Aktualności

Gdańskie Otwarcie Sezonu Żeglarskiego

Gdański sezon żeglarski wystartował w sobotę 23 maja 2015 r. W ramach Święta Miasta wodniacy już po raz 12 spotkali się przy Targu Rybnym......by wspólnie z mieszkańcami Gdańska kultywować morskie tradycje grodu nad Motławą. Obecność niemal stu różnej wielkości jednostek była okazją do zetknięcia się z żeglarstwem i turystyką wodną, zarówno w formie tradycyjnej, jak też nowoczesnej. Oficjalnego otwarcia sezonu dokonał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

- Gdańsk rozbudowuje swoje nabrzeża. Niedawno zakończyła się rozbudowa Narodowego Centrum Żeglarstwa na Górkach Zachodnich. Szereg innych inwestycji powoduje, że jesteśmy jeszcze bardziej powiązani z morzem. Gdańsk za niespełna kilka lat stanie się największym portem morskim na Bałtyku. Wrócimy do swojej wypróbowanej roli sprzed wieków. Dziś, w czasie otwarcia sezonu żeglarskiego życzę żeglarzom, żeby zawsze szczęśliwie wracali do portu. – powiedział prezydent Adamowicz.

Po części oficjalnej gdańszczanie mieli okazje zwiedzić niektóre jednostki, porozmawiać z ich załogami. Miłośników pięknych żaglowców, na swój pokład przyjmował także STS Generał Zaruski, flagowa jednostka miasta Gdańska. Nie lada gratką okazał się zacumowany przy Targu Rybnym oceaniczny jacht Zbigniewa Gutkowskiego, który nie bez trudu wpłynął na dość płytką Motławę.

Żeglarskie święto miasta zakończyła tradycyjna parada jednostek na Motławie, którą zebrani widzowie mogli podziwiać na całym odcinku nabrzeża od Zielonego Mostu aż do ul. Wartkiej. Choć pogoda nie była dla nas tak łaskawa, jak poprzednio, widok przepływających jachtów w pełnej gali banderowej, i tak był zachwycający. Wśród nich można było podziwiać ultra-nowoczesny jacht Zbigniewa Gutkowskiego, który opowiadał o swoich planach startu w regatach Transat Jacques Vabre oraz Vendée Globe za rok. Trzymamy kciuki! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo