Aktualności

Sezon 2017 otwarty!

W sobotę 6. maja 2017 r. żeglarską paradą na Motławie zainaugurowany został tegoroczny sezon żeglarski w Gdańsku. Wzięło w niej udział blisko sto jednostek, a poprowadził ją STS „Generał Zaruski".Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego to coroczna impreza skierowana nie tylko dla posiadaczy jachtów, żaglówek czy łodzi motorowych. To także święto, w którym uczestniczą gdańszczanie i turyści. Specjalnie dla nich przygotowane zostały liczne atrakcje, przybliżające tematykę wypoczynku nad wodą. Przez kilka godzin przy Targu Rybnym można było podziwiać regaty najmłodszych żeglarzy, ścigających się na łódkach klasy Optymist, pozorowane, widowiskowe akcje ratownicze przygotowane przez ratowników wodnych z gdańskich kąpielisk czy wzbudzające zachwyt ewolucje i loty wykonywane na flyboardzie przez grupę „Latające papcie” z największego w Europie Środkowej centrum hydro-odrzutowego fly-board.pl. Głównym punktem imprezy była zaś parada blisko 100 jednostek i ich załóg, które zaprezentowały się licznie zgromadzonym widzom.Były również akcenty muzyczne, czyli koncerty muzyki szantowej czy też występ Orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Nie zabrakło też oficjalnej uroczystości na Targu Rybnym, której towarzyszyło wciągnięcie bandery na maszt flagowy oraz odegranie hymnu.– Meldunek o gotowości przyjęty. Sezon Żeglarski i Wodniacki 2017 uważam za otwarty! – rozpoczął Piotr Kowalczuk, Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej. – Pozdrawiam gorąco panie kapitan i panów kapitanów wszystkich jednostek, które tutaj na Motławie tak pięknie paradowały dla licznie zgromadzonych gdańszczanek i gdańszczan oraz gości Miasta Wolności i Solidarności. Stopy wody pod kilem! Sławcie Gdańsk w portach Polski, Europy i świata. Zawsze wracajcie bezpiecznie do domu, by z niego planować kolejne wyprawy. Przypływajcie do nas jak najczęściej. Gdańsk, jego siła, wszystko to co tworzone było w Gdańsku, co z niego wypływa w ideach i działaniach, związane jest z wodą. Również nasza otwartość na każdego człowieka. Ogromny honor móc wręczyć klubom, które działają dziesięciolecia i obchodzą w tym roku swoje jubileusze, medale Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Dobrej zabawy dziś każdemu życzę oraz niezapomnianego sezonu 2017 na wszystkich akwenach – dodał Kowalczuk.Zaruski wpłynął na uroczystość otwarcia sezonu, cały lśniący i pachnący, wprost z rejsu technicznego do Nexo na Bornholmie, gdzie przez tydzień był poddawany zabiegom konserwacyjnym, przeglądom PRS i przedsezonowym porządkom.

Od poniedziałku rozpoczyna się wytężona morska służba gdańskiej jednostki flagowej. Na początek mamy kilka jednodniowych rejsów z młodzieżą szkolną z Gdańska i okolic.

Wszystkim żeglarzom życzymy pomyślnych wiatrów i samych wspaniałych przygód. Wiatru we włosach i melodii prężących się na wietrze żagli :) Do zobaczenia na wodzie! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo