Aktualności

Unia wspiera żeglarstwo!

Z radością informujemy, iż właśnie ruszył pod przewodnictwem MOSiR w Gdańsku nowy turystyczno-żeglarski projekt unijny, w ramach Programu Interreg "Południowy Bałtyk 2014-2020".Projekt o nazwie "Baltic Pass - Maritime Heritage Tours", ma m. in. odkrywać, definiować i oferować korzystanie z uroków Bałtyku i jego dziedzictwa morskiego.
- To kolejny projekt unijny, realizowany przez MOSiR w Gdańsku, wykorzystujący żeglarski potencjał Miasta Gdańska i jego morskie ambicje. Cieszymy się, że Komitet Sterujący Programu "Południowy Bałtyk" docenił naszą propozycję i mamy nadzieję, iż wspólnie stworzymy coś wartościowego. Będziemy współpracować ze sprawdzonymi partnerami, dla których żeglarstwo i dziedzictwo morskie Południowego Bałtyku są ważne i warte wytężonych wysiłków - podkreśla Leszek Paszkowski, dyr. MOSiR w Gdańsku.

W tym przedsięwzięciu partnerują nam Niemcy (Hanseatic City of Rostock), Dania (Roskilde Business College), Szwecja (Simrishamn's Scouts) i Litwa (Klaipeda University), a także partnerzy stowarzyszeni m. in. z Polski. Niedawno odbyło się spotkanie inauguracyjne, tzw. "Kick off Meeting", a wczoraj dyr. MOSiR w Gdańsku Leszek Paszkowski podpisał umowę o dofinansowanie z Ministerstwem Rozwoju. Jak informuje nas kierownik projektu Aneta Polsakiewicz z gdańskiego MOSiR:

- Celem projektu jest stworzenie nowego produktu turystycznego w oparciu o wykorzystanie morskich tradycji i dziedzictwa regionu Południowego Bałtyku. Efektem szerokiej współpracy międzynarodowych środowisk żeglarskich, tour operatorów i innych podmiotów będzie katalog tras żeglarskich obsługiwanych przez tradycyjne żaglowce. Poszczególne propozycje tras będą zróżnicowane pod kątem docelowych grup odbiorców, długości rejsu czy liczby odwiedzanych atrakcji. W ramach projektu zaplanowano szereg konsultacji i spotkań dotyczących opracowywanej oferty rejsowej, rejsy testowe oraz badania ewaluacyjne. Powstały produkt będzie szeroko promowany zarówno lokalnie przez poszczególnych partnerów, jak i na arenie międzynarodowej w ramach kampanii promocyjnej przewidzianej na lata 2018/2019."

Wartość projektu to 1 252 403, 80 euro, z czego dofinansowanie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego to 1 018 621,23 euro. Partnerzy z Polski, Litwy i Niemiec objęci są 85 % dofinansowaniem, Dania i Szwecja 75%.
Projekt zaczął swoje przygotowania pod koniec 2016 roku, a zakończy się w październiku 2019.

Oprócz produktu docelowego, już sam roboczy przebieg projektu, będzie angażował żywe dowody dziedzictwa morskiego Bałtyku, jakimi są piękne żaglowce w czynnej morskiej służbie, jak gdański "Generał Zaruski", litewski "Brabander" czy szwedzki "Sarpen".

Trzymajcie kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia, obserwujcie jego przebieg, a kto wie, może spotkamy się na pokładzie którejś z tych jednostek w rejsie testowym :).


» Szukaj

» Pogoda

» Wideo