Nadchodzące wydarzenia

Rejs życia!!!

Rejs pierwszej edycji Gdańskiej Szkoły pod Żaglami rozpoczyna się 26 sierpnia i będzie trwać do 11 września.Gdańska Szkoła pod Żaglami to unikatowe przedsięwzięcie żeglarskie Miasta Gdańska oraz armatora jachtu szkolnego Generał Zaruski, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku wspieranego przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta w Gdańsku. Gdańska Szkoła pod Żaglami to 3-tygodniowy rejs tradycyjnym szkolnym żaglowcem, przez 2 morza, 4 kraje, 5 portów, bogaty w atrakcje turystyczne oraz ciekawy i rozwijający program edukacyjny, nawiązujący do najlepszych tradycji polskich szkół pod żaglami. Będzie to najdłuższy rejs gdańskiego żaglowca po jego odbudowie przez Miasto Gdańsk. Będzie to także nawiązanie do głośnych wypraw Generała Zaruskiego, zapisanych w historii polskiego jachtingu (Narvik, Spitsbergen).Rejs zaczynamy w Gdańsku od szkolenia żeglarskiego, a po wyjściu w morze zaczną się regularne zajęcia z edukacji morskiej oraz przedmiotów ogólnokształcących w ramach klasycznej edukacji, właściwej dla wieku uczestników. Pierwsza część obejmować będzie między innymi wiedzę o budowie i obsłudze takielunku, podstawy nawigacji i locji, bezpieczeństwo na morzu, tradycje i obyczaje żeglarskie, a także historię żeglarstwa ze szczególnym uwzględnieniem idei edukacji morskiej, stworzonej przez generała Mariusza Zaruskiego.

W części matematyczno-przyrodniczej uczestnicy poznają podstawy meteorologii, astronomii i astronawigacji oraz prawa fizyki wykorzystywane na żaglowcu. Część humanistyczna natomiast przybliży rekrutom historię Związku Hanzy, osobę prekursora rozwoju żeglarstwa w Polsce, specyfikę odwiedzonych miast (Londyn, Oslo, Kopenhaga, Gdańsk). Młodzież zapozna się także z literaturą marynistyczną (Joseph Conrad, Karol Borchardt) oraz będzie szlifować znajomość języka angielskiego, jako obowiązującego w żeglarstwie.

Do Gdańska wrócimy 11 września, a więc już w trakcie roku szkolnego, którego początek będzie jednak bardzo pożytecznie na żaglowcu wykorzystany na naukę i rozwijanie własnych zainteresowań oraz poszerzanie horyzontów wiedzy.

Pachnie wyjątkowa żeglarską przygodą na najpiękniejszym bałtyckim tradycyjnym żaglowcu☺

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo