Aktualności

Wiosna pierwszych gości sprowadza

Wczoraj odbyło się na pokładzie Zaruskiego pierwsze od wodowania kadłuba spotkanie medialne.

Za nami 2 miesiące pracy na nowym miejscu i w ramach nowego ostatniego etapu odbudowy jednostki, a firma Complex Jacht mogła wszystkich zaskoczyć postępem robót. Wszystkie liczące się w Polsce media tradycyjne i elektroniczne stawiły się w komplecie, a śledzący odbudowę jachtu dziennikarze, kręcili głowami z podziwem. Zobaczcie zresztą sami.Na jachcie zostały postawione główne grodzie, wyznaczony jest podział wszystkich pomieszczeń: mesa, kubryk, kabina kapitana, kabina bosmańska oraz oficerów. Wybudowane są ściany siłowni, posadowione silniki główne jednostki, przygotowane do montażu zbiorniki paliwa (firma Marine Works) oraz zbiorniki wody słodkiej (firma Complex Jacht). Na dziobie jest już korytarz oraz pomieszczenia łazienek i ubikacji (ze znacznie zaawansowaną wybudową).
Wypoziomowana jest podłoga na jachcie (legary), zaawansowana wybudowa niektórych pomieszczeń, jak kabina kapitańska, bosmańska, oficerska, mesa rufowa (szafki, koje, bakisty). Wybudowane elementy są już zakonserwowane oraz w większości pomalowane na biały, ostateczny kolor.
Wykonany jest także dekoracyjny szalunek burtowy w listwach mahoniowych. Rusza wybudowa kubryka (wstawianie półgrodzi, montaż legarów podłogi itp.)
Od połowy marca spodziewane jest rozpoczęcie prac nad instalacją grzewczą oraz elektryczną (obecnie są prefabrykowane wiązki kabli, dostarczane podzespoły, akumulatory itp.).
Wśród wczorajszych gości był także Sekretarz Generalny Ligii Morskiej i Rzecznej Tadeusz Kuśmierski, który oficjalnie poinformował zebranych o zawartym już z gdańską firmą Bryt Sails, kontrakcie na uszycie pełnego kompletu żagli dla Zaruskiego (podstawowy i sztormowy). Zamówienie o wartości niemal 60 tys. zł sfinansuje LMiR, kontynuator działalności Ligii Morskiej i Kolonialnej, dla której jacht w 1939r. został zamówiony przez gen. Zaruskiego. Nowy komplet żagli wykonany zostanie z najwyższej jakości niemieckich materiałów, tak by wytrzymał długie lata wytężonej morskiej służby.

Zapraszam Was też do zapoznania się z obszernym i bogato ilustrowanym reportażem Marka Zwierza z Magazynu Żagle:

Marek Zwierz - relacja dla Żagli

Zobaczcie też materiał filmowy przygotowany przez gdańską TV i wyemitowany w głównym wydaniu Panoramy:» Szukaj

» Pogoda

» Wideo