IPN o gen. Mariuszu Zaruskim 14 maja 2021

Z okazji 80. rocznicy śmierci gen. Mariusza Zaruskiego, gdański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, przygotował bardzo ciekawy program upamiętnienia osoby Generała. Wczoraj spotkaliśmy się na gdańskim jachcie, by porozmawiać o możliwościach wykorzystania działań Biura Edukacji Narodowej gdańskiego IPN w wychowaniu morskim, realizowanym na STS "Generał Zaruski".

Właśnie wydana została, opracowana przez Bartosza Januszewskiego, bardzo interesująca broszura, bogato ilustrowana wspaniałymi fotografiami (których wcześniej nie widzieliśmy), poświęcona życiu i dokonaniom Mariusza Zaruskiego. Opowieść o tym jak wielki był to człowiek, jest nieodłączną częścią naszego przekazu edukacyjnego w działalności gdańskiego żaglowca. Tym bardziej zainteresowały nas materiały i program upamiętnienia przez gdański IPN osoby Generała w tym roku. Okrągła rocznica jest do tego idealnym pretekstem. Ale na tym nie koniec, bo przecież już za pół roku świętować będziemy 155. rocznicę urodzin pioniera polskiego jachtingu.

Ale wracając do aktualnych działań edukacyjnych, chcielibyśmy Wam gorąco polecić broszurę, na razie w wersji elektronicznej licząc na to, że w tegorocznych rejsach będziemy mogli Wam wręczyć egzemplarze wydane drukiem. Jest to naprawdę fascynująca lektura.

Kolejnym elementem programu edukacyjnego jest wystawa, którą możecie w wersji elektronicznej zobaczyć na tej stronie. Jak informuje gdański oddział IPN:

Wystawę, która obecnie stoi przed naszą siedzibą oraz w ukraińskim Chersoniu, będziemy prezentować w wielu miejscach, ważnych również z punktu widzenia biografii Generała – w Gdyni, Pucku, Jastarni, Zakopanem, Warszawie, Odessie, Lwowie, Kijowie, Londynie. W nadchodzącym sezonie (czerwiec – wrzesień) chcielibyśmy ją jednak  zaprezentować przede wszystkim w Gdańsku. Dla tematyki wystawy trudno o lepszą lokalizację niż Narodowe Muzeum Morskie i bezpośrednia bliskość cumowania jednostki.

Niezmiernie nas ta perspektywa cieszy i liczymy na to, że wystawa będzie bardzo wartościowym uzupełnieniem naszej skromnej galerii banerów okalającym miejsce cumowania Zaruskiego w Gdańsku, z których można w skrócie dowiedzieć się o statku, jego historii, o osobie patrona, wreszcie o gdańskim dziele odbudowy i eksploatacji tej unikatowej i bardzo zasłużonej dla polskiego żeglarstwa, jednostki.

  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga