Aktualności

Gotowi do sezonu

Jak co roku w Majówkę organizowany jest rejs techniczny. W tym roku przygotowania do sezonu miały szczególny przebieg.Zaruskiemu pod gdańską banderą stuknęło 5 lat, a to oznacza konieczność odnowienia certyfikatów klasyfikacyjnych i najszerszy zakres inspekcji. Pięć lat to także, dla drewnianego statku, spory kawałek czasu, po którym widać już trudy morskiej służby. Zwłaszcza tak pracowitej jednostki jak Zaruski :)
Prace techniczne zaczęły się już po w październiku 2017, po ostatnim rejsie sezonu. Szczególny nacisk położyliśmy na konserwację masztów i drzewc. Pod okiem ekspertów z Narodowego Muzeum Morskiego dokonano oględzin i opracowano technologię, wielokrotnej impregnacji profesjonalnymi preparatami, które mają za zadanie chronić drewno przed niekorzystnym wpływem warunków zewnętrznych, które w przypadku tak zapracowanego jachtu jak gdańska jednostka flagowa, są naprawdę różnorodne i nasilone.
Również w niektórych obszarach mechanicznych, dało się zaobserwować już widocznie przepracowanie. Jak choćby w historycznej maszynce sterowej. Ale dzięki zabiegom fachowych ślusarzy, odzyskała ona kolejną młodość :)
Nie zabrakło też oczywiście "kilometrów kwadratowych" szlifowania, lakierowania, malowania :). Jak co roku, a nawet więcej :)
Przed rejsem technicznym statek pomyślnie przeszedł inspekcję odnowienia klasy jachtu Polskiego Rejestru Statków, a w następnej kolejności Urzędu Morskiego. Inspektorzy Polskiego Rejestru Statków uczestniczyli także w jednym z rejsów, a jesienią byli obserwatorami badań radiologicznych stępki, za pomocą których określono kondycję sworzni mocujących balast do kadłuba. Dzięki temu wiemy, że Zaruski jest w świetnej kondycji i nie straszne mu kolejne lata morskiej służby.

Rejs techniczny, na który gremialnie stawili się nasi niezawodni wolontariusze i przyjaciele Zaruskiego, był okazją do wielkich porządków, ostatnich prac kosmetycznych i przygotowania jachtu do sezonu żeglarskiego AD 2018, który przecież już od poniedziałku zaczyna się cyklem jednodniowych rejsów w ramach gdańskiego Programu Edukacji Morskiej.

Za całą pomoc, wszystkim naszym przyjaciołom z dalekich i bliskich zakątków Polski, składamy serdeczne podziękowania! :) Jesteście fantastyczni!!! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo