Aktualności

Gdańsk ratuje żaglowiec

MOSiR w Gdańsku prowadzi akcję pod hasłem “Gdańsk ratuje żaglowiec” - odbudowany żaglowiec “Generał Zaruski”, legendarna jednostka przedwojennej floty, będzie służył młodym gdańszczanom.

Ruszyła akcja rewitalizacji słynnego polskiego żaglowca, s/y Generał Zaruski - projekt realizuje, w imieniu Gdańska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku. Jest już kapitan jachtu w rewitalizacji, który odpowiada za odbudowę jednostki, działa strona internetowa http://www.zaruski.hgsrv05.holonglobe.com.
Dodatkowo wszyscy, którzy chcą wesprzeć projekt finansowo, mogą wpłacać pieniądze na specjalne konto akcji. 3 listopada 2008 roku Miasto Gdańsk podpisało z Ligą Obrony Kraju, dotychczasowym właścicielem żaglowca, akt notarialny dotyczący jego przekazania.

Wzorem innych miast hanzeatyckich, Gdańsk będzie właścicielem żaglowca “Generał Zaruski”, który po rewitalizacji będzie pełnił funkcję flagowej jednostki Miasta Gdańska. Zacumowany przy Centralnym Muzeum Morskim stanowić będzie atrakcję turystyczną i dumę Gdańska, jako aktywny obiekt muzealny. Pływając pod banderą Gdańska, realizować będzie ideę dla której kiedyś został zbudowany - zaszczepianie pozytywnych wartości wśród młodzieży poprzez szkolenie żeglarskie, obcowanie z żywiołem morza, edukację spuścizny historycznej Miasta Gdańska i polskiej obecności na Morzu.

Organizatorzy akcji liczą na zaangażowanie w akcję sponsorów i wszystkich tym, którym na sercu leży uratowanie ostatniego, przedwojennego polskiego żaglowca. Akcję można już dziś wesprzeć finansowo - dodatkowo może to zrobić każdy, nie tylko gdańszczanin. Działa już specjalne konto, na którym będą gromadzone środki pochodzące ze społecznej składki. Stan konta będzie na bieżąco prezentowany w Internecie.
"Generał Zaruski” Bank Millenium 84116022020000000119096280

Działa już strona internetowa akcji - pod adresem www.zaruski.hgsrv05.holonglobe.com będzie można znaleźć wszystkie potrzebne informacje dotyczące możliwości wsparcia projektu rewitalizacji żaglowca “Generał Zaruski”. Na bieżąco pojawią się wiadomości o postępach w pracach rekonstrukcyjnych, a finansowanie projektu będzie w transparenty sposób prezentowane każdemu internaucie.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, wyłoniono również kapitana jachtu w rewitalizacji. Został nim Jan Alfred Trammer, utalentowany i doświadczony żeglarz, z wieloletnim stażem na morzu i osiągnięciami w edukacji morskiej młodzieży.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo