Aktualności

Budujący żeglarski akord na koniec sezonu

Choć odtrąbiliśmy już zakończenie najbardziej aktywnej części sezonu, to niemal do końca września trwała jeszcze akcja, w ramach której promowaliśmy projekt odbudowy Zaruskiego.

Chodzi o Program Edukacji Morskiej autorstwa Mateusza Kusznierewicza.
Ambasador ds. Morskich Miasta Gdańska zaraz po objęciu swojego urzędu z zapałem wziął się do żeglarskiej roboty i postawił przed sobą bardzo ambitny cel edukacji morskiej gdańskich gimnazjalistów. Dzięki niemu, blisko 3500 młodych ludzi mogło poczuć smak żeglarskiej przygody i poznać Gdańsk z perspektywy wody. Między innymi tak realizowana jest polityka powrotu portowego grodu na wodę. Projekt “Gdańsk ratuje Żaglowiec” także jest częścią miejskiej strategii odbudowy morskiego dziedzictwa i zamanifestowania żeglarskich ambicji. Naturalnym było więc, że projekt ratowania zasłużonego dla polskiego żeglarstwa jachtu, pojawił się w Programie Edukacji Morskiej. Każdy z uczestników rejsów z Mateuszem otrzymywał od nas folder, plakat i wlepkę “Ratuję Żaglowiec”. O tym, że taka edukacja ma sens przekonałem się pewnego dnia, gdy do biura armatorskiego przy Targu Rybnym przyszedł młody chłopak w oficjalnej koszulce Programu Edukacji Morskiej i zapytał o możliwość zdobycia płyty-cegiełki “Akcja Zaruski. Szanty pod Żurawiem”. Datek trafił do skarbony zbiórki publicznej, a płyta do rąk młodzieńca. Przy okazji porozmawialiśmy sobie o odbudowie Zaruskiego i możliwościach wolontaryjnego zaangażowania się w prace. Było to bardzo miłe i budujące spotkanie, które utwierdziło mnie w przekonaniu że kolejne pokolenia Polaków będą mogły dzięki takim programom rozbudzać w sobie, a potem rozwijać sentyment do morza i polskiego z nim związku.

Mateuszowi Kusznierewiczowi i jego ekipie Programu Edukacji Morskiej gratulujemy pomysłu i wykonania zadania oraz życzymy dalszych sukcesów w kolejnych tego typu przedsięwzięciach! :)

Zainteresowanych odsyłam na stronę Program Edukacji Morskiej

Ahoj! :)

» Szukaj

» Pogoda

» Wideo