięciu wspaniałych starych i tradycyjnych jachtów pod hasłem “Poznaj Gdańskie Oldtimery”. “Antica”, “Baltic Star”, “Bonawentrua”, “Bryza H” i “Generał Zaruski”, wypłynęły razem na Zatokę, zabierając na pokład niemal setkę gdańszczan i turystów. Choć poranek był tego dnia mało zachęcający pod względem pogody, to nikt nie dał się zniechęcić i dopisała nam cała spodziewana frekwencja. I bardzo dobrze, bo potem się wypogodziło, a zbliżająca się zmiana frontów atmosferycznych, przywiała nam całkiem fajny wiaterek. Zabawa była więc pyszna 🙂

A od niedzieli gdański żaglowiec szkolny, przemierza Bałtyk z dzielną załogą IX LO. Na naszym profilu na Facebooku możecie zobaczyć fajny filmik z początku rejsu 🙂 Życzymy stopy wody pod kilem i wspaniałej żeglarskiej przygody! 🙂

  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga