Ach, co to był za rejs… 20 lipca 2020

Laureaci "Gdańskiej Szkoły pod Żaglami" wrócili ze swojego 9-dniowego rejsu, który miał im choć trochę zrekompensować odwołaną wyprawę na Islandię. Islandia nie zając i nie ucieknie (planujemy ją przecież w sezonie 2021), za to miniony rejs na pewno pozostanie im w pamięci. Czyli, jak to mówią, nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło :)

Za opis przygód i atrakcji niech posłużą relacje, jakie kpt. Piotr Królak zamieszczał sukcesywnie na profilu Facebook gdańskiego żaglowca:

Załoga “Gdańskiej Szkoły pod Żaglami” dopłynęła szczęśliwie do Farosund na Gotlandii. Dziś w planie wycieczka rowerowa po wyspie Faro, a wieczorem przelot do Visby. Bałtyk trochę nas wybujał, ale na byle kogo nie trafiło, więc ostatni odcinek żeglugi pokonaliśmy pod pełnymi żaglami (topsle, latacz i apsel przewietrzone). Jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Młodzież mówi, że mocne 9/10. A to mądra młodzież, więc na pewno ma rację.

Dziś będzie krótko, bo nogi bolą. Postanowiliśmy zwiedzić wyspę Faro na rowerach i niechcący przejechaliśmy 72 kilometry! Oczywiście z przerwami na plażowanie, kąpiel w morzu i odwiedziny grobu Ingmara Bergmana, wybitnego szwedzkiego reżysera, który mieszkał i tworzył na Faro. Zaraz idziemy grzecznie spać, a rano wypływamy do Visby

Słaby wiatr w ostatnim odcinku żeglugi wykorzystaliśmy do zmagań wacht. Zadanie dla każdej grupy: samodzielne stawianie i zrzucanie żagli. Liczyła się jakość, bezpieczeństwo i szybkość manewrów. Młodzież zdała egzamin, załoga stała przeżyła, statek płynie dalej… do domu 😃 Rejsy mają to do siebie, że prędzej czy później się kończą. Załoga “rejsu pocieszenia”, która z powodu COVID19 zamiast na Islandię popłynęła dookoła Gotlandii, właśnie wraca do Gdańska. Trasa wyszła całkiem urozmaicona – Faro, Visby, cumowanie do skały w Skavdo i na pożegnanie Kalmar. Była choroba morska, piękna żegluga pod pełnymi żaglami, wycieczka rowerowa (72 km!), kąpiele w morzu, plażing. Były zajęcia poświęcone nawigacji, rozmowy na temat rozwoju osobistego i egzystencjalizmu (Bergman nas nastroił), wykład o powstaniu Wszechświata i nocne obserwacje Jowisza z Saturnem i Marsa z Wenus. A do tego eksperymenty kulinarne, ale nie będziemy zdradzać szczegółów

  • Formularz kontaktowy
  • Armator jednostki
  • Statek / załoga