Nadchodzące wydarzenia

Zlot 100 - rocznica na Westerplatte

Gdański żaglowiec weźmie udział w "Zlocie 100" i uroczystościach na Westerplatte 01.09.2018 r.


Zlot polskich i polonijnych żeglarzy w setną rocznicę odzyskania niepodległości, to inicjatywa koordynowana przez Polskie Bractwo Wybrzeża dla uczczenia tego wiekopomnego wydarzenia. Planowany jest udział 17-tu jachtów z załogami ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii, Hiszpanii i Szwecji.
Zlot rozpoczyna się w Gdyni uroczystością na "Darze Pomorza", gdyż to właśnie gdynianin, dwudziestoletni Władysław Wagner, stąd wyruszył w pierwszy polski rejs dookoła świata niosąc, na swoich jachtach zwanych ZJAWA, polską banderę - widomy znak odzyskanej niepodległości Polski, do wielu portów, gdzie pojawiła się po raz pierwszy. Nie było mu dane powrócić do Gdyni, gdyż agresja Niemiec na Polskę w dniu 1 września 1939 zatrzymała go w Wielkiej Brytanii, już w drodze powrotnej, po siedmiu latach podróży.

Z Gdyni flotylla "Zlotu 100" uda się nocą do Gdańska, by o świcie 01. września wziąć udział w uroczystościach upamiętniających bohaterską obronę Polski przed hitlerowskim najeźdźcą. Na pokładzie gdańskiego żaglowca będą harcerze z niemieckiego Lipska oraz polskich miast.

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo