Akademia Zaruskiego – chrzest bojowy 31 sierpnia 2021

Zakończył się historyczny rejs "Akademii Zaruskiego". Historyczny, bo pierwszy :) I trzeba przyznać, że dla kadetów Akademii, był to naprawdę bojowy chrzest. Pokładane w tej formule edukacyjnej nadzieje, nie zostały zawiedzione. Wręcz przeciwnie.

Jak zapewne pamiętacie, w październiku ubiegłego roku, ruszyła pierwsza edycja warsztatów żeglarskich “Akademii Zaruskiego”. Założeniem było zrealizowanie bogatego programowo i kompleksowego semestru edukacji żeglarskiej (ale nie tylko), który miał zostać podsumowany wspólnym rejsem. Jak wszystko w ostatnim roku, i to przedsięwzięcie nieco ucierpiało z powodu ograniczeń epidemicznych, ale to co było możliwe do realizacji, miało swój zaplanowany bieg. A najważniejsze, że doprowadziło nas to do szczęśliwego finału, jakim był wspólny rejs, w którym wzięli udział wolontariusze i osoby zainteresowane udziałem w zajęciach Akademii. Młodzi ludzie mieli możliwość zweryfikować zdobytą wiedzę teoretyczną, doświadczyć żeglarstwa każdym zmysłem i przeżyć wspaniałą przygodę. A ponieważ aura rozwinęła pełen wachlarz żeglarskich uroków, z deszczami, solidnymi wiatrami i falami, młodzież będzie miała co wspominać 🙂

Jak relacjonuje kpt. Piotr Królak, pomimo tak krótkiego rejsu, udało się zrealizować ponadprzeciętnie bogaty program szkoleniowy. Zwroty, manewry (w tym portowe), alarmy (w tym “człowiek za burtą”), stawanie w dryf oraz wykłady z podstaw nawigacji, meteorologii, radiokomunikacji. Wymagająca pogoda i założenia programowe, stworzyły przestrzeń do doświadczania własnych możliwości, przezwyciężania ograniczeń, nauki samodzielności, ale także współpracy i zarządzania grupą. A wszystko w ciągu tylko trzech dni! 🙂 Rozbudzone apetyty pozostawiły niedosyt i wszyscy stwierdzili, że rejs był za krótki 🙂 To nas cieszy, bo daje motywację do dalszych wysiłków na polu żeglarskiego samokształcenia. Kolejna edycja warsztatów żeglarskich “Akademii Zaruskiego” rusza już w październiku! Zapraszamy! Mamy nadzieję, że ta edycja będzie wolna od epidemicznych ograniczeń i uda nam się zrealizować jeszcze bogatszy program wychowania morskiego. Tym bardziej, że do morskiej służby wchodzą kolejne jednostki oraz obiekty żeglarskie Miasta Gdańska, administrowane przez Gdański Ośrodek Sportu.

  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga