Aktualności

Sezon żeglarski A.D. 2014 otwarty!!! :)

W sobotnie popołudnie, 17 maja oficjalnie otwarto sezon żeglarski w Gdańsku.

Impreza została zorganizowana po raz 11. Podobnie jak w latach poprzednich, na Targu Rybnym, na wszystkich uczestników czekało wiele atrakcji, wśród których najważniejszą była tradycyjna już parada jednostek pływających.Pomorski i gdański sezon żeglarski oficjalnie otworzył o godzinie 14.00 Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz, a ceremonię wieńczyło wciągnięcie na maszt polskiej bandery. Jednak miasteczko żeglarskie, zbudowane wzdłuż Motławy, otwarte było już od godziny 11.00. W rozstawionych na nabrzeżu namiotach, prezentowali swoje działania m.in. przedstawiciele gdańskiego MOSiR, Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, Szkoły Morskiej czy Zespołu Szkół Morskich. Na najmłodszych uczestników czekało stoisko z zabawkami, trochę starsi mogli spróbować swoich sił na wioślarskich ergometrach. Każdy młody gdańszczanin mógł również pomóc w próbie bicia rekordu Guinnesa na najdłuższy na świecie (10-cio kilometrowy) rysunek, panoramę Gdańska widzianą oczami dzieci.

W tym towarzystwie nie mogło zabraknąć flagowej jednostki Gdańska - STS Generała Zaruskiego, który już następnego dnia wypłynął z młodzieżą na 34. Międzynarodowy Zjazd Hanzy w Lubece. Podczas sobotniej imprezy można było zwiedzić żaglowiec, spotkać się z załogą, posłuchać "morskich opowieści", zapoznać się z historią jednostki, dziełem jej odbudowy i eksploatacją.

Zdecydowanie najwięcej atrakcji miało miejsce na wodzie. Wśród najmłodszych adeptów żeglarstwa, rozegrane zostały pokazowe regaty klasy Optymist. Po raz piąty odbyły się wyścigi smoczych łodzi o puchar rektorów gdańskich uczelni. Rywalizację wygrali przedstawiciele Politechniki Gdańskiej, którzy o ponad dwie długości wyprzedzili osadę Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu.
Duże zainteresowanie zgromadzonych widzów wzbudziły również pokazy ratownictwa prowadzone przez Grupę Ratownictwa Specjalnego PCK i ratowników z gdańskich kąpielisk morskich. Zaprezentowano wiele sposobów podejmowania z wody poszkodowanych osób oraz jak wygląda praca specjalnie przeszkolonych psów ratowniczych.

Otwarcie sezonu żeglarskiego zakończyła główna atrakcja imprezy – parada jednostek. Po godzinie 15.00 na Motławę wpłynęło prawie 60 statków, jachtów i łodzi z ponad 300 osobami na pokładach, a statek Strażak 5 zaprezentował efektowną kurtynę wodną.

Skoro sezon wodniacki jest już otwarty, można (a nawet należy) ruszać na wodę! :)

Żeglarzom życzymy pomyślnych wiatrów, a wszystkim wodniakom stopy wody pod kilem! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo