Aktualności

Zaruski na jubileuszu Shanties i Szkwału w Krakowie

W tym tygodniu Kraków stanie się szantową stolicą Polski, a może nawet europejskim czy światowym centrum morskiej kultury.

Przed nami kolejna edycja jednego z najważniejszych festiwali żeglarskiego folku i to edycja jubileuszowa. 30 lat to piękny wynik, tym bardziej cieszy nas fakt że w tym wydarzeniu, dzięki zaprzyjaźnionemu Klubowi Morskiemu “Szkwał”, będziemy mogli wziąć udział i ze śpiewem na ustach promować projekt ratowania “Generała Zaruskiego”.

Wszystko zaczęło się 30 lat temu, gdy w październiku 1981 roku w Młodzieżowym Centrum Kultury odbył się 1. Festiwal Piosenki Żeglarskiej w Krakowie. Była to jedyna jesienna edycja, gdyż wszystkie kolejne regularnie odbywają się pod koniec lutego. Na pierwszym festiwalu w 1981 r. wystąpiło 40 wykonawców i było “aż” 100 słuchaczy. Przez kolejne 30 lat festiwal niesamowicie się rozwinął, dołączył do grona światowych festiwali kultury morskiej. W 2010 roku ponad 40 wykonawców z kraju i ze świata oklaskiwało prawie 9000 osób.
Tegoroczny jubileuszowy festiwal “Shanties” to uczta dla ciała i ducha – na 5 scenach podczas 19 koncertów wystąpi ponad 150 wykonawców z Polski, Francji, Holandii, Anglii oraz USA. Od wtorku, 22, do niedzieli, 27 lutego będzie można posłuchać różnorodnej muzyki, która swój początek bierze w folku żeglarskim. Oprócz koncertów odbędą się także:
  • spotkanie z komendantem “Daru Młodzieży” Arturem Królem
  • kiermasz żeglarski
  • warsztat takielarski – “Takler – Powrót do tradycji”
  • wystawy obrazów marynistycznych i zdjęć żeglarskich
  • warsztaty plastyczne dla dzieci
  • konferencje tematyczne
Jednak nie tylko 30-lecie Shanties będzie świętowane w tych dniach w Krakowie. Swoje 30. urodziny obchodzi sympatyczny klub, pełen wspaniałych żeglarzy. Przez te wszystkie lata tysiące osób zarazili
miłością do żagli, zorganizowali setki rejsów i obozów, wiele festiwali Shanties, wyszkolili dziesiątki kapitanów, sterników morskich, sterników i żeglarzy. Dzięki ich gościnności będziemy mogli pojawić się na tej imprezie i w radosnym urodzinowym nastroju zaprezentować żeglarskiej braci nasze dzieło. Mamy nadzieję spotkać wielu wspaniałych ludzi i wyśpiewać razem pomyślną przyszłość Zaruskiego.

Koniecznie musicie tam z nami być! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo