Aktualności

Wspaniałe żeglarskie święto za nami…

W miniony weekend odbyła się największa żeglarska impreza Gdańska – zlot Baltic Sail.

Atrakcji, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami nie zabrakło, pogoda dopisała i wszyscy świetnie się bawili. Projekt „Gdańsk ratuje Żaglowiec” przez cztery dni na swoim stoisku promował dzieło odbudowy gdańskiego jachtu, prezentowaliśmy pamiątki, najświeższe informacje ze stanu remontu i prowadziliśmy zbiórkę publiczną.Ale po kolei. We czwartek odbyła się kolejna edycja imprezy kulturalno-rozrywkowej pod hasłem „Party Zaruski”. Tym razem w wyjątkowej scenerii, gdyż gościny udzielił nam legendarny amerykański HMS „Bounty”, osławiona w hollywoodzkich produkcjach replika słynnego żaglowca, za którego kołem sterowym stały takie gwiazdy kina jak Marlon Brando, Johnny Depp czy Keira Knightley. Nie zabrakło też najlepszych polskich szantymenów, którzy zjechali na Festiwal „Szanty pod Żurawiem”. Głównym punktem tego spotkania było wodowanie drugiej płyty CD z cyklu „Szantymeni wspierają odbudowę Zaruskiego”, na którą złożyły się ubiegłoroczne premiery, które bezpłatnie zostały przekazane przez artystów jako ich wkład w odbudowę naszego Żaglowca. Płyta (oraz ubiegłoroczne wydanie) cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem, dzięki czemu nasza skarbona zbiórki publicznej zebrała dobry plon. Także podczas samego festiwalu oraz wodowania płyty, pomysłodawca serii i organizator muzycznego wydarzenia, Michał Juszczakiewicz, nie szczędził wysiłków by wraz ze swymi wolontariuszami zachęcać do wsparcia odbudowy Zaruskiego. Przy tej okazji składamy im za tę pomoc wielkie podziękowania, bo nikt inny nie umiałby w podobny sposób dotrzeć do serc miłośników żeglarskiej muzyki i zainteresować ich naszych dziełem.
Przy okazji „Party Zaruski” zaprezentowaliśmy także film z aktualnego stanu remontu, który znajdziecie w poprzednim artykule.W piątek Zaruskiego w GSR odwiedziła międzynarodowa grupa żeglarzy, a my mieliśmy okazję usłyszeć wiele słów pochwały pod adresem obecnej kondycji statku z ust armatorów starych jednostek, m.in. z Danii.
Krótko mówiąc gdańska impreza rośnie w siłę, czego dowodem jest wizyta ponad stu jachtów, a wśród nich HMS „Bounty”, rosyjskiego „Shtandarta”, „Kapitana Głowackiego”, „Zjawy IV”, „Bryzy H”, „Śmiałego” i wielu innych wspaniałych jachtów zarówno polskich jak i zagranicznych.Przy tej okazji chciałbym podziękować naszym wolontariuszom, bez których tak wystawny udział w tej imprezie, nie byłby możliwy. Udane otwarcie zapewniła nam ekipa Stowarzyszenia “Związek Miast i Gmin Morskich” z Kasią Tarwacką i Darkiem. Zaś młodzież z gdańskiego Gimnazjum im. Mariusza Zaruskiego (Ania Celejewska, Paweł Kowalik oraz Monika i Julia), pod przywództwem Pani Elżbiety Kowalik z mężem Piotrem oraz polonistką Panią Haliną Ponikowską, dzielnie nas wspierała przez całe cztery dni. Cieszy fakt że pomimo wakacji i wielu atrakcji tego weekendu ta ekipa znalazła w dziele odbudowy Zaruskiego motywację do nielekkiej i bezinteresownej pracy. A już myślą o pomocy przy gdyńskiej edycji The Tall Ships Races we wrześniu. To się nazywa klasa! :)
Tegoroczny Baltic Sail udowodnił że Gdańsk ma żeglarskie ambicje i predyspozycje, a gdańszczanie i przybyli turyści to ludzie rozmiłowani w morskiej i żeglarskiej dziedzinie.
Wszystkim którzy odwiedzili stoisko projektu „Gdańsk ratuje Żaglowiec” i wsparli nas choćby dobrym słowem, pięknie dziękujemy i zapewniamy że Wasza postawa dodaje nam skrzydeł.

Pozdrawiam – AHOJ!!!

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo